Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yemen'de büyük anlaşma

  Hürriyet Planet
  19 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mayıs 2011 - 13:17

  Yemen'de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ve muhalefetin, iktidarın devrini öngören anlaşmayı imzalama konusunda mutabık kaldığı açıklandı.

  Reuters'ın haberine göre, muhalefetten yapılan açıklamada, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) Yemen'deki krizi sona erdirmek için hazırladığı siyasi geçiş planının bugün imzalanacağı bildirildi.

  Muhalefet yetkilisi Yahya Ebu Usbua, "ABD'li ve Avrupalı diplomatların katkısıyla gerçekleşen bazı değişiklikler sonucunda anlaşma metni üzerinde uzlaşma sağlandı" dedi.

  Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman ve Katar dışişleri bakanlarının katılacağı törenle bu ay başında imzalanması beklenen, ancak imzalanamayan plan, Yemen'de muhalefetin bir uzlaşı hükümeti kurmasını ve Salih'in bir ay içinde görevini bırakmasını öngörüyordu.

  Plan, Salih ve çevresine dokunulmazlık tanırken, Devlet Başkanı'nın istifasından sonra iki ay içinde devlet başkanlığı seçimi yapılmasını ve referanduma sunulmak üzere yeni bir anayasanın hazırlanmasını içeriyordu.

  Katar, geçen hafta KİK'in bu girişiminden çekildiğini açıklamıştı.

  Yemen'de haftalardır süren iktidar karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı