Gündem Haberleri

  Yemen liderine yetki devrine karşılık dokunulmazlık hakkı

  BBC Türkçe
  21.01.2012 - 14:01 | Son Güncelleme:

  Yemen parlamentosu, gelecek ay görevi bırakmaya hazırlanan Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e dokunulmazlık hakkı tanıyan düzenlemeyi onayladı.

  Yemen liderine yetki devrine karşılık dokunulmazlık hakkı

  Dokunulmazlık şartı Körfez ülkeleri arabuluculuğunda yapılan, görevden ayrılma pazarlıklarının bir parçası.

  Cumhurbaşkanı Salih, kendisi ve ailesinin son aylarda aleyhindeki gösteriler sırasında kullanılan şiddet konusunda yargılanmaması şartıyla, gelecek ay görevden ayrılmayı kabul etmişti.

  Salih aleyhinde 11 ay boyunca devam eden protesto eylemlerinde yüzlerce kişi öldü.

  Son haftalarda Salih’in protestolar sırasında hayatını kaybedenlerle ilgili olarak yargılanması talebiyle on binlerce kişi gösteriler düzenledi.

  Yemen'de muhalefet partileri uzun süredir Salih'e dokunulmazlık hakkı tanınmasına karşı çıkıyordu. Ancak tasarıyı onaylayan geçiş hükümetinde Salih'in partisi ve muhalefet eşit sayıda temsil ediliyor.

  Kararın içeriğiHükümetin hazırladığı af kararı sadece Salih ve yakın çevresini değil, çok daha geniş bir kesimi koruyor.

  Resmi kaynaklara göre, Salih liderliğindeki yönetimlerde askeri ve sivil makamlarda, ya da güvenlik kurumlarında görev yapmış herkes yargı muafiyetine sahip olacak.

  Ali Abdullah Salih'in Şubat'ta görevi yardımcısı Abid Rabbo Mansur Hadi'ye bırakması, ardından yeni cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidilmesi bekleniyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı