Dünya Haberleri

  Yemen’deki saray baskını, Çavuşoğlu’nun ziyaretini iptal ettirdi

  Uğur ERGAN / ANKARA
  21.01.2015 - 09:38 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Şii Husilerin dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı basmasıyla tansiyonun iyice yükseldiği Yemen’e yapacağı iki günlük resmi ziyareti iptal etti.

  Yemen’deki saray baskını, Çavuşoğlu’nun ziyaretini iptal ettirdi BM Güvenlik Konseyi, Yemen'deki Husi baskınını kınadı

  Katar’da bulunan Çavuşoğlu'nun Yemen'e giderek, sarayı basılan Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi başta olmak üzere, üst düzey görüşmelerde bulunması ve iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında bilişim altyapı projesinin imzalanması planlanmıştı. Ancak, Yemen’deki iç çatışmaların büyümesi nedeniyle Çavuşoğlu’nun bu ülkeye yapacağı ziyaret iptal edildi.

  Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, Türkiye’nin Sana Büyükelçiliği çatışmalardan etkilenmiş değil. Türkiye Büyükelçiliği’ne yönelik herhangi bir saldırı girişiminin olmadığı bildirildi.

  Yemen’de Hatay ve civarından az sayıda Türk vatandaşının bulunduğunu belirten diplomatik kaynaklar, bu vatandaşlarla ilgili olumsuz bir gelişme olduğuna dair bir bilginin olmadığını açıkladılar. Vatandaşlardan riskli bölgelerden uzak durmaları, şartlar elveriyorsa ülkeyi terk etmeleri ve zorunlu olmadıkça Yemen’e seyahat edilmemesi tavsiye edildi.

  Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Sarayı civarında başlayan çatışmalardan derin kaygı duyulduğunu vurgulayarak, tüm tarafları, meşru devlet makamlarına saygıya, şiddetten kaçınmaya, ülkenin selameti için sağduyu ve sorumlulukla davranmaya çağırdı.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı