Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yemen’de isyancılar başkentin önemli noktalarını ele geçirdi

  Times
  26 Mayıs 2011 - 10:26Son Güncelleme : 26 Mayıs 2011 - 13:13

  Devlet Başkanı Abdullah Salih’i devirmek isteyen isyancıların, dün gece başkent Sana’yı basması üzerine, İngiltere’nin Yemen büyükelçisi, tüm İngiliz vatandaşlarından ülkeyi en kısa zamanda terk etmesini istedi. Dün gece yaşanan çatışmalarda, 24 kişinin öldüğü belirtildi.

  Başkent sakinleri, ordu ile Yemen’in en güçlü aşireti Haşid arasında yaşanan çatışmalardan kendini kurtarmak için Sana’yı terk etmeye başladı. Resmi haber ajansı Saba, aşiret güçlerinin eline geçti. Aşirete bağlı silahlı güçler, aynı zamanda Enformasyon Bakanlığını da kontrol altına aldı.

   

  SANA'DA SOKAKLAR KARIŞTI / Foto Galeri

   

  Dün gece, Haşid aşiretine bağlı binlerce silahlı kişi, yaşadıkları Amran bölgesinden, 48 km mesafede bulunan başkent Sana’ya hareket etti. Şehirde gece boyunca büyük patlamalar yaşanırken, top ve havan topu ateşi durmak bilmedi. Hükümet güçleri, aynı zamanda hava kuvvetlerinin üssü olarak kullanılan havaalanına giden yolları bir tanesi hariç kapattı. Bazı uçaklar, güvenlik endişesi nedeniyle iniş yapamadı.

   

  TAHLİYE KRİZİ YAŞANABİLİR

  İngiliz Büyükelçi Jonathan Wilks, uçuşlar yapılamadan yaklaşık 3 bin kişinin tahliyesini gerçekleştirmenin mümkün olmadığını söyledi.  Öte yandan, Washington dün gece üst düzey diplomatlarının haricindeki diplomatik temsilcilerinin ve elçilik çalışanlarının ailelerinin Yemen’i terk etmesini istedi.

   

  Bu arada, Londra’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama, Salih’e iktidarı devredeceği yönündeki sözünü tutmasını istedi. Obama, Salih’e açıkça istifa çağrısı yapmasa da ABD’nin Körfez ülkeleriyle birlikte hareket edilerek mevcut krizin bir ay içinde çözümlenmesini istediğini bir kez daha yineledi.

   

  AŞİRETTEN ARAP ÜLKERİNE ÇAĞRI

  Haşid aşiretinin lideri, Arap ülkelerinden, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in iktidarı bırakması için baskı yapmasını istedi. Aşiret lideri Şeyh Sadık El Ahmar, Salih'i ülkede iç savaşı teşvik etmekle suçlarken, Sana’daki havaalanının kapanabileceğini belirtti.

   

  Hükümet yetkilileriyse havaalanının çatışmalar yüzünden kısa süreliğine kapandığını, ancak yeniden açıldığını söyledi.

   

  Şeyh Sadık, Sana'da onlarca kişinin öldüğü şiddetli çatışmaların sona ermesi için geçen pazartesi gününden beri yürütülen arabuluculuk çabalarının sona erdiğini ifade ederek, Salih ile anlaşma şansı bulunmadığını belirtti.

   

  Aşiret lideri, Devlet Başkanı Salih'in ülkeyi "yalın ayak" bırakacağını savundu. Şeyh Sadık, diğer aşiretlere kendisini desteklemeleri çağrısında da bulundu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı