Eğitim Haberleri

  ‘Yemekte denge’ projesi sürüyor

  Hürriyet Eğitim
  06.04.2016 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Geleceğin sağlık sorunlarına yönelik ulusal ve global çözüm yaklaşımlarının paylaşıldığı “Yemekte Denge Eğitim Projesi ve Beslenme Eğitiminin Gerekliliği” konulu çalıştay düzenlendi.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı işbirliğiyle yürütülen ‘Yemekte Denge Eğitim Projesi’ kapsamında düzenlenen çalıştayda, dünya genelinde yetersiz ve dengesiz beslenmenin yol açtığı sağlık sorunları nedeniyle toplumu bilinçlendirmenin önemi değerlendirildi. Erken yaşta eğitimin, sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırılmasında ve dengeli beslenme üzerindeki etkisine dikkat çekildi. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Araştırma- Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Gülderen Özdemir, Sabri Ülker Vakfı Genel Müdürü Begüm Mutuş ve Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tanju Besler'in yanı sıra yurtdışından temsilcilerin de katıldığı çalıştayda, İngiltere Beslenme Vakfı (BNF) Eğitim ve IT Direktörü Roy Ballam ile Hollanda Ulusal Araştırma Enstitüsü (TNO) Araştırmacısı Dr. Paula van Dommelen de Avrupa’da çocukların beslenme alışkanlıklarına yönelik yürütülen çalışmaları aktardı.

  HEDEFİMİZ PROJENİN MEB MÜFREDATINA GİRMESİ

  Sabri Ülker Vakfı Genel Müdürü Begüm Mutuş, “WHO, UNICEF ve Dünya Bankası’nın çocuk malnütrisyonu Eylül 2015 raporuna göre dünyada 41 milyon çocuk fazla kilolu, Türkiye’de ise 0-5 yaş ve 6-18 yaş grubundaki çocuk ve gençlerin yüzde 20.5’i şişman. Rakamlar dengeli beslenme eğitiminin çocuk yaşlarda gerekliliğini ortaya koyuyor. Türkiye’de sağlıklı yaşam ve beslenme konusunda referans kurum olma hedefimizle bu rakamlardan yola çıkarak Türkiye’nin en kapsamlı beslenme eğitimi projesi olan Yemekte Denge Eğitim Projesi’ni hayata geçirdik. Projenin 5’inci yılında geldiğimiz nokta hepimiz için umut verici. Yapılan eğitim öncesi ve sonrası araştırmalarımızda çocuklarda sağlıklı beslenme tercihlerinin olumlu yönde değiştiğini gözlemliyoruz. Hedefimiz projenin Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına girerek Türkiye’de daha fazla çocuğa ulaşması yönünde” dedi.

  ÖĞRETMENLER ÖDÜLLERİNİ ALDI

  Proje kapsamında ayrıca 2015-2016 eğitim öğretim yılında eğitim materyalleri yenilenerek her sınıf düzeyine göre ayrıştırıldığı ve çocukların yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktiviteyi eğlenerek öğrenmeleri için bilmeceler, bulmacalar, içeren oyun aktivite kitapları geliştirildiği bilgisi de paylaşıldı. Bu sene bir ilk gerçekleştirilerek her öğretmene bir aktivite kitabı, her çocuğa bir oyun aktivite kitabı verildi. Erken yaşta verilen eğitimin, dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanılması üzerindeki etkisine dikkat çekilen çalışmaların konuşulduğu çalıştayda, “Yemekte Denge Eğitim Projesi 2014-2015 İyi Uygulamalar Yarışması” ödülleri de düzenlenen törenle öğretmenlere sunuldu.

   

   

   

   

   

  Etiketler: öğretmen , ödül
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı