Dünya Haberleri

  Yeltsin'in başbakanına ikinci hayır

  Hürriyet Haber
  18.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından ikinci defa Başbakan adayı gösterilen 35 yaşındaki Sergey Kiriyenko, dünkü oylamada yine meclisin alt kanadı Duma'dan onay alamadı. Bir hafta önceki güvenoyunda aldığı oyları bile koruyamayan Kiriyenko, 271 hayır ve 11 çekimser oya karşılık ancak 115 ‘evet’ oyu toplayabildi.

  Geçici olarak başbakanlığı yürüten Kiriyenko'un asaleten atanması için Duma'dan 226 oy alması gerekiyor. Parlamentoda çoğunluğu ellerinde bulunduran Komünistler Kiriyenko'nun başbakanlığına karşı çıkıyor. Dünkü oylama, Komünistlerin ağır basması üzerine kapalı değil, açık yapıldı. Duma'da 135 sandalyeye sahip Komünist Parti'nin yanısıra Demokrat kanadın temsilcileri Grigoriy Yavlinski'nin Yabloko Partisi de Kiriyenko'ya hayır oyu verdi.

  Duma'daki oylamayı Moskova yakınlarındaki Gorki'deki malikanesinden izleyen Boris Yeltsin, Sergey Kiriyenko'yu üçüncü kez başbakanlığa aday gösterdi. Parlamentodan ‘hayır’ oyu çıkacağının belli olmasının ardından dün sabah radyodan halka seslenen Yeltsin, ‘Ben anayasa ne gerektiriyorsa onu yaparım. Parlamenterler beni zorlarsa üçüncü seferden sonra Duma’yı dağıtırım' uyarısında bulundu. Parlamenterler ise Devlet Başkanı'nın aynı kişiyi peş peşe üç kez başbakanlığa aday gösteremeyeceğine işaret ederek gerginliği tırmandırıyorlar.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı