Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeltsin'den son dakika çabası

  Hürriyet Haber
  25 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mart 1999 - 00:01

  Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, harekat başlamadan önce yaptığı konuşma ile NATO'nun Yugoslavya'ya askeri müdahalesini son dakikada önlemeye çalıştı. KoYeltsin, NATO'nun Kosova'da güç kullanmasına karşı ülkesinin yapabileceği şeyler bulunduğunu ama, buna vicdanlarının izin vermediğini söyledi. ABD ve NATO'yu sert bir dille eleştiren konuşmasını ilk defa gözlük takara yapan Yeltsin otoriter bir dış görünümle eski Sovyet dönemi liderlerin anımsattı. Yugoslavya'ya yönelik bir hava operasyonunun tüm Avrupa'da savaş anlamına geleceğini söyleyen Yeltsin, ‘‘Bu, Avrupa güvenliğidir. Bu, Avrupa'da savaştır, belki daha da fazlası... Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ile barışçı siyasi müzakereler istiyorum’’ dedi.

  Yeltsin, çatışmanın genişlemesi halinde, Rusya'nın ‘‘askeri önlemler’’ alma hakkını saklı tuttuğunu söyledi. Yeltsin, NATO operasyonunun başlamasından sonra ilk yaptığı açıklamada, ‘‘Bu, egemen bir ülkeye karşı açık bir saldırıdır’’ dedi. Yeltsin, BM Güvenlik Konseyi'nin acilen toplanmasını da talep etti.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı ise harekatın ‘‘derhal durdurulmasını’’ istedi. , Açıklamada harekatın, BM Ana Sözleşmesi'nin açıkça ihlali olduğu belirtildi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı