Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yeltsin: Savaşa izin vermeyeceğim

  Hürriyet Haber
  28 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mart 1999 - 00:01

  Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Yugoslavya krizi yüzünden Rusya'nın savaşa girmesine izin vermeyeceğini açıkladı. Yeltsin'in Sözcüsü Dimitri Yakuşkin Moskova radyosundan, ‘‘Başkan, ABD önderliğindeki NATO operasyonunu onaylamıyor. Ancak dünyada yeni kutuplaşma ve topyekün savaın doğru bir adım olmayacağını, çözüm yerine daha büyük bir krize yol açacağını savunuyor. Yeltsin kriz nedeniyle Rusya'nın savaşa girmesine izin vermeyecek. Başkan, Dışişleri Bakanı İgor İvanov'a askeri yetkililerden daha fazla yetki verdi ve önümüzdeki günlerde Rusya'nın diplomatik girişimleri artacak. Avrupa ile Rusya arasında pozitif diyalog koridoru açıldı. Ancak müdahalenin durdurulması çağrılarına ABD ve İngiltere şimdilik yanıt vermedi’’ dedi.

  Yeltsin, Yugoslavya Lideri Slobodan Miloseviç'e dün özel bi mektup gönderip, ‘‘Rus halkı ve yönetimi, NATO'nun ülkenize karşı giriştiğ saldırılar karşısında yanınızda olduğunu bildirmeyi borç bilir. Bu operasyon sona erene kadar yanınızda olacağımızın güvencesni veriyorum’’ dedi. Önceki gün Kremlin'den ılımlı açıklamalardan sonra Yeltsin'in Belgrad'a tam desteği dikkat çekti ve tavrını sertleştireceği yorumlarını getirdi.

  Jirinovski gönüllü ordu kuruyor

  RUS parlamentosunun aşırı milliyetçi lideri Vladimir Jirinovski, NATO ülkelerine karşı Sırpların yanında çarpışacak gönüllülerden oluşan bir ordu kurmak için asker topluyor. CNN'in verdiği habere göre Jirinovski, açtığı kampanya çerçevesinde şimdiye kadar 5000 kadın ve erkek gönüllüden imza topladı. Jirinovski CNN'e yaptığı açıklamada ise ‘‘Ülkemizde çok sayıda işsiz asker var. Bunlar, nitelik ve becerilerini Yugoslavya'da değerlendirebilirler’’ dedi. Jirinovski'nin topladığı gönüllüleri trenlerle gruplar halinde Kosova'ya sevk ettiği de ileri sürüldü.

  Ancak Jirinovski'nin ordusuna katılanlar arasında işsizlerin çoğunlukta bulunduğu ve bunların bir kısmının askerliklerini dahi yapmamış olduğu, bazılarının ise İkinci Dünya Savaşı'na katılan emekli subaylar olduğu söyleniyor. CNN, bu arada askeri uzmanların, Yugoslavya krizi uzadığı takdirde binlerce Rusun çarpışmak üzere Yugoslavya'ya gidebileceğine işaret ettiklerini kaydetti.

  Ancak aynı kaynaklar, ‘‘bunun sembolik bir hareket olduğunu ve askeri açıdan fazla önem taşımadığı’’ noktasında birleşiyorlar. Rusların Sırp ordusunda savaşmak için gönüllü asker yazıldıkları bildiren The Daily Telegraph, ‘‘Ataları nasıl 1870'lerde, Osmanlılara karşı savaştıysa, onlar da şimdi Sırp kardeşlerinin yanında savaşmak için kuyruğa giriyorlar ’’ yorumunu yaptı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı