Yellen’den gelişen ülkelere ‘Bizi izlemeye devam edin’ mesajı

Barış BALCI
23 Ağustos 2014 - 00:58Son Güncelleme : 22 Ağustos 2014 - 23:39

FED Başkanı Janet Yellen, Jackson Hole konuşmasında iyi gelecek verilere göre faiz arttırımının erken gelebileceği sinyalini verdi. Konuşma Yellen’den ‘güvercin’ açıklama bekleyenleri tatmin etmezken, faiz arttırımı konusunda net tarih vermemesiyle ‘şahin’ açıklamabekleyenleri de hayal kırıklığına uğrattı.

ABD’nin Jackson Hole kasabasında piyasaların merakla beklediği konuşmasını yapan Janet Yellen konuşmasında, Salı günü açıklanan Fed tutanaklarına paralel ifadeler kullandı. İstihdam piyasasındaki atıl kapasitenin ne zaman ortadan kalkacağının belirsiz olduğunu vurgulayan Yellen “Politikayı çok erken sıkılaştırmak istihdam piyasasında tam toparlanmayı engelleyebilir. Enflasyon yüzde 2’ye yaklaşırken erken sıkılaştırma istihdam piyasasını bozabilir” diyerek faiz artışının çok erken gelmeyeceğinin işaretini verdi.

HIZI VERİLERE BAĞLI

Ancak Yellen kendisinden ‘geç faiz artırımı’ mesajı vererek ‘güvercin’ konuşma bekleyen piyasaları da hayal kırıklığına uğrattı. Yellen işsizlik oranının Fed’in öngördüğünden daha
hızlı düştüğünü ve bu durumun Fed’in erken hareket etmesini gerektirebileceğini de vurguladı. Yellen net bir politika belirlemenin zorluğuna dikkat çekerken “Ekonomik durgunluğun belirsiz. Sıkılaştırma (faiz artırımı) verilere bağlı” diye konuştu. Yellen’in Salı günkü tutunaklara büyük ölçüde paralel olan bu konuşması piyasalarda fazla dalgalanma yaratmadı. Konuşma öncesi 2.1790 TL’den satılan dolar konuşmanın yayınlanması sonrası 2.1770 TL’ye geriledi. Yellen’in konuşması ikinci seansın son saatine denk gelirken BİST 100 günü yüzde 0,04 kayıpla 78 bin 929 puandan kapadı. Gösterge bono faizi değişmeyerek yüzde 9.27’de kaldı.

EYLÜL ZOR GEÇECEK

Uzmanlar faiz artırımını verilere bağlayan Yellen konuşması sonrası Eylül ayının ABD verilerine bağlı olarak zorlu geçeceğine dikkat çekti. Yellen’in konuşmasının tutanaklar ve daha önceki açıklamalarına paralel olduğunu söyleyen İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan “eklenenden daha hızlı toparlanma devam ederse faiz artışı gelecek. Piyasa açısından ekstra rahatlık sağlayacak bir açıklama yok, tutanaklardan daha agresif bir açıklama da yok. Her durumda Eylül döneminde endekslerin değer kaybetmesini bekliyorum” diye konuştu. Ak Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Gökhan Şen ise “Yellen’den destek bekleyenler için hayal kırıcı oldu diyebilirim. Artık biraz daha verilere bakarak ve ABD ekonomisindeki iyileşmeyi kabullenerek ilerlemek zamanı” dedi.

‘GÜVERCİN OL’ PROTESTOSU

Yellen’den gelişen ülkelere ‘Bizi izlemeye devam edin’ mesajı

Öte yandan Yellen’in kritik konuşması öncesi küçük bir grup protesto gösterisi düzenledi. Jackson Hole’da Grand Teton National Park otelinde gerçekleşen protestoda bazı işçiler istihdam ortamının düzelmediğini iddia ederek Fed’in parasal genişleme politikalarının devam etmesi gerektiğini belirtti. Bazı protestocular konuşması öncesi Yellen’in önünü keserek bu taleplerini iletti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı