Gündem Haberleri

  Yelkenlideki 2 pilot, 72 saat sonra kurtuldu

  Hürriyet Haber
  22.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya'da, pazartesi günü öğleden sonra yeni aldıkları yelkenliyi denemek için denize açıldıktan sonra bir daha haber alınamayan Emekli Pilot Albay Dinçer Kızılırmak ile Pilot Emrah Albayrak, Akdeniz'in hırçın dalgalarında 72 saat yaşam savaşı verdikten sonra dün öğleden sonra kurtarıldı. Pilotlar, denizde yaşamlarını sürdürme konusunda aldıkları eğitim sayesinde hayatta kalmayı başardı. Son ana kadar umudunu yitirmeyen emekli pilot Dinçer Kızılırmak'ın eşi Necdet Kızılırmak, ‘‘Onların kurulacağını biliyordum. Tek korkum, üzerinde emekli asker kimliği bulunan eşimin bir Yunan Adası'na çıkması halinde casus muamelesi görecek olmasıydı’’ dedi.

  Lara sahilinden pazartesi günü saat 15.00 sıralarında 4 metrelik Kırlangıç tipi batmaz yelkenli ile denize açılan pilotlar Dinçer Kızılırmak ile Emrah Albayrak, hemen dönmeyi planladıkları için yanlarına cep telefonlarını da almadılar. Bir daha kendilerinden haber alınamayan pilotları aramak için çarşamba gününden itibaren Silahlı Kuvvetler de seferber oldu. Emekli pilot Dinçer Kızılırmak'ın aile dostu olan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç, Akdeniz'de arama yapmaları için tam donanımlı uçakları görevlendirdi.

  Casa tipi askeri uçak ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın iki hücumbotunun sürdürdüğü aramalara dün Mersin'den gelen Kocatepe firkateyni de katıldı. Kocatepe'deki helikopter de kıyıları taradı. Arama çalışmalarının dün öğleden sonraki bölümünde, bir uçak, yelkenliyi Akdeniz'in ortasında gördü. Yakın uçuşlarla teknedeki pilotların da yaşadığı belirlendi. Bunun üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı hücumbotlar bölgeye sevkedildi. Bir yandan da pilotların getirileceği Konyaaltı'ndaki Büyük Liman'a, 112 Acil Servis'e ait ambulanslar ve sağlık ekibi gönderildi.

  Kurtarma ekiplerince 72 saat yaşam savaşı verdikleri yelkenli tekneden alınan Emekli Pilot Albay Dinçer Kızılırmak ile Pilot Emrah Albayrak, ekiplerce arama çalışmalarına katılan Kocatepe firkateynine alındı ve ilk sağlık müdahalesi yapıldı. Yorgun ve bitkin oldukları gözlenen pilotlar, akşam saatlerinde Büyük Liman'a yanaşan Kocatepe firkateyninden çıkarılarak, hastaneye götürüldü.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı