« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yelkencilikte dönüm noktası

Türkiye Yelken Federasyonu Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı 16 üyenin katılımı ile 19 Aralık 2009 Cumartesi günü Ataköy Olimpiyat Evi’nde gerçekleşti.

aerdem@hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Bu toplantıda “Takip / Antrenör Botu Kullanma Talimatı” son haline getirildi. 1 Ocak 2010 tarihinde yürürlüğe girecek talimatnameye göre 4,00m’den küçük, motor stop kablosu, demir ve demir ipi olmayan antrenör botlarının “Yarıyıl Kupası’ndan itibaren TYF yarışlarında görev yapması mümkün olmayacak. Diğer teçhizatın tamamlanması için verilen süre ise 31 Mayıs 2010 olacak.
Bir yeni gelişme ise “Antrenör ve Yarış Görevlilerine” görev sırasında can yeleği giyme mecburiyeti getirildi.

Ayrıca 1.1.2010 tarihinden geçerli olmak üzere federe kulüpler bünyesinde açılacak yelken kurslarına katılacak her yaş grubundan kişiler için “Eğitim Lisansı Tescili” yapılmasına karar verildi.

Arif Erdem yazıyor


ISAF Akreditasyonu hedefi ile planlanan Eğitim Standartizasyonu çalışmaları tüm katılımcıların ferdi kaza sigortası sahibi olmasını içeriyor. Bu sigortayı kapsayan Eğitim Lisans ücreti 15 TL  olarak ilan edildi ve sadece kurs süresince geçerli olacak.
Kurs sonrasında yelken yapmaya devam etmek isteyenler istedikleri kulüpten sporcu lisansı çıkarabileceklerdir.

Yönetim Kurulu Üyesi Taner Halaçoğlu, Yat Sınıf Komitesi Başkanlığına atanırken, 2010 yılı yarışlarında federasyona ait veya federasyon tarafından kiralanmış tekneleri kullanacak sporculardan 100 euro veya karşılığı TL kullanım payı alınması kararlaştırıldı.

Kazalar sonucunda TYF gerekenli önlemi denizde can güvenliği konusunda talimat yayınlayarak aldı. Yılların en önemli işi umarım bu sefer ciddiye alınır, hakkınca uygulanır. Zaten denizde can güvenliği konusunda uyulması gerekenler ilgili kural ve uluslararası sözleşmelerle çok açık olarak belirtilmişti.

 Unutmayın ki,  “Bana bir şey olmaz” demenin sonu felaketle bitebilir. 2009 İstanbul Yelken Kulübü’nün yarışı sırasında, rüzgarsız, düz denizde bottan denize düşen hakem, çevredeki diğer hakemlerce kurtarılmıştı. İYK  görevlisi ise maalesef  kumanda altında olmadan tam gaz dönen bota, başka bir bottan atlayarak botu kurtarmak isterken denize düşüp hayatını kaybetti.

Denize düşen, bota atlayan kişilerin üzerinde can yeleği (solas sertifikali) olanı da, olmayanı da yoktu. Stop kablosu da botta yoktu.

Olaydan sorumlu tutulacak kişi veya kurum da yoktu. Tek sorumlu genç kardeşimiz oldu. O da hayatıyla ödedi.

İhmal vardı, unutkanlık vardı, eğitimsizlik vardı, “bana bir şey olmaz” vardı .

Elbette yıl içinde, seyir sırasında bottan denize düşen başka sporcu, hakem ve yöneticiler de oldu.

Çok önemli bir konu da Botların pervanelerini bir koruyucu, özel bir barça ile çevirmek. Bu da olası kazalarda ölümü önlemek için alınacak çok önemli tedbirler arasında olmalı. Eğer pervana bir koruyu ile çevrili olursa, denizde bulunan kişiye fazla bir zarar vermeyecektir..

 Bu mutlaka ama mutlaka alınması mutlak olan bir önlem olmalıdır..

Türkiye Yelken Federasyon’u tüm hakem ve sporcuları sigortalamıştı. Şimdi her tür eğitim alanlara da geçici  lisanla sigorta geliyor. Alınan karalarda Federe yelken kulüplerinden  eğitim alanlar belirtilmiş. Özel yelken sporu eğitim merkezlerinden ise bahsedilmemiş. Oysa, son on yıllık bir süre içerisinde, yat sınıfındaki gelişimine, Özel Yelken Eğiticileri çok büyük katkı sağladı.

Hatta, bu kurslara katılanların bir çoğu şimdi yelken sporunda önemli yerlerdeler. Nasıl ki ferdi lisans varsa, Ferdi ve kurumsal okullar da olabilmeli. Tüm dünyada olduğu gibi. Kişiler de istediği yerden eğitim alabilmeli, sigorta koruması ile denize çıkabilmeli.

TYF’ye gelir aktarmalı. Sadece federe kulüpleri içerisine alacak bir uygulamanın, Türk yelken sporuna yeterince  katkı sağlamayacağı ortada. Zaman değişti. İnternet devrindeyiz. İnsanlar istediği yerden satın alabilirler “hizmeti”. Farklı şemsiyeler de oluşabilir.. Ülkemizdeki tüm yelken eğitimi veren işletme ve dernek- işletmeler TYF’nin altında olsa iyi olmaz m?

TYF yeni dönemde atamalar gerçekleştirmeye başladı. Seçim bildirgesinde katılımcı tabandan gelen demokrasiyi savunan TYF. Yat Sınıf Komitesine, Sayın Halaçoğlunu komite başkanlığına getirdi. Hayırlısı olsun.

Sınıf birlikleri, önemli işlevi olan birimler yurt dışında. Yaptırımı olan, sınıfla ilgili tüm bilgilerin paylaşıldığı, yarışan sporcular ve tüm ilgililerin  kurduğu, oluşturduğu doğal, demokratik, ulusal ve veya uluslararası birlikler oluşması dileğiyle..


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler