GeriSpor Yeliz'e Avrupa'dan özel ilgi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeliz'e Avrupa'dan özel ilgi

Yeliz'e Avrupa'dan özel ilgi
refid:15247860 ilişkili resim dosyası

Hentbolda, Avrupa maçlarında “özel” ilgi gören ve Romanya'nın Oltchim Valcea takımına transfer olan milli hentbolcu Yeliz Özel, Türkiye'nin kendisine sahip çıkmadığını ve bu nedenle buruk bir şekilde yurtdışına gideceğini söyledi.

Avrupa'da “en iyi” 4 hentbolcu arasında yer alan Yeliz Özel, yaptığı açıklamada, yıllardır Avrupa takımlarından transfer teklifi almasına karşın bunu sürekli ertelediğini kaydetti.

Türk hentbolunun daha iyi yerlere gelmesini ve bir Türk takımıyla Şampiyonlar Ligi'nde oynamayı hedeflediğini, ancak bunun gerçekleşmediğini ifade eden Özel, “Türkiye bana sahip çıkmadı, bu yüzden Romanya'ya içim buruk gidiyorum” dedi.
Romanya'ya transferinde Türk Bayan Milli Takımı'nın eski çalıştırıcısı ve şu an Romanya'da görev yapan Macar antrenör Peter Kovacs'ın etkisi olduğunu belirten Özel, şöyle konuştu:

“Daha önce Norveç ve Makedonya liglerinde oynadım. Tekrar Türkiye'ye döndükten sonra 4 yıldır Avrupa'nın farklı takımlarından transfer teklikleri alıyordum. Üstelik Türkiye'de alacağım paranın 4 katını veriyorlardı. Ancak ben alacağım paradan da taviz vererek, hep bunu 'Türkiye'de hentbol adına güzel bir şeyler olur' diye erteledim. Hep sabrettim, ama olmadı. Şu an açıkçası isteyerek gitmiyorum. Türkiye bana sahip çıkmadı, bu yüzden Romanya'ya içim buruk gidiyorum. Türkiye'yi bırakmak istemiyordum, amacım bir Türk takımıyla Şampiyonlar Ligi'nde oynamak ve Türkiye'nin adını duyurmaktı. “

“TÜRKİYE'YE DÖNMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Romen takımının uzun süreli sözleşme istemesine karşın 1 yıllık sözleşmeye imza attığını dile getiren milli hentbolcu, memnun kalması durumunda süreyi uzatabileceğini anlattı.

Yeliz Özel, kısa vadede Türkiye'ye dönmeyi planlamadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye'de hentbol adına olumlu gelişmeler olmazsa dönmeyi düşünmüyorum. Eğer yaklaşık 1,5 milyon liralık bir bütçe ayrılsa herhangi bir Türk takımı Şampiyonlar Ligi'nde rahatlıkla oynayabilir. Ne yazık ki ülkemizde hentbola gereken ilgi gösterilmiyor ve yatırım yapılmıyor. Geçen sezon şampiyon olduğumuzda bir şeyler değişecek diye düşünürken hayal kırıklığı yaşadım. Kulübü bekledim, olumsuzluğu ve bütçenin düşürülmesini görünce yurt dışına yöneldim.”

“BÜYÜK TAKIMLAR BRANŞ AÇMALI”

Şu an yurt dışında forma giyecek tek hentbolcu olacağını belirten milli sporcu, “Daha önce yurt dışında oynayan Türk sporcular var. Aslında dışarıya oyuncu gönderebilecek potansiyelimiz var” dedi.

Yeliz, Türkiye'de hentbolun gelişmemesinde federasyon ve kulüplerin eksiklerinin bulunduğunu dile getirerek, “Fenerbahçe'nin, Beşiktaş'ın erkek takımları var. Bayan takımı da açmaları gerekir. Büyük takımlar olursa ilgi daha da artacaktır. Rekabeti çok büyük oluyor. İster istemez seyirci geliyor” diye konuştu.

“HADİ EVLEN, SPORU NE YAPACAKSIN?”

Türkiye'de birçok branşta bayan sporcuların önemli başarılara imza attığını vurgulayan milli hentbolcu, bazılarının ise aile baskısı yüzünden sporu bırakmak zorunda kaldığını anlattı.

Ailelerin “Hadi evlen, okuluna git, sporu ne yapacaksın” diyerek baskı yaptığını belirten Yeliz, “Türkiye'de evlilik sporu bitiriyor. Çünkü belirli yaştan sonra çevrenin baskısı oluyor. Yurt dışında, evlenip aile kurmasına karşın 40 yaşında spor yapan bayanlar var. Hatta kocası da eşine destek veriyor” dedi.

“EVİNDE HENTBOL TOPU BİLE YOK”

Yeliz, sporla özel hayatını birbirinden farklı tuttuğunu ve evinde hentbol topu bile bulundurmadığını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:
“Henüz evlilik kararı almadım. 5-6 yıl daha hentbol oynamak istiyorum. Gazi Üniversitesi'nde öğrenciyim. Kolay başarılardan hoşlanmıyorum. Oynadığım takımlarda, 'yedek kalmayayım' diye elimden geleni yapardım. Şimdi birçok sporcu da hırs bile yok. Türk milli takımının oyun kurucusu Yeliz Özel, ama arkasından başkalarının da yetişmesi lazım.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle