Dünya Haberleri

  Yeğen Barzani konuştu

  Hürriyet Haber
  10.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin yetkilisi ve aynı zamanda Mesut Barzani'nin yeğeni Neçirvan Barzani, terör örgütü PKK'nın son günlerde düzenlediği terör saldırılarının, Türkiye ile aralarındaki ilişkileri bozmayı ve bu ilişkileri iyileştirmeye yönelik atılan adımları etkisiz hale getirmeyi amaçladığını söyledi. Ayrıca "Türkiye bizimle diyelog kurmuyor, ne yapalım" diye sitem etti.

  Neçirvan Barzani, Türkiye'de son günlerde düzenlenen saldırıları kaygıyla izlediklerini belirterek, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin yetkililerinin birkaç gün önce yaptıkları toplantıda bu saldırıları kınadıklarını ifade etti.

  Terör örgütünün faaliyetleri konusunda Türkiye kadar kendilerinin de kaygı duyduğunu kaydeden Barzani, bu olaylar karşısındaki tutumlarının "çok açık ve net" olduğunu, bölgede örgüte uyguladıkları kısıtlamaların devam ettiğini belirtti. Barzani, ellerinden geldiği kadar, topraklarının komşu ülkelere karşı saldırılar için kullanılmasını ve örgütün bölge yollarından, havaalanlarından ve hastanelerinden yararlanmasını engellemeye çalıştıklarını söyledi.

  Terör örgütünün faaliyetlerinin hiçbir olumlu etkisi olmayacağını, tam tersine durumu daha da karmaşıklaştıracağını vurgulayan Barzani, Türkiye içindeki bu faaliyetlerden kendilerinin sorumlu tutulamayacağını öne sürdü.

  "SINIR ÖTESİ OPERASYON ÇÖZÜM DEĞİL"

  Neçirvan Barzani, Türk kamuoyundaki sınır ötesi operasyon beklentileri ve konuyla ilgili tezkerenin TBMM'de görüşülmesine ilişkin olarak da, askeri operasyondan sonuç alınamayacağını ve sorunun bu yöntemle çözülemeyeceğini iddia etti.

  Barzani, sınır bölgesinde güvenlik şeridi oluşturulması düşüncesi hakkında da, "Bence bu, durumu değiştirmez. Bu pratik olarak kolay da değildir. Çünkü buralar dağlık ve sarp bir bölgedir. Bence sorunun çözümü için başka alternatifler bulunması gerekir. Ayrıca bu konu, Irak'ın egemenliğiyle de ilgilidir" ifadesini kullandı.

  Gerek Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP), gerekse Irak Kürdistan Yurtseverler Birliğinin (IKYB), sorunun çözümü için geçmişte Türkiye'ye yardımcı olmaya çalıştığını belirten Barzani, Türkiye'nin kendilerinden sadece kınama mesajları değil, somut adımlar atmalarını beklediğinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

  TÜRKİYE'YE SİTEM ETTİ

  "Türkiye'nin bizimle diyaloğa girmediği bir zamanda Türkiye'ye nasıl yardım edebiliriz? Biriyle konuşmazsan, diyalog kurmazsan ondan nasıl yardım istersin? Bizimle masaya oturmuyorlar ki bizden nasıl yardım istediklerini anlayalım..."

  Neçirvan Barzani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Erbil'e olası ziyareti konusunda da, "Şu ana kadar resmi kanallardan bize böyle bir talep ulaşmadı. Ama bunun olmasını umarız. Burada kendisini sevinçle karşılarız" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı