Gündem Haberleri

  Yedinci madde oylaması yarına kaldı

  Hürriyet Planet
  18.07.2012 - 19:52 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Suriye’de 17 aydır devam eden çatışmalara bir nokta koymaya yönelik yaptırım paketinin oylanacağı oturumu yarına erteledi.

  Rusya’nın BM Büyükelçisi Vitali Churkin, Güvenlik Konseyi’nin diğer üyelerinin temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Oylama yarın sabaha ertelendi” dedi.

   

  BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, bugün erken saatlerde bir açıklama yaparak, Fransa, Almanya, İngiltere, Portekiz ve ABD’nin hazırladığı, Suriye'ye BM Şartı’nın yedinci maddesi çerçevesinde daha fazla yaptırım kararı içeren taslakla ilgili oylamanın ertelenmesini istemişti.

   

  Yedinci madde, Şam hükümetinin ağır silahları şehir merkezlerinin dışına çekmemesi durumunda BM ülkelerinin silahlı güçlerine Suriye’ye müdahil olma hakkı tanıyor.

   

  Suriye'nin 22 Temmuz'a kadar Annan Planı'nı uygulamaması durumunda yedinci maddenin önü açılıyor. Bu durum, Güvenlik Konseyi’nin veto hakkına sahip üyesi Rusya'nın, bu tarihe kadar Suriye’nin tavrının netleşmesi konusunda daha etkin politika izlemesini gerektiriyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı