Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yedek Obama

  Hürriyet Haber
  29 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mayıs 2011 - 11:37

  Avrupa seyahatinde bulunan ABD Başkanı Obama Kongre’nin süresini uzattığı terörle mücadele önlemlerini içeren terör yasasını, imza makinesiyle onaylayınca ülkede ‘ıslak imza’ tartışması başladı.

  ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Kongresi’nde süresi uzatılan ve terörle mücadele eden kurumlara geniş yetkiler veren ‘Yurtseverlik Yasası’nı Avrupa seyahatinde olması nedeniyle imza makinesi kullanarak onayladı. Amerikan tarihinde bir başkanın ilk kez kullandığı yöntem, muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti milletvekillerinin, “Yasal ve etik değil” eleştirilerine yol açtı.
  Amerikan Kongresi’nin Yurtseverlik Yasası’nın süresini hafta içinde uzatması bekleniyordu. Ancak yoğun tartışmalar nedeniyle yasanın senato süreci, yasanın yürürlükten kalkmasına saatler kala, Perşembe akşamı tamamlandı. Bu sırada Paris’te bulunan Obama saat farkı nedeniyle gece yarısında uykuya dalmak üzereydi. Başkan Obama hemen uyandırıldı ve danışmanlarının tavsiyesiyle yasanın ıslak imza yerine, imza makinesiyle onaylanması emrini verdi.
  Ya hastayken kullanılırsa
  ABD Bakanı’nın, genellikle siyasetçiler ve şirket yöneticilerinin kutlama mesajları ya da kartlarda kullandıkları imza makinesini önemli bir yasada kullanması, yeni bir tartışma başlattı. Muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti milletvekili Tom Graves, “Yasada Başkan kendisine sunulan tasarıyı ya imzalar ya da reddeder’ yazıyor. Kendisine sunulmayan bir yasayı, makineyle onaylaması ne kadar yasal?” diye sordu. Cumhuriyetçi milletvekilleri, Başkan’ın yaptığının uygunsuz bir ilk olduğuna vurgu yaparak, ileride herhangi bir başkanın hasta ya da bilincinin açık olmadığı durumlarda, kabinenin bu yönteme başvurabileceğini öne sürdü.
  Adı Robama’ya çıktı
  Amerikan medyasında yoğun bir şekilde tartışılan konu, Başkan Obama’nın adının robot Obama anlamına gelen ‘Robama’ya çıkmasına da neden oldu.

  Eski başkanlar kuryeyle imzaladı

  ABD Başkanı Obama’ın kullandığı otomatik imza makinesi önemli yasaların onaylanmasında ilk kez kullanılıyor. Otomatik imza makinesinin tarihinin çok eski olmasına rağmen, ABD Başkanları Washington dışında oldukları zaman aciliyet gerektiren yasaları kurye ile getirtip onaylıyordu.
  - Başkan Truman 1947 yılında Türkiye ile Yunanistan’a yapılacak yardım yasasını, Kansas City’de kaldığı Muelbach oteline kurye ile getirtip imzaladı.
  - Başkan Bush 2005 yılında Texas’ta çiftliğinde tatil yaparken, kocasının fişini çekmeye çalıştığı komadaki Floridalı
  kadın Terri Schiavo’nın yaşatılması için
  Air Force 1 başkanlık uçağına alel acele binerek Washington’a döndü ve
  hazırlanan yasayı onayladı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı