Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Yedek listeden kayıt olan öğrenciler 2 yıl sonra okuldan atıldı

  DHA
  03.06.2013 - 12:01 | Son Güncelleme:

  İzmir Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksekokulu’nu yedek listeden kazandıktan sonra, çağrı üzerine kayıtlarını yaptıran; ancak bir ay sonra kontenjan fazlası oldukları bildirilen 22 öğrenciden 17’si 2 yıl süren hukuk mücadelesini kaybetti.

  Dava sürerken bazıları bir yandan da okullarına devam eden öğrenciler için, Danıştay’ın olumsuz karar vermesi üzerine kayıtları silindi. 5 öğrencinin davaları halen devam ederken, diğerleri karar düzeltme talebinde bulunacaklarını; bundan da sonuç alamazlarsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını belirtti.
  Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından 2011 yılında Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun mülakatlarına giren 22 öğrenci, yedeklerden kazandı. Aynı zamanda farklı illerdeki okullarda farklı bölümleri de kazanan 22 öğrenci, gerek İzmirli olmalarından, gerekse ‘öğretmenlik bölümü’ olduğu için tercihlerini Ege Üniversitesi’nden yana kullanıp, kendilerine de sıra geldiğinin söylenmesi üzerine, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na kayıt yaptırdı. Ancak okulun, kayıt işlemlerini YÖK’e göndermesi üzerine öğrencilerin mağdur eden süreç başladı. Üniversitesi’nin, kontenjan sınırlarını geçerek fazladan öğrenci kaydı yaptığı ortaya çıktı. Okulun kontenjan artışı yönündeki başvurusunun da kabul edilmemesi üzerine, yedekten gelen 22 öğrencinin kaydı silindi. Ancak öğrencilerin İdare Mahkamesi’ne yaptığı başvuru üzerine, 13’ü tekrar okula döndü, geriye kalanların başvurusu ise kabul edilmedi.

  Hukuk Mücadelesi

  Bunun üzerine Ege Ünivesitesi yönetimi geri alınan öğrencilerin atılması, dışarıda kalanlar ise okula geri dönmek için hukuk mücadelesi başlattı. Üniversite ve öğrenciler, Bölge İdare Mahkemesi’nden de istedikleri sonuçları alamayınca karşılıklı olarak mücadelelerini Danıştay’a taşıdı.

  Kayıtlar silindi

  Eğitim haklarını almak isteyen öğrenciler ile onların kayıtlarını silmek isteyen üniversitenin Danıştay’a yaptığı başvurular karara bağlandı. Danıştay, 13’ü daha önce yürütmeyi durdurma kararıyla okula devam edenler olmak üzere toplam 17 öğrencinin okuldan kayıtlarının silinmesine ve eğitimlerinin yok sayılmasına karar verdi. Geriye kalan 5 öğrencinin davasının ise henüz sonuçlanmadığı bildirildi. Danıştay kararıyla öğrenciler son umutlarının karar düzeltme talebine kaldığını söyledi. Bu talepleri kabul edilmezse, öğrenciler haklarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde arayacak.

  ‘Onlar hatayı yaptı,cezayı bizler çektik”

  Öğrenciler adına konuşan Nesil Dinçelmas, “Bizler okulun kararıyla kayıt yaptırdık. Onlar hata yaptı diye cezayı da yine bizler çektik. Hukuk mücadelesi başlattık ama adalet de yanımızda yer almadı. Şimdi iki yıl süren yorucu bir eğitim sürecinin ardından verdiğimiz emekler boşa gitti. Mezun olmanın hayallerini kurduğumuz anda, lise öğrencisi statüsüne geri döndük. Biz hakkımızın yenmemesini, okuma şansı istiyoruz. Hukuk mücadelesine de sonuna kadar devam edeceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı