Gündem Haberleri

GÜNDEM

  YBD’ye Avrupa yargısından ret

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  12.09.2015 - 21:34 | Son Güncelleme: 12.09.2015 - 21:34

  Yargıda Birlik Derneği’nin (YBD), 4 bin 159 hâkim ve savcının katılımıyla yapılan 1’inci Olağan Genel Kurul toplantısına, Avrupa Yargıçlar Birliği (EAJ), Demokrasi ve Özgürlükler için Avrupalı Yargıçlar Birliği (MEDEL) ve Avrupa Yargı Kurulları Ağı (ENCJ) katılmayacaklarını bildirmesi damga vurdu.

  EAJ Başkanı Christophe Regnard, Genel Kurul’a, “Herkesin bildiği gibi Türkiye’de, yargı bağımsızlığına aykırı olarak diğer erkler karşısında yargının pozisyonunda çok fazla eksiklik bulunmaktadır” mesajını iletti.

  ‘BİZİM ÜYEMİZ YARSAV’

  Paris Temyiz Mahkemesi Yargıcı da olan Regnard’ın, YBD Genel Sekreteri Birol Kırmaz’a gönderdiği genel kurul davetini ret mektubunda özetle şunları vurguladı: “Eğer yeni kurulmuş derneğinizin toplantısına katılırsak, bu durum uzun süredir üyemiz olan YARSAV’a karşı dostane olmayan bir davranış olarak görülebilir. IAJ/EAJ Statüsü uyarınca, her ülkeden yalnızca bir örgütün üyeliğe kabulü mümkündür. Tabii ki bu durum hiç kimseye yargı bağımsızlığı mücadelesinde destek olmaya engel oluşturmamaktadır. Eğer yeni örgüt, bu amaçları desteklerse çok sıcak bir şekilde karşılanacaktır.”

  Yargıda Birlik’in yeni yönetimi

  TEK liste ile gidilen seçimle YBD’nin yeni yönetimi şöyle oluştu: Antalya Başsavcı Vekili Ali Nevzat Açıkgöz Yargıtay Savcısı Berrin Aksoyak Ankara Cumhuriyet Savcısı Elif Aydan Bozfırat, İzmir Başsavcı Vekili Hasan Onur Dinç, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Barış Duman, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, Adalet Akademisi Tetkik Hakimi Serap Güner, Samsun Bölge Adliye Başsavcısı Fahri Gülay, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Musa Heybet, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cumali Karakütük, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Birol Kırmaz, Yargıtay Tetkik Hakimi Şerafettin Özyürür, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, İstanbul Anadolu Başsavcısı Fehmi Tosun. Eski yönetim kurulundan Musa Heybet ve Birol Kırmaz yerlerini korurken diğer üyeler değişti. Başkanı yeni seçilen yönetim kurulu üyeleri kendi aralarından belirleyecek.

  Etiketler: ybd , avrupa , yargı

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı