Yazlıkta İspanya modeli Bodrum’da başladı

Hürriyet Haber
30 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ağustos 2006 - 22:18

Yabancıların mülk edinmesi ve yazlık sahipliği açısından, dünyanın en başarılı uygulaması olarak kabul edilen "İspanya Modeli" Türkiye’de Bodrum’da başladı.

Bodrum’da 11 bin metrekarelik arsada inşa ettikleri 83 apart konutluk Sea&You projesini İrlanlalılar’a sattıklarını belirten Yapı Endüstrisi Yönetim Kurulu Başkanı Süha Yılmaz, "Londra ve Dublin’deki fuarlarda,’kira garantisi’ ile 18 ay önce 95 bin metrekarelik konutları ortalama 90 bin Euro’dan satmıştık. İnşaatı tamamladık. Bugün teslim ettik". Aynı konutun fiyatı 150 bin Euro. Ayrıca yıllık 6-7 bin Euro kira getirisi var. Bizden emlak satın alanlar ile 3 yıllık anlaşma yaptık. 2009’da yeniden masaya oturacağız. Şartlara göre yeni anlaşma yapacağız" diye konuştu.

SATMAK İSTEMİYORLAR: Geçen 18 aylık sürede döviz bazında yüzde 66’dan fazla kazanmasına rağmen İrlandalılar’ın emlaklarını satmaya yanaşmadığını anlatan Yılmaz, yabancıların İspanya ile Türkiye’yi kıyasladıklarında, İspanya’da denize sıfır projelerde konutların metrekare fiyatının 10 bin Eurodan başladığını, dolayısıyla orta ve uzun vadede Türkiye’de yüksek prim potansiyeli gördüklerini belirtti.

VALİZLERİNİ ALIP GELECEKLER: Türkiye’de apart konut uygulamasından ilk örneğii geliştirdiklerini vurgulayan Yılmaz, "Konutlar beyaz eşyaları ve mobilyaları dahil teslim edildi. Bu projeye ortak olanlar sadece valizlerini alıp geliyorlar. Geriye hiçbir şey kalmıyor" diye konuştu. Yabancı müşterilerinin ağırlıklı olarak orta ve ortanın üstü gelir sınıfından olduğunu ifade eden Yılmaz, yabancılara emlak satışının son 1 yıldır durgun gittiğine dikkat çekti. Bulgaristan ve Hırvatistan’ın mortgage yasasını çıkararak, kısa vadede Türkiye’ye alternatif olduğunu söyleyen Süha Yılmaz, Türkiye’nin hem yabancıların mülk edinme hem de mortgage konusunda ciddi adımlar atması gerektiğinin altını çizdi.

İMARA AYKIRI YAPMAYIZ: Yapı Endüstrisi olarak 25 yıldır inşaat sektörünün farklı alanlarında faaliyet gösterdiklerini söyleyen Süha Yılmaz son günlerde gündeme gelen Bodrum’daki imar haberleri ile ilgili şunları söyledi: "Ne Bodrum’da ne de Türkiye’nin başka bir köşesinde, imara aykırı bir metrekare bile inşaat yapmayız. Hatta tam tersine imardaki inşaat haklarımızın çoğunu kullanmıyoruz. Bu maliyetleri yükseltmesine rağmen estetik kaygımızdan kaynaklanıyor. Sadece Sea&You projesinde neredeyse hakkımızın yarısını kullanmadık. Bu konuda prensiplerimizi koruyacağız"

Apart konut sistemi nedir?

YABANCILARA, apart dairelerden oluşan bir proje hisseli olarak satılıyor. Bu satışta, kira getirisi garantisi veriliyor. Daha sonra projenin inşaatı tamamlanıyor. Projeden emlak satın alanlar, Nisan ile Ekim ayları arasında, yani sezonda en fazla 1 hafta apart konutunu kullanıyor. Geriye kalan dönemde konutlar kiraya veriliyor. Konutlardan elde edilen gelir 6-7 bin Euro’nun altında kalırsa, Yapı Endüstrisi zararı tamamlıyor. Eğer gelir 7 bin Euro’nun üzerinde olursa bu kez aradaki fark, grup şirketlerinden Yapı Turizm’e kalıyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı