Ege Haberleri

  Yazlık yerine otelde tatil

  Hürriyet Haber
  29.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tatil beldelerinde yazlık ev kiralama alışkanlığı değişiyor. Aileler ev kiralamak yerine butik otellerde sezonluk oda, apart daire kiralayarak tatil yapmayı tercih etmeye başladı.

  SAYFİYE yerlerinde evleri olmayanların sezonluk ev kiralayarak tatil yapma alışkanlığı, yerini otellerde sezonluk oda kiralamaya bıraktı. Özellikle yöntemin gideirek yayıldığı Çeşme’de villaların sezonluk kiraları 25-40 bin lira arasında değişirken, beş yıldızlı otellerde 20, butik tarzı küçük otellerde ise 10 bin lira dolayında sezonluk tatil yapmanın mümkün olduğu ortaya çıktı.

  Yazlıklardan kaçış var

  Sezon öncesi yazlıkta bir hafta süren temizlik, bakım, alışveriş, misafir ağırlama gibi faktörlerden yakınan ev hanımlarının otelleri tercih ettiğini belirten Ilıca Hotel Genel Müdürü Yakup Demir, önceki yıllarda yazlık amaçlı kiralanan oda oranının yüzde 2-3’ü geçmediğini, ancak şu anda otelin yüzde 15’ini yazlık ev gibi pazarlamaya başladıklarını belirtti. Çiftlikköy’den Dalyanköy’e kadar kiralık ve satılık villa sayısında artış gözlediğini kaydeden Demir, bunu da yazlıklardan kaçış olarak nitelendirdi.

  KREDİLERİ ETKİLİ

  Altın Yunus Genel Müdürü Tayfun Başkurt, sezon öncesinde oteldeki bütün apartların dolduğunu söyledi. Türkiye’de tatil kültürünün değiştiğine vurgu yapan Başkurt, bankaların 12 ay vade ile tatil kredisi vermesiyle tatil kültürünün değişmeye anlattı, “Orta gelir grubunda bu değişim yaşanırken, varsıl kesimde de site aidatı, havuz payı, güvenlik gideri derken villa sahibi olmakta astarın yüzünden pahalıya geldiğini farketti” dedi. Altın Yunus’ta aparatlar Haziran - Eylül arasında iki aylık 12 - 18 bin lira arasında.

  ÇOK AYRI BİR ÖZELLİK

  Salman Hotel işletmecisi Murat Erdoğan, önceleri villa kiralamak için gelen müşterilerinin şimdi otel fiyatlarıyla karşılaştırmalar yaptıklarını belirtti. Otellere hissedilir bir talep olduğunun altını çizen Erdoğan, “Yüzme havuzlu Salman Hotel’de iki çocuklu bir aile için odaya ek yatak koyulabiliyor. Haziran - Eylül ayları arasında oda+kahvaltı aylık fiyat 4 bin 500 lira” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı