Gündem Haberleri

  Yazıp çiziyoruz bu ortamda suç işlememeyi nasıl garanti edeyim

  Eyüp SERBEST / İSTANBUL
  03.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İrticayla Mücadele Eylem Planı’yla ilgili analizi nedeniyle yargılanan gazeteci Ertuğrul Mavioğlu, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını isteyip istemediğini soran hâkime, “5 yıl suç işlememeyi bu ortamda nasıl garanti edeceğiz bilmiyorum. Sürekli yazıyoruz, çiziyoruz” dedi.

  ESKİ Radikal yazarı Ertuğrul Mavioğlu ve gazetenin editörlerinden Timur Soykan, İrticayla Mücadele Eylem Planı’yla ilgili yaptıkları analiz nedeniyle hâkim karşısına çıktı.
  19 Haziran 2009’da yayınlanan “Bir belge üç senaryo” başlıklı analizde “Gizliliği ihlal ve kişileri hedef gösterme” suçunu işledikleri öne sürülen gazeteciler suçlamaları kabul etmedi. Bakırköy 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde 6,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Mavioğlu, “Bir fotoğraf yüzünden dava açılacaksa gazetecilik yapmayın demektir. Yazıda da tamamen bir analiz yazıldı. Bu konuda yayını sadece biz yapmadık. Başbakan, Cumhurbaşkanı bile fikir beyan etti. Piyango bana vurduysa söyleyeceğim bir şey yok. Başbakan ve Cumhurbaşkanı’yla aynı sanık sandalyesinde yargılanmak istiyorum. Onlarla suç ortağı olmaktan da büyük mutluluk duyarım” dedi. Timur Soykan da amaçlarının farklı bakış açılarını göstermek olduğunu söyledi. Ertuğrul Mavioğlu, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını isteyip istemediğini soran hâkime, “5 yıl suç işlememeyi bu ortamda nasıl garanti edeceğiz bilmiyorum. Sürekli yazıyoruz, çiziyoruz. Felaket bir durumdayız” dedi. Duruşma ertelendi. Davayı Gazetecilere Özgürlük Platformu adına dönem başkanı Ercan İpekçi de izledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı