Ege Haberleri

  Yazıklar olsun

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  18.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eylem yapan eczacıları cezalandırmak amacıyla sözleşmelerini fesh eden SGK, işçi, memur ve emeklileri kaderleriyle başbaşa bıraktı. Vahim kararla işçi, memur, emekli, dul ve yetimler, artık ilaç bedellerini ceplerinden ödeyecek.

  SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK) Türk Eczacılar Birliği (TEB) ile yaptığı ilaç alım protokolünü iptal ederek, 16 Ocak’tan itibaren eczanelerle tek tek elektronik ortamda sözleşme yapma kararı, büyük sıkıntı yarattı. İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, SGK’nın kendileriyle hesaplaştığını, bundan vatandaşın yara alacağını söylerken, SGK İzmir İl Müdürü Mustafa Keskin ise eyleme katılan eczacıların çoğunun sözlemeye sıcak baktığını öne sürdü. Eğer iki kurum arasında inatlaşma sürerse hastalar her eczaneden fiyatının yüzde 20’sini ödeyerek, ilaç alamayacak.
  Önce tehdit etti
  İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, SGK’ın aldığı kararın, eczacıların 4 Aralık’ta yaptığı eczane kapama eyleminin rövanşı olduğunu belirterek, “Biz bu eylemi, eczanelerin yüzde 25 küçülmesine karşı bir haykırış olarak yaptık. Ama karşı taraf böyle algılamadı. Önce tehdit etti, ‘kapatanlara ceza veririm’ dedi. SGK’nın buradaki hamlesi birkaç nedene dayanıyor. Öncelikle 4 Aralık eyleminin hesaplaşmasını yapıyor. 15 Ocak’ta Maliye Bakanlığı’na bağlı kurumlar da SGK bünyesine katılıyor. Yani tüm devlet memurları da SGK’dan hizmet alacak. SGK’nın nüfusu ve parası artacak” diye konuştu.

  Sözleşme 3 yıllıktı

  Sayılkan, “Geçen yıl imzalanan sözleşme 3 yıllıktı. SGK bundan sonra yıllık sözleşme yaparak her yıl eczacılarla pazarlık edecek. Eczacıdan biraz daha bir şey isteyecek. SGK ‘eğer benimle 30 gün içinde uzlaşmazsanız ben eczanelerle elektronik ortamda tek tek anlaşırım’ tehditinde bulunuyor. Bizde anlaşma yapma yetkisi üst kurulda. Yasal olarak anlaşma yapamıyoruz. Hükümet yasa değşitirdi ve tek tek anlaşma yoluna gitti. Eczacılar örgütlüyken bu kadar kayıp yaşadı tek başına kaldıklarında bu yükü nasıl taşır” dedi.

  SÖZLEŞME ŞARTLARI AĞIRLAŞMAYACAK

  İzmir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mustafa Keskin, Türk Eczacılar Birliği ile yaptıkları protokole göre vatandaşın mağdur edilmemesi gerektiğini belirterek, eczacıların 4 Aralık’ta kepenk kapatarak, halkı mağdur ettiklerini, ilaca ulaşılamadığını söyledi. Keskin, eczanelerle tek tek sözleşme yapma kararının bir hesaplaşma olduğunu öne sürerek, “Eczacılar 4 Aralık’ta eylem yapmasalardı da bu karar alınacaktı. Burada sistem değişiyor. Daha önce bir ayda yapılan sözleşme şimdi elektronik ortamda bir dakikada yapılacak. Kağıt ortamından kurtulup, çağın gereği olan elektronik ortama geçiyoruz. Eczacıların şifresi imza yerine geçecek. Sözleşme şartları da ağır değil hatta belki aynı olacak” dedi.
  Mağdur olmayacaksınız
  Keskin, Ege Bölgesi’nde 3 bin 389, İzmir’de ise bin 678 eczane oduğunu vurgulayarak, “Yeni sistemde vatandaş mağdur olmayacak. İlaçlarını bu sisteme destek veren sözleşme yapan  eczanelerden alacaklar. Bu eczanelerin sayısı da çok fazla. Eyleme katıların çoğu bu sistemi destekliyor” dedi.

  ECZANEMİ KAPATIRIM MESLEĞİMİ SATMAM

  İzmir Alsancak’ta 25 yıldır başarılı bir şekilde eczacılık yapan Şükran Bakan, yeni sisteme dahil olmayacağını vurguladı. Bakan sözlerini şöyle sürdürdü:
  Yapılan büyük baskı
  “Kesinlikle sözleşme yapmam. Eczanemi kapatırım ama mesleğimi satmam. Ben çocuğuma ‘annem para için mesleğini sattı’ dedirtmem. Bu yapılan büyük bir baskı. Hükümet resmen ‘yok olun’ diyor ve kendi yandaş eczanelerini yaratma yoluna gidiyor. Bunun altyapısını da hazırladılar. Vatandaşı hiç düşünen olmadı.”
  Dedektif mi olacağız
  Eczaneden ilaç alan Ali Kandemir, 16 Ocak’tan itibaren her eczaneden ilaç alamayacak olmasına tepkisini, “Devlet eğitim sağlık hizmetini ücretsiz vermesi gerekirken düşürüldüğümüz duruma bakın. Sokak sokak gezip, anlaşmalı eczane mi arayacağım. Sokağımın başındaki eczaneden ilaç alırken şimdi dedektiflik mi yapacağım. Yazıklar olsun” diye konuştu.

  VATANDAŞ PARAYLA İLAÇ ALACAK

  Sayılkan, SGK’nın 16 Ocak’ta eczanelerle sözleşme feshinde ısrar etmesi durumunda vatandaşın ilacını eczanelerden parayla alacağını dile getirerek, “Biz de vatandaşa fatura vereceğiz. Vatandaş bu faturayı SGK’dan tahsil edecek” dedi. Sayılkan, 22 Aralık Salı günü ülke genelindeki eczacı odalarının Ankara’da Türk Eczacılar Birliği’nde biraraya gelerek, sorunlarını tartışacağını söyledi.

  SAĞDUYU ÇAĞRISI

  İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner, SGK’nın iptal kararı almasında, geçtiğimiz günlerde yapılan ve yüksek katılım ile gerçekleşen eczanelerin kepenk kapatma eylemlerinin önemli rol oynadığını söyledi. Kaptaner “Bu karar, Türk Eczacılar Birliği ile eczacıların arasını açmaya yönelik olarak alındı. Protokolü iptal ederek, sözleşmenin getirdiği üç yıllık yükümlülükten de kurtulmuş oldular. Amaç, kepenk kapatma noktasına gelen eczacıları birlikten uzaklaştırıp, tek tek ve savunmasız olarak SGK’nın dayatmaları karşısında güçsüz durumda bırakmaktır. Kararı alanları sağduyuya çağırıyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı