Ege Haberleri

  Yazık oldu

  Hürriyet Haber
  28.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tartışmalı Öğrenci Köyü Projesi’nde, inşaat yapılacak alandan sökülüp yerleri değiştirilen çam ağaçlarının bir bölümü kurudu, okaliptuslar kesilmeyi bekliyor

  Projede neler var?

  İçinde 2.500 kişilik öğrenci yurdunun yer aldığı Gençlik Köyü Projesi'nde sosyal, kültürel ve spor tesisi yer alacak. Fizik Tedavi Kliniği yönündeki alanda da bir örneği Bilkent Üniversitesi'nde bulunan mağazalar zincirinin yer aldığı, sinema, tiyatro salonları gibi sosyal tesisleri de bulunan alış veriş merkezi olacak. Alış veriş merkezinden elde edilecek gelir, öğrenciye, eğitime dönecek.

  EGE Üniversitesi'nde bir grup öğretim üyesinin ‘‘Kampus ticarethaneye çevriliyor'' diye tepki gösterdiği, çevreci hukukçuların yargıya başvurduğu ‘‘Gençlik Köyü- Ticaret Merkezi '' projesine start verildi.

  305 bin metrekare

  BÜYÜK tartışmalardan sonra önce Bornova, ardından Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçip, ihaleyle Tepe Grubu'na 49 yıllığına yıllık 300 milyar liradan kiraya verilen 305 bin metrekarelik alana santiye kuruldu, kazma vuruldu.

  Araçlarla köklendi

  İLK etapta köyün yer alacağı arazideki çam ağaçları Orman Müdürlüğü'nün izniyle, uzmanlar denetiminde, özel araçlarla köklendi, planda yol kenarı olarak belirlenen yerlere yeniden dikildi, tutması için özel yöntemlerle bağlandı.

  Çamlar tutmadı

  ANCAK 3 ay kadar önce yerleri değiştirilen çamların bir bölümü yeni toprağına alışamadı, tutmadı. Çamların katledildiğini savunanlar, en az 300 okaliptus ağacının kesileceğini öne sürüp tepki gösterdi.

  Fazlası dikilir sözü

  ÇAMLARIN özel yöntemlerle yerlerinin değiştirildiğini, 3 ya da 4'te birisinin kurumasının normal olduğunu belirten yetkililer ise, ‘‘İzmir'in en büyük koruluklarına biz sahibiz. Herkes adı kadar emin olsun kesilenden çok dikilecek'' dedi.

  Mecliste tartışılan inşaat

  YAKLAŞIK 2.5 yıl önce Rektörlük, Tıp Fakültesi ile Bornova Anadolu Lisesi arasındaki alanda öğrenci köyü-gençlik merkezi kurulması için Bornova Belediyesi'ne başvurdu. O dönemde, proje Belediye Meclisi'nde de tartışma yarattı. Öneri İmar Komisyonu'na sevk edilirken, bir grup öğretim üyesi, ‘‘Üniversitenin ticarethaneye dönüştürüldüğü'' iddiasıyla imza kampanyası başlattı, meclis üyelerinden planları onaylamamaları istendi.

  PROF. Dr. Kayhan Kantarlı, meslektaşlarıyla hazırladığı raporda, kampusun ticari amaçlı binalarla doldurularak, birilerine rant sağlandığını öne sürdü. Kantarlı, ‘‘Mevcut yapılara tepki gösterirken, 60 dönümlük alana ticaret merkezi yapılmak istenmesi çevre katliamıdır'' dedi.

  Bir damla suda fırtına

  ELEŞTİRİLERİN odağı olan Rektör Prof. Dr. Refet Saygılı, üniversitenin bütçesinin büyük bölümünün maaşlara gittiğini, kaynak yarattıklarını ve yarattıkları kaynakların eğitim- öğretim, sosyal tesis olarak öğrenciye döndüğünü söyledi. Saygılı, ‘‘Öğrenci köyü projesiyle yola çıktık ama bazı kişiler alışveriş merkezini ön planda göstererek, bir damla suda fırtına koparıyorlar'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı