Yazıcılar çalıştı, Ve-Ge ’ikinci lig’ lideri oldu

Ceyhun KUBURLU
24.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) "İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" sıralamasında 2005 şampiyonu Ve-Ge Hassas Kağıt ve Yapıştırıcı Bant oldu. "Türk sanayinin ikinci ligi" anlamına gelen sıralamada 2004 yılını 217’nci olarak kapatan Ve-Ge, böylece bir yılda 200’den fazla şirketi geride bırakarak Türkiye’nin en büyük 501’inci şirketi oldu.

Yapılan yatırımlarla beraber Ar-Ge çalışmalarının Ve-Ge’yi "ikinci lig"de şampiyon yaptığına dikkat çeken Ve-Ge Hassa Kağıt ve Yapıştırıcı Bant San. Tic. A.Ş Genel Müdürü Emin Oybak, "Yaptığımız yatırımların yanında Türkiye’de bilgisayar ve fotokopi gibi ürünlerin kullanımının yaygınlaşması kağıt tüketimini de tetikledi. Bizde kapasite artırımı ve Ar-Ge çalışmalarımızla kaliteyi yükselterek 2005’i birinci kapattık" dedi.

KAĞITTA DURUMLAR İYİ:

2005’te 69 milyon 41 bin 297 YTL’lik üretimden satışıyla "ikinci lig"de şampiyonluğu yakaladıklarını söyleyen Oybak, amaçlarının bundan sonraki dönemde Türk sanayinin birinci liginde üst sıralara tırmanmak olduğunu vurguladı. Oybak, 2005’te yakaladıkları başarıyı şöyle anlattı: "Bugün İstanbul ve İzmir’de kağıt ve bant fabrikalarımız bulunuyor. Türkiye’de kağıt sektörü son yılların altın çağını yaşıyor. Özellikle bilgisayar kullanımının yaygınlaşması A4 printer kağıtlarının tüketimini de hızlandırdı. Bunun yanında Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz üretimin kalitesini ve kapasitesini artırdık. Kağıtta 2004 yılında 15 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirerek yıllık 36 bin ton kapasiteyi 60 bin tona çıkardık. Bu bizim üst sıralara tırmanmazı sağlayan en büyük nedenlerden birisidir."

BANTA 17 MİLYON EURO:

Türkiye’de bugün bant tüketiminin de arttığını belirten Oybak, 2006 ve 2007 yılında bu alanda da büyük yatırımlara imza attıklarını kaydetti. Oybak, "Bant tüketimimiz oldukça yaygın. Bu alanda yaptığımız ve yapacağımız 17 milyon Euro’luk bir yatırım söz konusu. Bunun için İzmir’de 15 bin metrekarelik bir kapalı alan daha kurduk. Yıllık üretim kapasitemizi 350 milyon metrekareye çıkarıyoruz. Bu yatırım rakamlara bizim sektörümüz için küçümsenmeyecek rakamlar. Biz bir yılda bu kadar büyüyebiliyorsak gelecek yıl çıtayı daha yukarılara taşıyıp birinci ligde iddialı konuma gelebiliriz" dedi.

Üretim, tüketimin yarısını karşılıyor

BUGÜN Türkiye’de 6 kağıt fabrikası bulunduğunu söyleyen Emin Oybak, Türkiye’deki tüketimin büyüklüğünü şöyle anlattı: "Türkiye’nin büyük 6 kağıt fabrikası var. Ancak bu fabrikalar bile kağıt tüketiminin ancak yarısını karşılayabiliyor. Kanada ve İskandinav ülkelerinden sürekli Türkiye kağıt ithal ediliyor."

70 yıl önce Vedat Gençtürk kurdu

70
yıl önce Vedat Gençtürk tarafından temeli atılan Ve-Ge 1930’larda fotoğraf film tabı kağıdı üretimi yaparken 1938’de Fransız Coty firması ile kozmetik ürünler, 1970’li yıllarda fiziki reaksiyonla kopya veren self-copy kağıdı ve hotmelt bazlı kendinden yapışan bant üretmeye başladı. 80’li yılların başlarında self-copy kağıdı üretimini bırakarak, kimyasal reaksiyonla kopya veren otokopi kağıtları üretimine geçti. 80’li yılların sonlarında da faks kağıdı üretimine başladı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı