Yazıcı: Ticaretin en kolay yapıldığı ülkeyi hedefliyoruz

A.A
21.01.2012 - 13:06 | Son Güncelleme:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Cari açık; Türkiye'nin ekonomik potansiyelini, müteşebbisinin gücü ve elbette ki büyüme trendlerini dikkate aldığımızda üstesinden gelinemeyecek bir sorun değil ama önemli bir sorun. Bunun farkındayız. Bu, her zaman gündemimizde” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Ticaretin en kolay yapıldığı ülkeyi hedefliyoruz ama aynı zamanda ticaretin en güvenle yapıldığı ülkeyi de hedefliyoruz” dedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonuna (TUSKON) üye federasyonlardan Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonunun (MARİFED) 5. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Yazıcı, 65 ülke ile vizelerin kaldırıldığını hatırlatarak, burada ülkenin, potansiyeli ve uluslararası kuruluşlar nezdinde icra ettiği aktörlük pozisyonunun önemli olduğunu söyledi.

Yazıcı, Türkiye'nin 2011'i, dünyada büyümeyi en yüksek oranda gerçekleştiren ülke olarak geride bıraktığını belirterek, bu büyümenin yapay olmadığının istihdam oranlarının ortaya çıkmasıyla görülür hale geldiğini, geçen yıl 1 milyon 800 bin kişinin istihdam edilişinin, büyümenin reel göstergesinin önemli unsurlarından biri olduğunu vurguladı.

Kamu borç stokunun milli gelire oranının AB üyesi ülkelerde yüzde 80, Türkiye'de ise yüzde 42 olduğunu, 2014'te Türkiye'de bu oranın yüzde 32'ye indirilmesinin hedeflendiğini hatırlatan Yazıcı, “İşte büyüyen, gelişen Türkiye bu” dedi.

Bakanlık olarak hedeflerinin, Türkiye'nin, ticaretin en kolay yapıldığı ülke haline getirmek olduğunu belirten Yazıcı, “Ticari faaliyetlerle ilgili tüm bürokratik prosedürleri minimize etmek, engelleri tek tek ortadan kaldırmak... Hiç kimse bu ifademi ultra liberallerin ifade ettiği gibi 'Bırakınız yapsınlar, bırakınız gitsinler' anlamında algılamasın. Ticaretin en kolay yapıldığı ülkeyi hedefliyoruz ama aynı zamanda ticaretin en güvenle yapıldığı ülkeyi de hedefliyoruz” diye konuştu.

Yaptıkları çalışmalara da değinen Yazıcı, gümrük ve kapıları modernize ettiklerini, modern teknolojik imkanları, araç ve gereçleri gümrüklere kazandırmayı sürdürdüklerini kaydetti.

Tek pencere sistemine geçiş çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Yazıcı, Hal Kayıt Sistemi'nin de tamamlanmak üzere olduğunu, bugün, yarın devreye gireceğini bildirdi.

-Türk Ticaret Kanunu-

Hayati Yazıcı, ticari yapıyı yeniden düzenleyen Türk Ticaret Kanunu'nun 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, “Bu kanun çok önemli yenilikler getiriyor. Üzerinde özellikle son zamanlarda bir tartışma açıldı. Kesinlikle bu tartışmadan rahatsız değiliz. Zaten bu süre, bu konular tartışılsın diye konuldu. Bu tartışmalarda abartılar var. Doğru olanlar olabilir” şeklinde konuştu.

Toplu İş İlişkileri Kanunu'nun da çok tartışıldığını ifade eden Yazıcı, kanun ile ilgili tasarının henüz Meclis'e sevk edilmediğini, tasarının bazı noktalarına itirazlar olduğunu anlattı.

-Yeni anayasa çalışması-

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Türkiye'nin önünde bir anayasa projesi olduğunu hatırlatarak, “Bu, Türkiye'nin en önemli projelerinden birisidir” dedi.

Türkiye'de bugüne kadar 5 anayasa yapıldığını ve bu anayasaların olağanüstü dönemlerde gerçekleştirildiğini belirten Yazıcı, son 2 anayasanın darbeciler tarafından yapılmış, darbe ürünü anayasalar olduğunu söyledi.

Yazıcı, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Sırf darbeyle yapıldığı için bu anayasalara karşı duruşumuz yok ama bu anayasaları tek tek irdelediğiniz zaman millete karşı, çoğunluğa karşı bir kuşku var. Türk milleti ilk defa doğrudan doğruya bir anayasa yapma zemini oluşturmuş. Bu zemin önemli. En büyük değişiklik de 2010 yılı referandumu ile 26 maddelik bir değişiklik gerçekleştirildi. İnşallah bu parlamento... Orada bir konsensus var ve bu yeni anayasa yapma yapmanın en önemli şartı şartsız o masaya oturmak. Hep böyle söylüyorduk. Şartsız oturuldu. İnşallah her şey enine boyuna orada tartışılır, sonra komisyona gelir ve TBMM bu dönemde çok fazla zamana yaymadan milletin arzu ettiği yeni bir anayasayı yaparak ortaya koyar. Bu da Türkiye'nin en büyük kazanımı.”

Cari açık her zaman gündemde
Yazıcı, “Ama bilesiniz ki Cumhuriyet hükümeti, sizin yetki verdiğiniz parlamento ve iktidar, bütün süreçleri sadece Türkiye ölçeğinde değil, dünya ölçeğinde yakından takip etmektedir. Takip ettiğimiz, gündem konusu yaptığımız her şeyi de çıkıp açık seçik 'Biz şunu yaptık' diyecek durumda değiliz. Ancak bu konular Bakanlar Kuruluna gelmeden önce EKK'da bütün boyutlarıyla tartışılmakta, konular belli bir çerçevede oluşturulmakta, çerçeve çizilmekte, sonra da onun tartışması Bakanlar Kurulunda yapılmakta, varılacak sonuca göre ya tasarıya dönüşür veya değilse, gündemden çıkar, böyle yolumuza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin en önemli sorununun cari açık olduğuna dikkati çeken Yazıcı, şunları kaydetti: 

Cari açık; Türkiye'nin ekonomik potansiyelini, müteşebbisinin gücü ve elbette ki büyüme trendlerini dikkate aldığımızda üstesinden gelinemeyecek bir sorun değil ama önemli bir sorun. Bunun farkındayız. Bu, her zaman gündemimizde. Sizlerle birlikte Türkiye'yi çok daha iyi yerlere taşıyacağımıza son derece inancımız var. Siz Türkiye'nin bugünü ve yarısınız.

ürkiye, bugün gösterdiği bu performansı, sizin sağladığınız güven ve istikrarla sürdürüyor. Ancak o güven ve istikrarın alt bileşenleri olarak 3 başlığa son derece önem veriyoruz; sosyal güvenlik, ekonomik güvenlik, hukuksal güvenlik...”
     

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı