Yazıcı: Kocası ölen kadına maaş gelecek

17 Mart 2011 - 00:00Son Güncelleme : 17 Mart 2011 - 01:32

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, CHP’nin aile sigortası vaadinin tartışıldığı şu günlerde, yeni bir çalışmayı açıkladı. Yazıcı, eşi yaşamını yitiren ve sosyal güvencesi olmayan kadınlara maaş vereceklerini söyledi.

150 bin kadına, toplam 200- 250 bin TL arasında aylık sosyal yardım yapılması düşünülüyor. Fakat listede eşinden boşananlar olmayacak. Yazıcı, şunları anlattı:

Dul kadın maaşı

Eşi vefat etmiş kadınlarla ilgili bir araştırma yaptık. Bu kadınların ne kadarı eşinden maaş alıyor, ne kadarının sosyal güvencesi var, onları tespit ettik. Sosyal güvencesi olmayan ve eşi ölmüş 150 bin civarında kadın var Türkiye’de. Şimdi çalışma yapıyoruz. Bu kadınlara devlet olarak yardım yapacağız. Yardım nakit şeklinde olacak.

Boşanmışlar hariç

Asgari ücretin üçte biri oranında aylık ödeme yapılacak. Bu ödemeler 6 ayla bir yıl arasında değişecek sürelerde yapılacak. Boşanmış kadınları bundan ayrı tutuyoruz. Çünkü onların nafaka gibi gelirleri oluyor. Ayrıca anlaşmalı boşanma veya boşanmayı teşvik gibi sıkıntı yaratmasın. Projeyi önce Başbakana, ardından Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na sunacağız.

Benim adım Kemal değil

CHP’nin aile sigortasının gerçekleşme şansı yok. O kadar parayı nereden verecek? Benim adım Kemal değil, veremem. Bakın, biz sosyal alanda çok önemli işler yaptık. Dünyada 7 milyar insan var. 1.5 milyar insan bir doların altında gelirle yaşıyor. Türkiye’de artık 1 doların altında geçinen kimse kalmadı. Bu Türkiye’nin kazanımıdır.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 9 Yorum }
 • Halit Zorlu 17.3.2011 12:42:59
  Bakan efendi ne diyor "Türkiye’de artık 1 doların altında geçinen kimse kalmadı." Belki doğrudur. Memleketin bütün yatırımlarını satıp bu miktarı İKİ dolara çıkarmışlardır sekiz senede.
 • Yusuf Sezer 17.3.2011 12:28:15
  Aile sigortası için bütçenin sadece % 1.5'u yeterli oluyor. Kılıçdaroğlu kaynağını kaç kere açıkladı. Siz niye akıl etmediniz. Ciplere binip çevreniz zengin olurken akıllara geliyo di mi böyle projeler. Nasıl olsa % 48 sizinle dert etmeyin bu millet varoldukça yine kazanırsınız.
 • Yusuf Sezer 17.3.2011 12:24:07
  Bu sosyal anlayışı destekliyorum...chp, zengini daha zengin eden, yandaşı kollayan para musluklarını fakir halk kitlelerine açmak için daha fazla proje üretmeli. Dünyanın zengin ve fakir arasındaki farkın en fazla olduğu bir ülkesyiz...hiç kimse akpnin sosyal ve eşitlikç ibir parti olduğunu söyleyem
 • mustafa karakuzey 17.3.2011 11:55:13
  Valla, Sizin kaynak bulduğunuz yerde Sayın Kılıçdaroğlu haydi haydi kaynak bulur. Gerçek balçıkla sıvanamaz!
 • AZ VE ÖZ KONUŞAN 17.3.2011 10:52:09
  Sonuna kadar katılıyorum sayın bakanım. Bu ülkede herkes öle zenginledi ki. Mağazalara girilecek gibi değil. herkes çılgın gibi alışveriş yapıyor. Araba sırasında kuyruk var. Türkiye dünya krizinden önceki seviyelerde. Benzin 4,16 ama herkes çılgın gibi trafiğe çıkoyor sonrada fakırız yemeyın bızı..
 • Erhan Altan 17.3.2011 09:41:22
  CHP de vaad etmeye başladı. Fikir güzel de..Finansman kaynağınıda açıklasa çok iyi olacak. Daha inandırıcı olacak. Yoksa onlarda AKP ye benzeyecekler..
 
HaberlerFenerbahçeGalatasarayPKK burçniobeAziz YıldırımNusaybin