Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yazıcı: Kılıçdaroğlu'na yumurtalı saldırı ile bir mesaj verildi

  Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA)
  26.05.2011 - 14:31 | Son Güncelleme:

  DEVLET Bakanı Hayati Yazıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rize’de dün yaptığı miting ardından içerisinde bulunduğu otobüse yönelik yumurtalı saldırı olayını değerlendirirken, "Bu tür şeyleri şık ve doğru bulmayız" dedi. Bu olayla Kılıçdaroğlu’na "Yaptığın bu yanlışın farkındayız" anlamında bir mesaj verildiğini söyleyen Yazıcı, esnaf ziyareti sırasında da, olaya karıştığını bilmeden, Kılıçdaroğlu’nun aracına yumurta attığı gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alınan, sonra da savcılık tarafından serbest bırakılan Yasin Koçali ile tokalaştı.

  - Seçim bölgesi Rize’de esnaf ziyaretlerinde bulunan Yazıcı, gazetecilerin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rize’deki dünkü mitingi sonrası uğradığı yumurtalı saldırı olayı ile ilgili sorularını yanıtladı. Sözlerine bazı siyasi partilerin genel başkanı, bazılarının ise lideri olduğunu ifade ederek başlayan Yazıcı, bu tür şeyleri şık ve doğru bulmadıklarını söyledi. Yazıcı, şöyle konuştu:

  "Bir yerde de insanlar tahrik ediliyor. Kılıçdaroğlu gittiği her yerde çok ağır şeyler söylüyor. İnsanların tolere edemeyeceği, herkesin kutsal varlık olarak bildiği anneleri rahatsız edici boyutta sözcükler kullanıyor. Bu sözcüğü Başbakanımız için kullanmış olması ve Başbakanımızın Rizeli olması dolayısıyla ölçüyü tutturamayan bir kısım vatandaşımız bir tepki göstermiş. Keşke böyle bir şey olmasaydı. Ama çok lokal olmuş, büyük çaplı bir şey değil. ’Yaptığın yanlışın farkındayız’ anlamında bir mesaj verilmiş. Keşke onu o yolla değil de başka türlü söyleselerdi. Ama daha tolere edilmeyecek bir eylemin olmaması da sevindirici diye düşünüyorum."

  "YEREL YÖNETİMLERE ÖZERKLİKTEN NEYİ KAST EDİYORSUNUZ?"

  Yazıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun özerklik sözleri ile ilgili bir soru üzerine, ana muhalefetin genel başkanının gittiği her yerde popülizm odaklı söylemlerde bulunduğunu öne sürdü, şunları söyledi:

  "İfade ettiği sözcüklerin içeriğinin ne olduğu, sonucunun nereye varacağı, ne anlama geldiği, o sözcükleri kullanmakla kiminle paralel ve aynı kulvarda yürümekte olduğu görüntüsü verdiğini düşünmeden kullanıyor. Rize’deki konuşmasında çayın Rize’ye ilk defa merhum İnönü tarafından getirildiğini söylemiş. Çayın özelleştirildiğini söylemiş. Sonra da bunları düzeltmeye çalışmış ancak pek başarılı olamamış. Keşke kendisine iletilen bu bilgileri test etse ve doğru ve yerinde kullansa. Sormak lazım, Hakkari’de yaptığı konuşmada yerel yönetimlere özerkliğinden neyi kast ediyorsunuz? Özerklik ne anlama geliyor? İdari, mali yada temsil özerkliği mi, nedir? Bunların sorgulanması lazım. Herkesin bu konularda hassasiyet göstermesinden daha çok siyasi partilerin genel başkanlarının daha hassas olması lazım. Ana muhalefetin genel başkanı bu konuda konuşma yaptıktan sonra o konuyla ilgili yapılan yorumları gözden geçirmiştir. Eminim ki o söyleminin çok doğru olmadığı kanaati kendisinde hakim olur."

  Atatürk Caddesi’nde esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Yazıcı, bu sırada CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun içinde bulunduğu araca Rize mitingi sonrasında yumurta attığı gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alınan ve savcılık tarafından serbest bırakılan Yasin Koçali ile tokalaştı. Bakan Hayati Yazıcı’nn elini sıktığını kişinin kimliğini ve olaya karıştığını bilmediği öğrenildi. Yazıcı, daha sonra çeşitli dernekleri ziyaret etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı