Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yazı yazısı...

Bekir COŞKUN

Bir bayan okuyucum telefonda ‘‘Ben anladım, en önemli cümleyi yazınızın sonuna koyuyorsunuz. Onun için ben sizin yazılarınıza sondan başlayıp, en son satırını okurum’’ dedi.

Ne kadar iyi...

Ertuğrul Özkök'ün bunu duyup ‘‘En iyisi sen en sondaki tek satırı yaz yeter’’ deme tehlikesi varsa da, sondan ikinci, belki üçüncü satırları okuyan okuyucularım da olabilir.

‘‘En son satırımın işe yaradığını’’ duyduğumdan bu yana... O gün bu gündür yazımın sonuna geldiğimde, zaten aklıma bir şey gelmiyor.

*

Bu yazımı, yazım üzerine yazıyorum.

Niçin?..

Çünkü bir diğer okurum ‘‘Sizin bulunduğunuz sayfada genelde polisiye haberler, skandallar, cinayetler yer alıyor. Burası çok okunan bir sayfa. Ama ben sizi okurken, gözüm yana kayıyor. Acaba bir formül bulamaz mısınız?..’’ dedi.

Ne yapabilirim?..

Bu sayfa, hayatın ta kendisi, toplumumuzun ta gerçek yüzü...

Hürriyet'in en çok okunan ve topluma örneklerle dersler verip, kitleleri uyaran bir sayfa.

Tek sorun (benim açımdan) göz kayması.

*

Tabii ki çoğu zaman maktullerin, mağdurların, katillerin vesikalık fotoğrafları da benim vesikalığın hizasında yer almıyor değil.

Okurlarımızın kimisi vesikalıklara baka baka karıştırıyor da olabilirler.

Ki otobüsteki genç kız beni görünce, korkudan açılmış gözleri ile yanındaki hanımı dürttü...

Beni gösterdi..

Gözlerini üzerime diktiler.

İkisinin de gözleri faltaşı gibi açılmıştı ve gözlerde dehşet vardı. Başörtülü kadın, başını sallarken ‘‘Nasıl da kıydın karını baltayla doğramaya’’ dedi mi, yoksa bana mı öyle geldi bilemiyorum.

Böyle şeyler olabilir.

Anladım ki yeni bir okuyucu türü ile karşı karşıyayım.

Son satırı dahi okumayıp, bizim vesikalığa uzun uzun bakmakla yetinip ‘‘Acaba bu adam burada ne yapıyor?..’’ diye düşünen bir okuyucu türü.

Ki zaman zaman aklıma gelir:

Acaba yazı yazmasam, sırf vesikalığımı koysalar...

*

Şimdi son satıra geliyorum:

Bu sayfaya iyi bakın ve iyi okuyun. Çünkü bu sayfa gerçek hayatımızdır ve bu sayfa gerçek biziz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI