Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yazarlardan derbi yorumu

İnönü Stadı'nda oynanan ve Beşiktaş'ın 3-0'lık skorla kazandığı derbi maç sonrası yazarlar ortak bir görüşte toplandı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

3-0'lık derbi sonrasında maçı değerlendiren usta kalemlerin ortak yorumu Fenerbahçe'nin Brezilyalı yıldızı Alex'in performansı.

İşte usta kalemlerde derbi yorumu:

Erman Toroğlu

“Beşiktaş’tan bir cacık olmaz. Denizli takımı iyi çalıştırmıyor” diyorlardı. N’oldu şimdi? Beşiktaş geldi, tepeye yerleşti. N’oldu o, “Bizi iyi çalıştırmıyor” diyen Beşiktaşlı oyuncu? Herhalde sakatlarda. Zaten ayakları çalışsaydı uluorta hocası için konuşmazdı. Hiç olmazsa ciklet çiğnerdi. Onu bile yapamamış. Sahada oynayan arkadaşları onu utandırmışlardır. Bence İbrahim Üzülmez, hem bu olay için çıkıp konuşmasıyla hem de dünkü oyunuyla hocasının altını oyan takım arkadaşına en güzel cevabı vermiştir. Futbolcu ne zaman yaşlanırsa, yaşlı
kadınlar gibi dedikodu yapmaya başlar. Çünkü onun ayakları çalışmıyordur da ondan.

Ercan Saatçi

Dün gece, aslında sadece Beşiktaş’la Fenerbahçe’yi değil bir çok durumu karşı karşıya getirdi;
1- TEKNİK DİREKTÖRLER: İnönü’de mutlak kazanmak zorunda olan Mustafa Denizli ile, olası bir mağlubiyette bile hala yeri sağlam olan Christoph Daum.
2- BAŞKANLAR: Kaybetme kredisi kalmayan başkan Yıldırım Demirören ile, kredisi devam eden Aziz Yıldırım.
3- KALECİLER: Zor maçların müzmin sakat kalecisi Rüştü Reçber ile, bu sezon kalesini hiç terketmeyen Volkan Demirel.

Hakan Ünsal

Beşiktaş favori olduktan sonra bu şekilde diğer Anadolu takımlarına karşı oynayamaz. Oynarsa da çok eleştiri alır. Beşiktaş’ta Fink’in Fenerbahçe’nin en etkili ismi Alex’i kilitlemesi ve Emre’nin sakatlanarak çıkması Fenerbahçe’yi sıradan bir takım haline getirdi. Bu taktik anlayışı sanırım bundan sonra Fenerbahçe ile oynayacak diğer takımların da iştahını kabartacaktır.

Rıdvan Dilmen

Teknik Direktör Mustafa Denizli’nin bütün değişiklikleri iyi oturdu. Müthiş hamleler yaptı. Tello’yu, Uğur’u sokması önemli kararlardı. Oyunun tüm kontrolünü eline aldı. Denizli kriz yönetmeyi çok iyi biliyor. Sezon başında konsantre içinde değildi ama sonra takımı toparlamayı başardı. Taraftar - yönetim kaosu yaşanırken 6’da 6 yaparak Beşiktaş’ı yine yarışa ortak etti. Ancak şunu da belirtmeliyiz takımın başarısı için taraftar - yönetim ilişkisi düzelmeli. Ancak ben başarı geldikçe küfürün biteceğini düşünüyorum.
Fenerbahçe’nin bu yenilgiden dersler çıkarması gerekiyor. Mesela Kazım’dan santrfor olmaz. Forvet savunmayı yıpratmayacak, gol atacak. Kazım’da bu özellik yok. Fenerbahçe kontratak takımı değil. Bu görüntü ona yakışmıyor. Ayrıca Alex takımı tembelleştirdi. Alex oynamayınca takım da duruyor. Bu oyuncunun 5-6- maç kötü oynamaya hakkı yok mu? O kötü oynadığında diğerleri ne iş yapar. Bir gün de Alex’siz kazanın.

Mehmet Demirkol

Fener’in yaptığı temel yanlıştan Mustafa Denizli ve takımı çok iyi yararlandı. İkinci yarıda, iki golün geldiği üç dakikalık periyodun benzerini ilk yarıda da rakiplerine yaşattılar. Serdar Özkan, Galatasaray maçındakine benzer bir yetersizlik içinde olmasa, Fenerbahçe’yi daha erken krize sokabilirlerdi. Ancak bu çok hızlı ve yetenekli adam, toplara 11 yaşındaki bir çocuk gibi vurduğundan bu şansı kaçırdılar.
Ne olursa olsun soğukkanlılıklarını yitirmeden, oyun disiplininden kopmadan ilk yarının da üzerine çıkışları takdire şayandı.  Savunmadan çok hızlı top çıkararak, Fenerbahçe orta sahasını işlevsiz kıldılar. Bu durumun Emre’yi fazlasıyla sinirlendirdiğini görmek için kartal gözlerine sahip olmaya gerek yok.
Bu anlara Beşiktaş savunmada Ferrari başta olmak üzere zaten destek alamayan Alex ve Kazım’ı tamamen kadük kılan harika bir performans ortaya koymayı böylece başardı. Uzak ve manasız şutlar dışında çok az şey yaptırdılar rakiplerine. Ve gelen ilk golden sonra onların soğukkanlılığı iştaha dönüştü. Andre Santos’u göbeğe çekecek kadar paralize olan Daum’un takımı ise havlu attı. Böylece zor zamanda sonuna kadar hak edilmiş bir zafer kazandılar.

Ahmet Çakar

Alex kötü oldu mu seyredenler için tam bir işkence. Aslında birçok Fenerbahçeli futbolcuyu anlamak mümkün değil. İyi dinlendiler, yoğun maç trafiğinden uzak kaldılar ama dün geceki futbolları hiçbir şekilde kabul edilemez. Bir de buna ciddi disiplinsizlikler eklendi.
Mesela Kazım, 'Beni atın, bana küfredin' der gibi hareketler yaptı. Sonunda da zaten hiçbir şey oynamadığı maçta kırmızı kartla oyun dışı kaldı.

Uğur Meleke

Aslında Alex tutulduğunda (yani iyi savunulduğunda veya tutukluk yaptığında) Emre o açığı minimize ediyordu. Ama dün Emre de sahada kaldığı süre boyunca bunu yapamadı, zira enerjisinin çoğunu geriden top çıkarmaya yardımda kullandı. F.Bahçe’nin geriden top çıkarırken ekstra sıkıntı yaşamasının temelinde de Bilica’nın yokluğu var. Daum, Volkan’a degaj yaptırmıyor, savunmaya uzun vurdurmuyor. Ama Önder-Lugano’lu yetenek kısırı bir savunma göbeği Emre’yi 2-3 adım geriye götürüyor. Emre’nin gerilemesi de Alex’i... Yani bir anlamda Fenerbahçe’de bu sene Alex’i dolaylı olarak oynatan adam Bilica...
Bilica’nın yokluğunda oluşan bir diğer handikap da Lugano’nun alışık olduğu gibi sağ değil sol stoperde oynamasıydı. Zaten 15-20 saatlik uçak yorgunu Lugano’yu bir de yeri yordu dün. Daha önce Lugano-Bilica ikilisinin bozulduğu Sion-Manisa-Antep-Kayseri maçlarının hepsinde kötü olan F.Bahçe, Beşiktaş önünde de seriyi bozmadı. 


Bunları da Beğenebilirsiniz