"Zeynel Balcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Zeynel Balcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Zeynel Balcı

Finans piyasaları canlı

Para ve sermaye piyasalarında dengelenme süreci devam ediyor. Reel sektöre ilişkin veriler olumsuz gelse de, borsada çıkış trendi korunuyor. Döviz kurlarında ise yatay seyir hakim. Borsada çıkışın devamı için 106.000 seviyesinin geçilmesi önemli olacak.

Borsada ve döviz kurlarında belli bir bantta yatay hareket devam ediyor. Gündemde çok belirgin bir değişiklik olmayınca piyasalara da bu şekilde yansıyor. TCMB’nin zorunlu karşılıklarda indirime gitmesi, ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanakları, S&P’den Türk bankacılık sektörüne yönelik açıklamalar ve buna karşı tepkiler, ABD-Çin ticari görüşmeleri, Türkiye ve küresel ekonomiye ilişkin ekonomik veriler, dış borsalar öne çıkan gündem konuları. TCMB’nin zorunlu karşılıklarda indirime gitmesi bankalarda daha fazla likidite bırakarak kredi imkânlarına ve faiz düşüşüne yardımcı olmak açısından olumlu bir adım. Ancak uyguladığı parasal sıkılaştırma politikasına bir halel getirip getirmediği konusunda da tartışmaya neden oldu. Fed toplantı tutanaklarında faiz artırımı için ‘sabır’ konusu tekrar vurgulandı. Ayrıca 2019 yılında bir faiz artışı kapısının açık tutulması ve ABD ekonomisinde güçlü konumunun sürdüğü gibi ifadeler net bir görüşün ağırlık kazanmadığını gösteriyor. Fed tutanakları bu yönüyle biraz da ‘şahin’ bulundu.

JCR AÇIKLAMASI

Kredi derecelendirme kuruluşlarından S&P’nin, hem Türk bankacılık sektöründe sorunlu kredilerin toplam kredilere oranının çift haneye ulaşabileceğinden hem de ekonominin geneli için sert iniş senaryolarından söz etmesi Türkiye Bankalar Birliği ve yine bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Japon JCR’den tepki gördü. JCR kaynaklı açıklamada, “Reel sektörün vadesi gelen yükümlülüklerini karşılamış olmaları, bankacılık sektörünün varlık kalitesinin daha fazla bozulmasını sınırlamaktadır. Reel sektör ve bankalar açısından orta vadeli boyutta finansal piyasaların stresi düşmüş, ülke genelinde IMF gibi kuruluşlardan toplu ve acil fonlanma gereği ve ihtiyacı azalmıştır” denildi. Türkiye ekonomisindeki veri akışlarına bakıldığında özellikle reel sektöre ilişkin verilerde ise zayıf görünüm sürüyor.

Ocak ayında konut satışlarında yüzde 24.8, beyaz eşya satışlarında yıllık bazda yüzde 13’lük düşüş görüldü. Tüketici güven endeksi ise 57.8 seviyesine geriledi. Bankacılık kredilerinde düşüş eğilimi sürerken takipteki krediler (sorunlu krediler) yükseliyor. TÜSİAD, 2019 büyüme hedefini yüzde 1’e çekerken, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, “Reel sektörün finansman sorunu çözülmezse sorun bankacılık ve finans sektörüne sıçrar, derin sorunlar böyle çıkar” uyarısında bulundu.

TEMKİNLİ İYİMSERLİK

Kur ve faiz düşüşüyle mali sektörde bir dengelenme görülse de bu reel sektöre henüz yansımadı. ABD’yi hariç tutarsak Euro ve Çin ekonomilerinde boyutları farklı olsa da reel ekonomilerde zayıflama eğiliminden söz etmek mümkün. ABD-Çin görüşmelerinden henüz net bir sonuç çıkmış değil. Bu açıdan mart ayında yapılması beklenen başkanlar toplantısı yakından izlenecek. Özetle, iç ve dış finans piyasaları daha olumlu görülürken reel ekonomilerde sıkıntılı süreç devam ediyor. Finans piyasalarında ‘fiyatlar önden gider’ veya ‘beklentiler alınır, gerçekler satılır’ sözlerini hatırlatmak yararlı olacak. Dileriz ki bu sözler her koşulda doğru olsun ve son fiyatlamaların içinde ekonomilerdeki toparlanma beklentileri de olsun. Yabancı yatırımcılar Borsaistanbul’da 15 Şubat haftasında hisse senetlerinde 63 milyon dolar, tahvil bonoda 102 milyon dolar satışta görüldüler. Ocak ayındaki yüksek tutarlı girişleri dikkate aldığımızda bu aşamada ciddi bir pozisyon değişikliğinden söz etmek zor. Hisse senetlerinde yabancı takas saklama oranı hafif düşüşle yüzde 66’nın altına gerilemiş durumda. Piyasalarda temkinli iyimserlik korunuyor.

Finans piyasaları canlı

BORSA DESTEKLERİNDE TUTUNUYOR

BORSADA kâr satışlarına rağmen çıkış hareketi sürüyor. Geri çekilmeler ‘düzeltme’ boyutunda kalırken geçen hafta verdiğimiz 100.600 seviyesinin üzerinde tepki alımları görülürken direnç noktaları 104.000 ve 106.000 seviyelerinde. Çıkışın devamı için daha önemli görülen 106.000 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Bu durumda çıkış formasyonlarından ‘bayrak’ formasyonundan söz etmek mümkün olabilecek. Sonraki dirençler 107.500 ve 110.000 seviyelerinde. Destekler ise 100.600-100.000 seviyelerinde. Bu seviyelerin üzerinde endeksteki çıkış hareketi gücünü koruyabilir. Aksi takdirde düşüşler ‘düzeltme’ boyutunda çıkıp derinlik kazanabilir. Bu durumda 97.000-95.000 sonraki destek seviyeleri. 106.000 seviyesini geçemeyen çıkış denemeleri satışla karşılaşabilir.

Finans piyasaları canlı
Finans piyasaları canlı

DOLAR/TL’DE TEPKİ ÇIKIŞI ZAYIF

Dolar/TL kurunda görülen tepki yükselişi henüz güç kazanmış değil. İlk dirençler 5.36-5.40 ve 5.54 seviyelerinde. Tepki çıkışının güç kazanması ve yatay hareketin tamamlanması açısından 5.54 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. İlk destek ise 5.30 seviyesinde. Sonraki destekler 5.16-5.14 olarak görülüyor. Bu seviyelerin üzerinde çıkış formasyonlarından ‘çift dip’ olasılığı korunacak. Tepki yükselişine rağmen verilen yatay hareket korunabilir.

Finans piyasaları canlı

X