"Yonca Tokbaş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yonca Tokbaş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yonca Tokbaş

Kadının Adı Var

Kadına ve erkeğe eşit uzaklıkta, insana yakın bir gösterinin/sunumun haberini vermek istiyorum.

Kimi kurumsallar ilham veren konuşmacı arıyor çoğu zaman.. Kadının Adı Var, bence değer katacaktır ulaşabildiği ortama, insana ve günün sonunda bu coğrafyaya...

 

Mücadeleci, kutsal, güzel, cesur, suçlu üç kadın, kendi yaşamlarından yola çıkarak, kadınların biyolojik donanımlarını ve sosyal rollerini mercek altına alıp, kadınların başarı yolunu açmayı amaçladıkları bir gösteri hazırladılar.

Bu 3 kadından ikisini daha yakından tanıyorum.

Çabaları, çalışkanlıkları, kadınların gelişimi ve hakları için nasıl uğraştıklarını da görüyorum.

Birçok kadının benzer utançları, isyanları, istekleri, korkuları var.

Birçok kadın, herkes gibi iyi bir işleri olmasını, keklerinin kabarmasını, çocuklarının iyi okullara gidebilmelerini, eşlerinden iltifat duymayı, dolmuştaki tek yolcu olmaktan korku duymamayı, girişimde bulunacakları zaman cesaretlendirilmeyi, suçluluk duymadan kendilerine zaman ayırmayı istiyor.

 

Yapılan araştırmalar, kadının eğitimi yüzde 1 oranında arttığında, o ülkenin gayri safi milli hasılasına bunun katkısı yüzde 3,37 oranında diyor.

Kadınların kendi potansiyellerini gerçekleştirmesi demek, okur yazar insanların çoğalması, iş hacminin artması, ekonominin güçlenmesi, ülkenin kalkınması demek. Ayrıca, kadın ve erkeğin barışması ve doyumlu beraberlikler kurabilmeleri demek. Böylece toplumun sağlığı, iş verimi ve çocuk gelişimi alanlarında Türkiye’nin ilerleyebilmesi demek.

 

Kelebek yazılarımı yazarken, buraya yazarken, Elele için yazarken hep şunu düşünürüm; bu yazıları okuyabilen kadınlar aslında ne şanslıyız. Belli ki bu yazıya ulaşacak maddi manevi gücü, ortamı, zamanı elde etmişiz... Bütün bu “şansa” rağmen, biz bile ne çok mücadele ve yoksunluk içindeyiz...

Ulaşamadığımız kadınlar peki?

Okuması yok. İnternet filan o ne yahu!

Biz de twitter, face filan derken Dünya’yı kurtarıyoruz ya sözüm ona.

Dergi ne? Gazete nasıl yani?

Ayol orada bir yerlerde milyonlarca kadın var, yan odaya geçerken korku içinde! Bırak gazeteyi dergiyi, okul filan asla asla aklına getiremeyeceği yasak kelime.

Birbirimizden kopuğuz. Uzağız.

Hadi aradaki uçurumu bahane edelim, peki ulaşabildiklerimiz için bi şey yapma şansımız varken yapamamak?

 

En azından ulaşabildiklerimiz için bir şey yaparak başlamalıyız diye kendimi avutmaya çalışıyorum kimi zaman.

Belki ortak sorunları açıkça dile getirmek bile ne çok rahatlatacak!

 

Kadının Adı Var da bu açıdan önemli bulduğum bir gösteri/sunum.

 

Kadının Adı Var

 

Kadınların hayatlarının direksiyonunu ellerine alıp, gerçekleştirmek istedikleri hayallerinin peşinden koşmaları için gerekli ilham ve motivasyonu yaratmayı da amaçlarından biri olarak benimseyen Kadının Adı Var yaratıcıları onları davet eden tüm özel/devlet kurumlarının çalışanları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, belediyeler kısacası herkese sunum yapmaya hazırlar.

 

İlk gösterilerini Caddebostan Kültür Merkezi’nde yaptılar zaten.

 

Halka açık gösterinin ikincisi de yarın, yani 13 Ocak Çarşamba saat 14:00 Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kriton Curi Parkı Gönüllüler Evinde gerçekleşecek.

 

Psikoterapist, yazar ve aile içi şiddet konusunda uzman Ebru Tuay Üzümcü, ayrıca UN Women Empower Women organizasyonu tarafından 2015-2016 global şampiyonlar arasına seçildi.

Yönetim Danışmanı; Koç ve Blogger Banu Özkan Tozluyurt verdiği kurumsal eğitimlerin yanı sıra, Hayat Çocukla Güzel adlı kitabın yazarı, bir kadın üçlemesi olan İmza: Karın, İmza: Kızın, İmza: Ben’in yaratıcılarındandır. Sayesinde bu üçlemede benim de yazılarım, hikayelerim yer aldı.

Spiker, TV programcısı ve yazar Özge Uzun, ekran çalışmalarının yanında farklı gelişim gösteren çocukların ailelerine yönelik destekleyici çalışmalar yapıyor.

 

Bu üç kadın bir arada, bilgiyi ve deneyimi paylaşırken, izleyici bazen kendisini oyuncu olarak bulacak, bazen hırslanacak, bazen gülecek.

 

Kadının Adı Var, her ay ücretsiz olarak halka açık oynandığı gibi kurumlara özel gösteriler de planlıyor.

 

Dilerim bu 3 kadın, nihai amaçlarına ulaşsınlar...

Kimin ne hayali varsa... hangi zinciri kırmak istiyorsa... dilerim gerçekleştirmek için o zinciri kıracak gücü bulsun...

Yürekten dilerim...

 

Yonca

“destekçi”

 

Daha fazla bilgi için:

Facebook: https://www.facebook.com/KadinizVariz 

Twitter:  @kadininadivar  

 

X