"Yonca Tokbaş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yonca Tokbaş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yonca Tokbaş

İranlı kadın yüzücü Elham Sadaat Asghari’nin rekoru

1 sene bekledi.

1 sene sabretti.
İranlı kadın yüzücü Elham Sadaat Asghari’nin rekoru1 sene boyunca change.org’da açılan kampanya ile, Elham Asghari’nin serbest yüzme dalında hak ettiği rekor belgesini alması için imza toplandı.
Ve... tam 1 sene sonra Elham hakkını almayı başardı


Elham Sadaat Asghari açık sularda serbest yüzme dalında yüzme rekoru kıran ilk İranlı kadın yüzücü. Asghari, 11 Haziran 2013 günü Hazar Denizi’nde 8 saat yüzerek 20 km serbest yüzme parkurunu tamamladı ve kırdığı rekoru kaydettirmeye gittiğinde İran Spor Bakanlığı yetkililerinin kendisine ilettiği itirazla karşılaştı.

İran Spor Bakanlığı,
Performansını kötü etkileyen ve hızını yavaşlatan ancak yetkililer tarafından tanımlanmış İslami kurallara uygun yüzücü kıyafeti giymiş olmasına rağmen kendisine, rekorunu kaydedemeyeceklerini çünkü “kadınların açık sularda giymesi gereken yüzücü kıyafetlerine dair” bir yönetmelik olmadığını, olsa bile “sudan çıkarken vücudunun kadınlığını gösteren yerlerinin” görünür halde olduğunu ve bu yüzden rekorunun Şeriat kurallarına uygun olmadığını belirttiler.
Asghari’nin uğradığı bu haksızlığa karşın change.org/rekortmenelham üzerindeİtalya, Fransa, Amerika, Türkiye, İspanya ve Almanya’da eş zamanlı olarak Uluslararası Yüzme Federasyonu’na (FINA) yönelik bir imza kampanyası başlatıldı.
İranlı kadın yüzücü Elham Sadaat Asghari’nin rekoruKampanya Asghari’nin uğradığı cinsiyet ayrımcılığına karşı İran Yüzme Federasyonu’na FINA’nın baskı yapmasını ve rekorunun tanınmasını istiyordu.
Dünyanın her yerinde İranlı kadınlar ve bu ayrımcılığa karşı olanların desteğiyle tam 152.369 imza toplandı.
Youtube’da Elham’ın kendi hikayesini anlattığı bir video yayınlandı ve Twitter üzerinden de #irankadınahakkınıver etiketiyle destek verildi.
Tüm dünyada change.org üzerinde 1 senedir yürütülen bu kampanya sonucunda, İran Yüzme Federasyonu Asghari’nin bu Haziran ayında 12 saatte 19 km’yi yüzerek kazandığı yeni rekorunu tanıdığını açıkladı ve kendisine sertifikasını teslim etti.

Kampanyanın başarıya ulaşmasıyla Elham Asghari dünyanın her yerinde kendisine destek verenlere şu mesajı gönderdi;
“Merhaba, ben Elham. Daha önce sadece sizlerin kalplerinde sahip olduğum rekorum yetkili merciler tarafından onandı ve ülkemin ulusal yüzme kayıtlarına geçti. Başarımı bunu hak eden ülkemin insanlarına ama daha de önemlisi kadınlarına adıyorum, İran’ın küçük kızı Elham Sadaat Asghari.”

Bu haberi bana Change.org dün gece yolladığı sırada oğlum ateşten yanıyordu.
Yazı yazacak veya bir şey düşünecek halim yoktu.
İranlı kadın yüzücü Elham Sadaat Asghari’nin rekoruElham’ın sabrı, azmi, vazgeçmeyişi beni benden aldı.
Bakın insan azmeder ve asla vazgeçmezse kabul ettiremeyecek olduğu şey yok. Eğer İran’ın küçük kızı Elham bunu o topraklarda yapabiliyorsa…Ve ona birileri Dünya’nın her yerinde destek verebilecek kadar kocaman yürekli olabiliyorsa…
Herkes yapar.

Yonca
“helal”


İranlı kadın yüzücü Elham Sadaat Asghari’nin rekoru

X