"Yonca Tokbaş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yonca Tokbaş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yonca Tokbaş

Çok özel çocuklarımızın yanına Belçika'ya...

Belçika'da Antwerp'te düzenlenecek olan Özel Olimpiyatlar 2014 Avrupa Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek 34’ü özel sporcu, 5’i partner sporcu olmak üzere toplam 39 sporcumuzu Antwerp'te görmeye, desteklemeye gidiyorum.

Çok özel çocuklarımızın yanına Belçikaya...


Dünyanın en büyük amatör spor organizasyonu olan Özel Olimpiyat Oyunları’na bu yıl 13-20 Eylül 2014 tarihlerinde Türkiye’den 39 özel sporcu katılıp ülkelerini temsil edecekler.
Çocuklar oyunlarda yüzme, atletizm, futbol, basketbol ve masa tenisi branşlarında performans sergileyecekler.
P&G, Migros ve Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu, 10 yıldır Özel Olimpiyatlar Projesi'ni yürüterek engelli özel sporcuların sporla yaşamlarının değişmesine destek oluyor.
Bu proje pek çok özel genç ve ailesi için bir mucize gibi.
Bizlere de bir çeşit hatırlatma aslında. İçimden pek güzel tokat gibi demek geliyor aslında. Yüzünde güller bitiren...
Bütün engellerin bizim kafamızın içindeki önyargılarda olduğuna dair bir hatırlatma bu proje.
Bahanelerle hayatı tüketmek yerine, tüm engelleri aşarak hayatı her koşulda üreterek yaşamaya dair bir hatırlatma...
Size tavsiyem ben onların yanına varıp size daha fazla bilgi verene kadar şu linkteki videoyu izlemeniz...

http://www.youtube.com/watch?v=f-D4j_GEFeo&feature=youtu.be

Ve sosyal medyada #engeltanımam hashtag'i ile paylaşmanız onlara destek olmanız...
Bu ülkede hala ve hep, her şeye ve tüm olumsuzluklara rağmen çok emek verip çok güzel işler başaran; desteği alkışı hakeden nice çocuklarımız var.
Her biri zaman harcadığımız binlerce saçmalıktan çok daha ÖZEL.
Yonca
"EngelSİZsiniz"

Uluslararası Özel Olimpiyatlar Hakkında Bilgi

Türkiye Özel Sporcular Derneği’nin Türkiye’deki tek akredite ve resmi temsilcisi olduğu “Uluslararası Özel Olimpiyatlar" organizasyonu (Special Olympics International); 8 yaş üzeri zihinsel engelli bireylere çeşitli olimpiyat sporlarında düzenli eğitim ve yarışma olanağı tanıyarak onlara özgüven aşılamak, hayata bağlanmalarını ve toplumda kabul gören saygın bireylere dönüşmelerini sağlamak amacıyla 1963 yılında A.B.D’de kuruldu. Bugün, 170 ülkede 4,5 milyonun üzerinde zihinsel engelli sporcu ile dünyanın en büyük amatör spor organizasyonu "Special Olympics International"ın, tüm dünyaya yayılmış 226 akredite programından biri olan " Özel Olimpiyatlar Türkiye organizasyonu, faaliyetlerini Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED) çatısı altında sürdürerek, zihinsel engelli sporculara başarmanın keyfini yaşatmak için çalışıyor. TÖSSED ve Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu hakkında daha detaylı bilgi için http://www.soturkiye.org.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

X