"Yonca Tokbaş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yonca Tokbaş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yonca Tokbaş

43 Senedir bugün benim Bayramım!

Bu sene 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 96.sı.

16 senedir gurbette, Dubai’de yaşıyorum.

 

7 senedir, Dubai’deki kadın arkadaşlarımla birlikte büyük özveri ve gönüllülük esası ile 23 Nisan kutluyoruz çocuklarımızla, çocuklarımız için.

 

Bundan 7 sene önce bu işe baş koyduğumuzda arkadaşım Pınar Büyükgüral’dan bizim için bir logo tasarlamasını istemiştim. Seve seve dedi, bize şahane bir logo armağan etti.

 

Her sene, 23 Nisan’ın esas kutlaması öncesi çocuklarımıza eğlenceliğine, birlikteliğine ve sırf gülmek ve hareketli bir hatıra yaratmak amacıyla bir minnacık koşu düzenliyoruz.

 

Emeklemek serbest. Vazgeçmek de. Start alıp geri dönmek de.

 

Çocuk yeter ki gülümsesin. Bu anı asla kötü hatırlamasın. Anne benimle gel dedi mi, hemen yanında annesi de gelsin. Kimse ağlamasın diyerek, Dubai’de koşan kadın arkadaşlarımla topluyoruz çocuklarımızı.

 

İlk yaptığımızda 3-5 çocuk vardı, yıllar önce. Ama bu sene rekor kırdık, katılan çocuk sayısı 120 oldu!

43 Senedir bugün benim Bayramım

 

(Fotoğrafları 23 Nisan Children's Day in Dubai adlı Facebook sayfamızdan - https://www.facebook.com/23-Nisan-Childrens-Day-in-Dubai-375442222659532/?fref=ts görebilirsiniz...

 

Ben de kendi instagram: @4yaprakliyonca ve face sayfamda paylaştım )

 

Müthiş kareler var Senem Kalyoncu arkadaşımızın çektiği.

 

43 Senedir bugün benim Bayramım
43 Senedir bugün benim Bayramım

 

Benim yıllar önce şu gurbet ellerde iki kelam eder birbirimizle bi şeyler paylaşırız diye kurduğum bir e-posta grubu var, Sultans of Dubai diye...

 

7 kişi başladık 2007’de şu anda 2000 kadar kadınız. Yemek tarifleri, gurbet hüzünleri yazışırken yıllar içinde inanılmaz güzel şeylere de imza attık.

 

Sağlık sorunu olan Filipinli bir çocuğun ameliyatına katkı sağlamaktan, 23 Nisan kutlamalarına yüzbinlerce dirhem bağış toplayarak Otizm Merkezi’ne yapılan katkılara kadar...

43 Senedir bugün benim Bayramım

 

Sınır tanımadık, milliyet, dil, din, ırk tanımadık. İmkanlarımızı, kalbimizi açtık Dünya’ya Türk kadınlar olarak.

 

7 senedir, Türkiye’den folklor oynayan çocuklarımızı ağırlıyoruz. Buradaki aileler bu sefer Türkiye’den gelen çocukları misafir ediyorlar.

 

Yani Türkiye’deki sistemi biraz buraya uyarladık. İstedik ki yurtdışı görme şansı olamayacak çocuklarımıza da bizler bir şans olalım.

 

Ve dün, yine yeniden, büyük bir heyecanla,

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamasını T.C Dubai Başkonsolosluğu himayesi ve de Dubai ve Kuzey Emirlikler Türk İş Konseyi desteğiyle, Sultans of Dubai’nin aşağıda adı geçen müthiş kadınları gerçekleştirdi.

 

Melike Akgün Shanabo

Züleyha Dokuyucu

Tülay Farra

Ayça Günay Özdol

Fatma Bouzaidi

Rana Sengelen

Derya Altıok

Funda Yayla Özüdinler

Şerife Sözen

Nihal Aktürk

 

Bu arkadaşlarımın yanı sıra hem koşuda, hem de dünkü organizasyonda onlarca başka arkadaşımız da gönülden destek verdi.

Her birine saygım büyük.

 

Bu sene de, Dubai’de muhteşem bir salonda, geçen seneden çok sevilen Mavi Uçurtma Komedi Tiyatrosu ''Benim Komik Dedişlerim '' oyunu ile çocuklarımızı güldürdü.

 

Ayrıca Kültür Bakanlığımız tarafından çocuklarımız için ''Gidiyorum Gündüz Gece'' adında Türk ünlü masal karakterlerinin geçtiği bir Meddah gösterisi de yer aldı. Edirne Havsa Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu 13 çocuk ve müzisyenleri ile kutlamamıza hayatımız boyunca unutmak istemediğimiz bir anı kattı.

 

Konsolosluğumuzda her hafta Cuma günü gönüllü öğretmenlerimiz tarafından Türkçe eğitim alan çocuklarımızın da korosu organizasyonda yer aldı.

 

Ana sponsorluğunu, ilk günden beri bizi asla yalnız bırakmayan PINAR ve THY'nin yaptığı Çocuk Bayramımızda; MNG, LcWaikiki, Mahmood Tea, TAV Construction, Sandalyeci, Kuveyt Turk ve Health Bay Polyclinic de bize destek oldu. 

Sponsor kurumlar tarafından ikramlar, hediyeler, çekilişler, eğlenceli oyunlar, bilim gösterileri de çocuklarımız için hazırdı.

 

Yani ne demek istiyorum biliyor musunuz?

 

Eğer sen bir şeyi yapmak, yaşamak, yaşatmak istersen kimseden bir şey beklemeyeceksin. Kendin yapacaksın.

 

Yaşamak için, kutlamak için, yaşatmak için çabalayacaksın...

 

Çocuğuna o kültürü vermek, o mirası bırakmak için kimseye ihtiyacın olmadığı gibi illa belirlenen sınırlar içinde olman da gerekmiyor.

 

Eğer sen o değere sahip çıkarsan bil ki, çocuğun da sahipleniyor o ruhu.

 

Biz istedik bunu yaşamayı. Yaşıyoruz.

 

Bu işe gönül veren, ilk günden bugüne saatlerini emeğini veren tüm Sultans of Dubai’nin azimli kadınlarına teşekkür ederim.

 

Ve bi şey daha...

43 yaşımdayım.

43 senedir bugün benim 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramım.

Kaç yaşıma kadar yaşarım bilmem;

Ama yaşadığım sürece çocuğum, çocuk bayramımı da kutlayacağım.

 

Ve evet,

En büyük Bayram bu Bayram benim için... Dünya’da çocuklara adanmış bir günü kutlamayacağız da neyi kutlayacağız?

Herkese, tüm çocuklara ve çocukluğunu sonsuzca yaşayanlara 23 Nisan kutlu olsun!

Mustafa Kemal Atatürk...

Bana çocukluğumu kutlama hakkı verdiğin için sonsuz saygıyla teşekkür ederim.

 

Yonca

“ebedi çocuk”

X