"Yonca Tokbaş - Kelebek" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yonca Tokbaş - Kelebek" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yonca Tokbaş - Kelebek

Okulsuz Büyümek

Şu hayata bir daha gelsem, çocuklarımı her türlü sistem ve düzenden uzak tutar, bu içinde bulundukları düzendeki bir okula yollamazdım.

Nasıl olsa illa isteseler her türlü diplomayı alırlar ellerine. Nasıl olduysa benimkilerin bile kanına girdi düzen, sistem.
Alır çocuklarımı doğaya götürür, kendi doğal büyüme süreçlerine saygı duyarak, doğa içinde dokunarak, yaşayarak, deneyimleyerek büyümelerine izin verirdim.
Eğip bükmezdim çocuklarımı. Yönetmezdim onları.
Yaşardım onları, onlarla yaşardım. Kendimi de yaşatırdım.
“Bırakın evladım bu saçmalığı, şu anda bile sevdiğiniz şeylere dair çok mesainiz, meziyetleriniz var kendinize has, onlara odaklanın. Takmayın bu sistemi, ödevi, sınavı!” diyorum, dinletemiyorum.
Oysa bence ihtiyaçları olan her türlü içgüdüsel beceri, donanım, bağımsızlık, güven ve merak var içlerinde.
Birileri nihayet bu ülkeye bunların mümkün olduğunu, insanın doğasında kalarak da güzel bir hayatı olabildiğini, bunun da başarı olduğunu anlatan kitapları getiriyor, çeviriyor.
“Okulsuz Büyümek” tüm kitapçılarda.
İnternet satış sitelerinde ve sineksekiz.com’da da var.
Tavsiye ederim. Okuyun.
Sineksekiz ne basıyorsa alın okuyun dilerim. İrem Çağıl’ı büyük saygı ve hayranlıkla takip ediyorum Instagram’da da.
Eylemiyle söylemi bir olan insanlardır benim için harbi ilham kaynağı.
Ne zaman ki doğamızın dışına çıktık, doğamızı ve doğayı bozduk, esas o zaman kirlendik.
Çocuklarımızı, doğamızı, hayatımızı kurtarmak adına işi doğaya bıraktın mı her şey mümkün oysa.
Her şey!
Yonca
“kitapçı”

Genler Unutmaz


Dr. Nurhayat Gül, hayatımda her açıdan büyük önem taşıyor. Bana beslenme alışkanlıklarımız adına öyle çok şey öğretiyor ki... Hem öğrendiklerimin tadına doyamıyorum hem de sağlığımı bana kazandırdığı için şükrediyorum.
Geçen buluşmamızda bana bir kitap verdi: “Genler Unutmaz: Genler Hayatımızı Nasıl Değiştirir-Hayatımız Genlerimizi Nasıl Etkiler?”
Yazarı Dr. Sharon Moalem. Çok uzun zamandır bu kadar ilginç bir kitap okumadım.
Kitap beslenmenin genlerimiz üzerindeki etkisini öyle güzel örneklerle anlatıyor ki, etkilenmemek mümkün değil. Kendimize yaptığımız sağlıklı beslenme yatırımının nesiller üzerindeki etkisi inanılmaz. Okumanızı dilerim.
Sağlıklı beslenmek, sağlıklı olmak önemli.
Görünmek değil.
Yonca
“besili”

 

Gezegenimi Seviyorum


Caretta Kitap, çevre farkındalığı yaratmak ve bu bilinci yaymak konusunda özveriyle çalışıyor. Fransızcadan Türkçeye çevirdikleri “Gezegenimi Seviyorum” serisi nefis.
Yayınevi olarak bu kitapları çevre dostu firmalara ve belediyelere gönderiyorlar. Onlar da çocuklara eğitimler veriyor ve kitaplar bu şekilde evlere ulaşmış oluyor.
Atıklar, Gürültü, Ormanlar, Tehdit Altındaki Türler... Daha neler neler...
Çocuklarınıza mutlaka okutun, hatta kendiniz de okuyun.
Bilgi için: http://www.carettakitap.com
Yonca
“çevreci”

X