"Yonca Tokbaş - Kelebek" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yonca Tokbaş - Kelebek" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yonca Tokbaş - Kelebek

Karşıyaka One Team

 Dünyanın dört bir yanında, omurilik felcine yönelik araştırmaları desteklemek amacıyla düzenlenen “Wings for Life World Run” 24 ülkede dördüncü kez koşuluyor.


7 Mayıs Pazar günü, 24 farklı yerde startı verilecek Wings for Life World Run’ın İzmir’de yapılan Türkiye ayağında, Karşıyaka One Team olarak kocaman ve kalabalık bir aile olarak koşuyoruz.
İzmir’de koşacak olmaya mı, Karşıyaka One Team takımında olmaya mı, bütün bunların yarattığı farkındalık etkisinin giderek büyümesine mi daha çok sevinmeliyim bilmem.
2015 yılında engelli bireyleri spora teşvik etmek amacıyla kurulan Karşıyaka One Team Gönüllü Koşu Takımı, 8 ay boyunca 15 tekerlekli sandalyeli bireyle ve onlarla birlikte koşacak olan 20 gönüllü koşucuyla çalışıyor.
Eğitmenleri Mert Onaran ve Gökmen Aras önderliğinde, her geçen gün artan katılımcılarla birlikte aylarca Wings For Life World Run’a hazırlanıyorlar. Bir yandan onlarla hiç antrenman yapamadım diye üzülüyorum, bir yandan da yılda bir kere onların yanında, onlarla birlikte takımın parçası olarak koşabildiğime seviniyorum.
Beni etkileyen bir başka şey de yapılan güç birliği.
Anadolu Otizm Vakfı, İzmir Down Sendromu Derneği, Kalbimizin Ritmi İşitme Engelli Dans Ekibi, Mutluluğun Adresi, Değişim Liderleri Derneği ve Karşıyaka Tekerlekli Sandalyeli Basketbol Takımı da dahil olmak üzere, herkes bir araya gelerek kocaman bir aile gibi koşuyor.
Geçtiğimiz yıl Karşıyaka One Team 364 koşucuyla katılıp Türkiye’nin ikinci, dünyanın en büyük altıncı koşu takımı olurken; bu yıl 1000’e yakın kayıtlı koşucusuyla Türkiye’nin en büyük koşu takımı olmayı hedefliyor.
Geçtiğimiz yıl takımımızdan Tekerlekli Sandalye Kadınlar’da Ece Aytaç ve Tekerlekli Sandalye Erkekler’de Okan Aracagök 1’inci olmuştu.
Genel klasmanda da Karşıyaka One Team’den Gökmen Aras Türkiye 5’incisi idi.
Bu yıl takımımıza triatlet Mert Onaran ve maratoncu Gökmen Aras ile birlikte Üzeyir Söylemez ve Veysi Aslan gibi milli atletler de destek oluyor.

Bu fotoğraflar geçen sene, Kinem ve ben Wings for Life’da İzmir’de beraber koşarken çekilmiş.
O sağda gördüğünüz araç biz start aldıktan yarım saat sonra arkamızdan kovalamaya başlıyor. Bizi yakaladığı an finişimiz oluyor.
Dünyada herkes aynı anda start aldığından, aracın seni yakaladığı an, sen de dünya sıralamasındaki yerini alıyorsun.
Tavşan kaç tilki kovala oyunu gibi yani.
Ama en güzeli ne biliyor musunuz?
Bu olayı İzmir’de yaşamak!
Trafik duruyor, biz omurilik felci için koşuyoruz.
Bakalım bu pazar İzmir’de kimle koşuyorum. Onu da Instagram’dan haber ederim size. Takipte kalınız efendim.
Canım İzmir...
Seni Gündoğdu’dan Karşıyaka’ya dünyaya örnek bir takımın parçası olarak koşmaya geliyorum.
Gündoğdu, Kordon, Altınyol, Karşıyaka, Bostanlı yine yollarda, pencerelerde, balkonlarda alkışla, yüreklendir bizi.
Memleket sporcuya nasıl destek olunur, İzmir farkıyla hele bir görsün değil mi...
Yonca
“Karşıyakalı”

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI