"Yonca Tokbaş - Kelebek" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yonca Tokbaş - Kelebek" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yonca Tokbaş - Kelebek

Havadan sudan OYdan buydan

Ömrü hayatımda ilk defa ülkemin Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanma şansım var ve bu da o seçimden bir gün önceki yazım.

İsterdim ki, adaylardan hiçbirine etki/tepki duygularıyla bakmadan oy verebileyim.
İsterdim ki, istemediğim biri kazanmasın diye değil de, gerçekten istediğim kazansın diye oy verebileyim.
İsterdim ki, ülkemde seçimlere giden adaylar eşit haklarla kampanyalar yapabilsin, herkes eşit olabilsin.
İsterdim ki, meydanlarda kadınlığım, analığım, kahkaham, iffetim, namusum, doğurganlığım üzerinden politikalar yapılmasın, bunlar malzeme edilmeden de konuşmalar yapılıp oylar hak edilebilsin.
İsterdim ki, ülkemin en büyük zenginliği ve özgürlüğünün temeli olan her türlü etnik ve dini farklılıklar bir kölelik ve fakirlikmiş gibi sunulmadan da politika yapılabilsin.
İsterdim ki, bağırıp çağırmadan, aşağılanmalar, hakaretler olmadan her aday ortak bir şeyler için, mesela çevre, mesela doğa, mesela zeytinlikler, mesela çocuk gelinler, mesela kadına şiddet, çocuğa şiddet, mesela can güvenliği, mesela Soma faciası, mesela gençler, mesela suyun geleceği, engelliler; iklim değişimleri, arıların sağlığı, mesela eğitim, mesela spor gibi konularda güç birliği yapıp; kim seçilirse seçilsin ortak çalışmaya söz vererek seçime gitsin ve seçilsin.
İsterdim ki, bunlar di-li geçmişin temennisi zamanında yazılmış hasret dolu cümleler olmasın.
Ya da öyle bir di-li geçmiş olsun ki bu cümleler, tarihte bir gün böyleydi ve artık öyle değil diyebilmiş olayım.
İşte tam da hayalim bu: Bütün bunların tarih olduğunu görmek istiyorum.
İstedim oldu diyebilmek içinse çabalamam gerek.
Çalışmam gerek.
Bana bu yazıyı yazdıran duyguları çocuklarıma asla kurdurtmayacak günleri sağlayacak gençlerin bizi o günlere taşıyabilmeleri için azimle çalışmam gerek.
Çalışanları desteklemem gerek.
Oturmamam, oturduğum yerden kalkıp harekete geçmem gerek.
Oy vermem gerek!
Ben, hayalini kurduğum şeylerin gerçek olabildiği bir gelecek için, bir sonraki nesile gönülden güvendiğim için, bu yaşadığımız kin-intikam-öfke-ayrımcılık kokan dönemi tarih dersi olarak okuduğumuz ve aldığımız derslerle aynı hataları tekrarlamadığımız günleri kutlamak için oy vereceğim.
Değer verdiklerim için...
Yonca
“seçmen”X

YAZARIN DİĞER YAZILARI