"Yonca Tokbaş - Kelebek" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yonca Tokbaş - Kelebek" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yonca Tokbaş - Kelebek

Bir kadın yeter

 12 yıl önce Dubai’de arkadaşlarla oturmuş, memleket hasretiyle özlediğimiz yemekleri düşlüyorduk.

Dolmalık yeşil biberin eksikliğini ancak bulamayınca hissedersiniz mesela.
Nitekim bir şeyin değerini anlamak için kaybetmek gerekirmiş meğer, değil mi?
Hasreti paylaşmak için bir e-posta grubu kurdumdu o gün, Sultans of Dubai adında. Bugün 1500 kadınız. Aralarında büyük işler başaran onlarca kadın oldu. Anında organize olundu, dünyanın bir ucunda bir çocuğa yardım eli uzandı gruptan çıkan bir fikirle. 1 kadın dünyaya bedel gerçekten.
Kadın isterse yapar kardeşim.
Yıllar içinde büyüdük, BAE’de yaşayan Türk kadınlarının iletişim ağı, güç birliği olduk.

Bir kadın yeter

Dubai’de 23 Nisan 

En önemlisi, bu sene 97’nci 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız. Dubai’de de 8’inci kez bugün kutlanıyor.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamasını T.C. Dubai Başkonsolosluğu himayesi ve Dubai ve Kuzey Emirlikler Türk İş Konseyi desteğiyle, Sultans of Dubai grubumuzdan gönüllü kadınlar düzenliyor.
THY’nin katkısıyla, Türkiye’den gelen Acıbadem Hasan Tan İlkokulu Halkoyunları ekibinin gösterisiyle, T.C. Dubai Başkonsolosluğu Türkçe Kursu çocuk şarkılarıyla, DuGYM Rhytmic Gymnastic Kulübü şovlarıyla dopdolu, mutlu bir gün yaşatıyoruz çocuklarımıza.
Dubai’de bulunan Türk restoranlarının ikramları ve Türkiye’den misafir olan Ahuzar grubunun konseri de var.
İlk günden bugüne ana sponsorluğunu Pınar’ın yaptığı Dubai 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlamalarına, bu sene Al Ghurair Rayhaan by Rotana Dubai, Ibrakom, MNG, LcWaikiki, Sandalyeci, Ruya Restaurant, HealtBay Polyclinic, Turkish Village Restaurant, Marmara Hotel Apartments Dubai, Mahmood Tea, Tav Costruction da destek verdi.

23 Nisan Çocuk Koşumuz da var

Instagram’da paylaştım koşu görüntülerimizi... Çocukların o heyecanı, “Çok kısa geldi, azıcık daha koşalım” diyerek aynı yeri 4’er kez koşmaları, sonunda verdiğimiz portakala bu dünyada aldıkları en büyük ödülmüş gibi bakmalarına bayılıyorum.
Ben de onların yanında arı kılığımla koşup arılar neden çok önemli anlatıyorum. Bazen bir büyüğe anlatmakta zorlandığım bir şeyi, çocuklar derhal benimsiyor, önemsiyor.
Çocuklara saygım ve inancım sonsuz. Umudu da, mutluluğu da onlardan alıyorum.

Bir kadın yeter

İstersen yaparsın

Bütün bunları yazabiliyorsam, kahraman kadınlarımız sayesinde (2 tane de oğlumuz var)...
Esas onların adlarını bilmeniz gerek. Her birinin adını aşağıda yazdım. Birini atladıysam benim hatam, telafi ederim.
Sponsor bulmaktan, gereken resmi izinleri almaktan, evrak peşinde koşup ne olursa olsun karşılık beklemeden, olanlara sevinip olmayana üzülmeden 8 yıldır gönülden uğraşan arkadaşlarım sayesinde, çocuk mutluluğu odaklı bir gün yaşıyoruz Dubai’de.
Çok şanslı, gururlu hissediyorum grubun kurucusu ve parçası olduğum için. Güçlü, azimli ve muzaffer de hissediyorum; bunları başarabildiğimiz için.
Şimdi huzurlarınızda, canım arkadaşlarımın her birini ve onların aylar süren özverisini destekleyen ailelerini ayakta alkışlıyorum.
Yonca
“en küçük çocuk”

Dubai gönüllüleri

Melike Akgün Shanabo, Ayça Günay, Fatma Kısa Bouzaidi, Funda Özüdinler, Rana Şengelen, Seben Görgülü, Tülay Farra, Züleyha Dokuyucu, Türkçe kursu öğretmenlerimiz, Seda Alwohoush, Emine Darıcı Almahayni
23 Nisan Çocuk Koşusu Gönüllüleri
Züleyha Dokucu, Pırıl Kavala, Şerife Sözen, Ceyda Çelik, Elif Civelek, Funda Şırlağan, Kübra Özsu, Zeynep Ceren, Berk İlsever, Derin Sözen
Fotoğrafçı Gönüllülerimiz
Gözde Gök, Hülya Karcı

X