"Yasin Girgin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yasin Girgin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yasin Girgin

Kira zam oranı nasıl belirlenir

- 13.08.2014’te biten konut kira sözleşmemi yenilemek için ‘tefe+tüfe’ye göre ne oranda zam yapmalıyım?

Osman B.
Osman Bey, Türk Borçlar Kanunu’nun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkındaki Kanunu’nun 2 ve 7. maddesi gözetildiğinde, Türk Borçlar Kanunu’nun yürürlüğünden önce serbest irade ile belirlenen sözleşmedeki kira artış oranı, bir önceki yılındaki üretici fiyat endeksindeki oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu nedenle Türk Borçlar Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 01.07.2012 tarihinden sonra, yenilenen dönem için kira artış oranı TBK. nın 344. maddesinde belirlenen artış oranını geçmediği ölçüde sözleşmedeki artış oranına itibar edilerek sonuca gidilir. Bu esas ve ilkeler doğrultusunda yeni dönem için kira artışı üretici fiyat endeksindeki (12 aylık ortalama) artış oranına göre belirlenir.

KÖYE GELMEK İSTEMEYEN EŞ

- Ben emekli bir insanım ve köyüme dönmek istiyorum. Eğer eşim, benimle beraber gelmezse ve bu konuda ısrarlı olursa, benim kanuni haklarım nelerdir? Bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler.
Mehmet Emin A.
Medeni Kanun’un 186. Maddesine göre, eşler oturacakları konutu birlikte seçerler. Eşlerin birlikte seçtikleri bir konutu diğer eşin terk ederek başka yerde yaşamak istemesi en doğal hakkıdır, ancak eşini kendisiyle birlikte gelmeye zorlayamaz. Ancak, köye yerleşmek istemenizin haklı olduğu düşüncesindeyseniz, dava açarak hakimin müdahalesini ve yeni aile konutunuzun hakim tarafından belirlenmesini isteyebilirsiniz.

MEVSİMLİK İŞÇİNİN YILLIK İZNİ

- 15.6.2006-14.09.2011 tarihleri arasında mevsimlik işçi olarak çalıştım, hiç yıllık izin kullanmadım. Yıllık ücretli izin alacağımı istesem alabilir miyim? Saliha S.
Yıllık çalışma süresi 11 ayı geçmeyen mevsimlik işçiler yıllık ücretli izin alacağına hak kazanamamaktadır. Eğer yıllık çalışmanızın süresi 11 aydan fazla ise yıllık izin ücreti alabilirsiniz.

- Bir şirkete bağlı olarak tam 12 yıl 6 ay boyunca tanıtım elemanı olarak çalıştım. Bir tanıtım toplantısından çıktıktan sonra trafik denetlemesine yakalandım. Bir miktar alkol aldığım tespit edildi ve ehliyetime el konuldu, araç da parka çekildi. Şirket ertesi gün iş sözleşmemi bu nedenle feshetti. İşimiz gereğince tanıtım yemeklerine katılıyoruz, bu yemeklerde müşterinin durumuna göre alkol alınması da normaldir. Bu nedenle şirketin iş akdimi feshetmesi kötü niyetli değil mi? Kıdem tazminatı ve diğer alacaklarımı alabilir miyim?
İhsan T.

İhsan Bey, bu konuda şirketin önceki uygulamaları ve iş sözleşmenize bakılması gerekiyor. Şirketin sizin kullanımınıza tahsis edilmiş aracı, trafik güvenliğini tehlikeye düşürür şekilde alkol, uyuşturucu yahut melekelerinizi zayıflatıcı bir ilaç almışken kullanmanız sebebiyle iş akdinizin feshinin haklı olduğu düşüncesindeyim.

X