"Yasin Girgin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yasin Girgin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yasin Girgin

Çalışana yüzde 100 bayram zammı

Ankara’da, önceki yıllardaki sıcak günlerin aksine, bu yıl bol yağmurlu bir Ramazan ayı da göz açıp kapayıncaya kadar geçti.

Ve bayram kapıyı çaldı.
Milyonlarca insan, 4 günlük Ramazan Bayramı tatili için direksiyon başına geçip, yollara düştü. Trafik çileye dönüştü, kazalar ve can kayıpları yaşandı.
Acısıyla, tatlısıyla bir Ramazan Bayramı daha bugün son eriyor.

* * *

Tabi bir de bayram tatili süresince çalışanlar vardı. Onların en merak ettikleri ‘Bayramda çalışanların alacağı ücret’ konusu, sorusuydu.
Öncelikle şuna açıklık getirelim:
Bazı işler yönünden, hafta sonu yahut gece vakti çalışma nasıl kabul edilebiliyorsa bayramda da çalışma yapılabilmesi mümkün görülüyor.
İşte bu tür işlerde çalışan işçiler, İş Kanunu ile korumaya alımış ve durumları telafi edilmeye çalışılmış.
İş Kanunu’nun 47. maddesine göre, bayramda çalışılacak işçilere yevmiyeleri bir kat zamlı yani yüzde 100 zamlı olarak ödenmesi gerekiyor.
Bayramda çalışmayan işçiye de bir iş karşılığı olmaksızın, yani sanki çalışmış gibi o günün ücretleri tam olarak ödenir. Zamlı ücret ödemesi, arife günü olan perşembe günü öğleden sonra dahil olmak üzere 3 günlük bayram süresini kapsıyor.

* * *

Genellikle restoran, kafe, sinema, AVM, market gibi işyerlerinde shiftli (değişerek) çalışan bir işçi, günlük 50 Llira yevmiye alıyorsa, bayram süresinde çalıştığı her gün için 100 Lira ücret almalı.

ÇALIŞMA ZORUNLULUĞU YOK

Dini bayramlar gibi işyerinin kapanmasının zorunlu olmadığı günlerde, iş sözleşmesinde yer almadıkça ve işin özelliği zorunlu kılmadıkça işçinin çalışma zorunluluğu yok, yani çalışması teklif edilen işçi çalışmayabilir, bu durumda iş sözleşmesi feshedilemez.
15 yaşını doldurmamış çocukların ve 18 yaşını doldurmamış genç işçilerin ise yönetmeliğe göre bayram ve tatil günlerinde çalıştırılması yasaktır.

X