Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Unutma Fikret Orman

YEREL seçim öncesi, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ediyor, yalvar yakar Beşiktaş belediye başkanlığı için isim öneriyor.

Ama o lideri Beşiktaş’ın maçında yalnız bırakıyor. Kapıda karşılaması gerekirken. Muhalefet lideri ile yan yana görünmekten kaçıyor. Korku dağları bekliyor.
Kaldı ki, Beşiktaş’ın bu yıl ilk Avrupa maçı, Fikret Orman takımın Avrupa maçına gitmeyecek de, hangi maçına gidecek? Beşiktaş kongre üyesi olarak, bir siyasi lidere saygısızlığı ve takımı yalnız bırakmasını protesto ediyorum.
Korkusunun nedenleri var. Tayyip Erdoğan Gezi sırasında çArşı nedeniyle onu fena haşlıyor. Bir de, yapımı süren stadyum var. Stadın işlemleri, gerekirse parası yüksek yerin ağzına bakıyor. Muhalefetle yan yana görünmenin sırası değil. Alın size, bir antidemokratik korku daha, nereden nereye.


STAR’IN AYIBI


Aynı korku maçı naklen yayınlayan Star TV’de de var. Maç boyunca Kılıçdaroğlu’nun maçı izlediğine ilişkin tek bir görüntü yok, maçı anlatan spikerden tek söz yok. Ayıp be.
Star TV Erdoğan’a yakın işadamlarından Ferit Şahenk’e ait. Gezi sırasında, halk yine ona ait NTV yayınını protesto ediyor. Buna şimdi maç ekleniyor. Bir maç Türkiye üzerine çöken korkuyu göstermeye yetiyor.25 LİRAAynı korku iktidarda da var. Tribünlerden kendisine yükselen protestodan kurtulmak için Pasolig ucubesini buluyor, stada giren herkesi fişleyen sistem. Evet, maçlarda artık iktidar protestosu yok, ama tribünler boş. Futbol can çekişiyor.
Pasolig kartı diğer büyük takımlarda daha ucuz, en pahalı Beşiktaş’ta, 25 lira. çArşı bunu defalarca dile getiriyor, Fikret Orman oralı değil. Beşiktaş tribünleri boş, sorumlu Orman. Beşiktaş’ın ruhu çArşı ile Beşiktaş’ın Başkanı Orman iki ayrı kutup. Dün çArşı ile konuşuyorum, “Biz olsaydık, Yunan takımını farklı yenerdik”.
Bunların hiçbirini unutma Fikret Orman ve unutma, Beşiktaş başkanını AKP seçmiyor, Beşiktaşlılar seçiyor.


Erdoğan-Kerry

-NEW York Times’ta yayınlanan haber, Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiği iddiasına Tayyip Erdoğan çok sert yanıt veriyor: “Türkiye’yi teröre destek veren bir ülke gibi göstermek, edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir, yok Türkiye petrol alıyormuş, yok silah veriyormuş.”
Erdoğan’ın bu sözleri üzerinden yirmi dört saat geçmeden, senatoda “IŞİD petrolü nereye satıyor”, sorusu üzerine ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “Kaçakçılık yapıyorlar, Türkiye ve Lübnan’a”. Sorular bitmek bilmiyor, “Engelleme çabası var mı” sorusuna, “Evet, Türkiye’nin zorlukları var, 49 rehine” diye yanıtlıyor. Türkiye ve IŞİD sorularının arkası kesilmiyor, Kerry “basına kapalı toplantı” istiyor.
New York Times, Kerry, adilik, alçaklık ve basına kapalı toplantı. Erdoğan BM toplantısı için New York’a gidecek, orada Kerry ile karşılaşırsa ona ne diyecek, merak ediyorum. Elbette, Kerry’nin yanıtını da.


İskoçya’da kedi ve sandık

-İNGİLTERE’den ayrılsın mı, kalsın mı? Büyük oylama. Sonuçları CNN International’dan izliyorum. İzlerken şaşırıyorum.
-Oylar sayılırken trafoya kedi kaçmıyor, elektrikler kesilmiyor.
-Hiçbir bakan sabaha karşı sandık başında dikilmiyor.
-Hiç kimse “sandıklar çalındı” ihbarında bulunmuyor.
-Hiç kimse “seçime hile karıştı” iddiasıyla, oyların yeniden sayılması için başvuruda bulunmuyor.
-Hiçbir yerde seçim tekrarlanmıyor.
Herkes güven içinde sonuçları kabul ediyor. Bu İskoçlar seçim yapmasını bilmiyor.

X