Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

SYRİZA’nın hazinesi

SOLDA yirmi altı parti var bizde. Birkaç eksik olabilir, benim belirleyebildiğim yirmi altı parti. Sol görüşte yüzlerce sivil toplum örgütünü buna eklemek gerek.

Yirmi altı partinin ortak noktası var: Birbiriyle kavga etmek, aralarında uzlaşma asla yok. Sol sivil toplum örgütlerinin çoğu da burnundan kıl aldırmıyor. Komünistler, Maocular, Troçkistler, sosyal demokratlar, çevreciler dahil on üç ayrı partiden oluşuyor Yunanistan’da seçimi kazanan SYRİZA, Türkçesi “Radikal Sol İttifak”. Sivil toplum örgütleri ve sendikalarla birlikte, sol aşağıdan yukarıya doğru birleşiyor, aydınlar burada yer alıyor. Lider Çipras’ın ve ittifaka katılan sol partilerin marifeti birleşmek. SYRİZA’nın ilk hazinesi bu. Birleşmek madem iktidar getiriyor, o zaman ayrılık anlamsız.


SOSYAL YARDIM


Gıda ve kira yardımı, elektrik fiyatlarının düşürülmesi, düşük gelirlerde vergi indirimi, asgari ücretin yükseltilmesi, belli gelir gruplarına bedava ulaşım kartı, sağlıkta benzer kolaylık. SYRİZA’nın ikinci hazinesi, geniş kitleye sosyal yardım.
Bizde sağ iktidar AKP uygulamasına çok benziyor. AKP de üç milyon yüz bin haneye sosyal yardımda bulunuyor, ayni ya da nakdi olarak. Bizim solda en anlamlı sosyal yardım CHP’nin Aile Sigortası Projesi, o da halka iyi anlatılamıyor.


TERÖR YASASI


Yunan halkı demokrasiyle uzak yakın ilgisi bulanmayan Terörle Mücadele Yasası altında eziliyor. Bizdekine benzeyen uygulamalar. SYRİZA’nın siyasi hazinesi bu yasaya karşı çıkmak.
Bizde sol partiler de bu yasaya karşı, anlaşılan Yunanistan’da SYRİZA bu alanda daha etkili muhalefet sergiliyor.


VE BORÇLAR


SYRİZA’nın en cesur çıkışı ama nasıl çözeceği, ne ile karşılaşacağı en belirsiz alan, 300 milyar Euro’yu aşan dış borçları ödemeyeceği sözü. Bu onu iktidara taşıyan hazinelerin dördüncüsü ama en tehlikelisi. Bu hazine kâbusa da dönüşebilir. Borç konusu AB’ye kafa tutmak. Yunanların ruhunu okşuyor.
SYRİZA bizdeki solu heyecana getiriyor, önemli değil, üç gün sonra söner gider. “Birleşmenin değerini” hatırlayan olmaz.


Yunanistan’ın CHP-MSP’si


RADİKAL sol SYRİZA’nın lideri Çipras dinci, göçmen karşıtı, sağcı ANEL ile koalisyon kuruyor. İki partinin ortak noktası kemer sıkma politikalarına karşı çıkmaları.
Bu koalisyon 1974 seçiminde Bülent Ecevit liderliğinde kurulan CHP-MSP koalisyonunu anımsatıyor. SYRİZA kadar radikal olmasa bile, CHP sosyal demokrat, bugünkü AKP’nin dedesi, dinci MSP ile kurduğu koalisyonun ömrü kısa sürüyor. “Tarihsel uzlaşma” diye başlayan koalisyon “tarihsel yanılgı” diye sona eriyor. Yine de, ideolojik değil, pratik bir nedenden, Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında Başbakanlığa vekâlet sorunu ile Kıbrıs zaferinin Ecevit’e mi yoksa Erbakan’a mı ait olduğu anlaşmazlığından sona eriyor.
Yunanistan’da zor bir koalisyon kuruluyor.


Yok böyle ‘haberler’

ÖNCE Ahmet Davutoğlu parti grubunda konuşuyor, bir saate yakın. O bitiyor, “Haberler başlayacak” derken, bu kez Tayyip Erdoğan muhtarlara konuşuyor. Bütün haber kanallarında. Bu sadece salı günlerine ait değil, Erdoğan ya da Davutoğlu hangi gün, saat kaçta, nerede, hangi nedenle, ne süre ile konuşursa konuşsun haber kanalları normal yayınlarını kesiyor. Ya “son dakika” ya da “canlı yayın” parantezi ile karışık, o konuşmaları veriyor da veriyor. Böyle bir yayın anlayışı dünyanın hiçbir yerinde yok. Eskiden Türkiye’de de yoktu. Şimdi zoraki var.
Madem onlar konuşuyor, gazetecilik açısından haber değeri taşısın taşımasın, ille yayınlanacak. Ne demokrasi ama.

X