Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Çarşı tozunu attırdı

MANGALLAR yakılıyor, rakılar içiliyor, “Liverpool’u eleriz, Liverpool taraftarını aşarız” güveniyle, çArşı tribünleri dolduruyor.

Beşiktaş’ın ruhu çArşı, Beşiktaş’ın lig maçlarına gitmiyor. İki gerekçesi var. İlki, “Fenerbahçe’de Passolig 8, bizde 25 lira, Beşiktaş yönetiminin ayıbı”. Ama asıl ikinci gerekçe, “Passolig alanları fişliyorlar, biz fişlenmek istemiyoruz”. Bu nedenle çArşı Beşiktaş’ın lig maçlarına gitmiyor, büyük kayıp. Gittiği zaman da, 60 bin taraftarla maçı alıyor. çArşı Liverpool’a özel hazırlanıyor, Beşiktaş takımı gibi hırslı. Liverpool taraftarı “Tuttuğunu koparan, Avrupa’daki en büyük taraftar” diye ün salıyor. “İstanbul’a tatile geldik” havasındalar. çArşı farkında, “Turu kim geçecek görürüz” inancıyla sözleşiyor: “Şunları indirelim, kimin en büyük taraftar olduğunu Avrupa’ya gösterelim”. Takımına verdiği destek Avrupa’da parmak ısırtıyor. İş penaltılara kaldığında, çArşı Olimpiyat Stadı’nı cehenneme çeviriyor, penaltı atan Liverpool oyuncularını zorluyor. Nitekim Hırvat milli takım oyuncusu, 15 milyon Euro değerindeki Lovren son penaltıyı kaçırıyor. Maçtan sonra çArşı sabah 04.00’e kadar eğleniyor. çArşı’yı ve Beşiktaş’ı kutluyorum. Son iki sözden biri Futbol Federasyonu’na. Passolig olmadığı zaman stadın nasıl dolduğu ortada. İkincisi Beşiktaş yönetimine, insan çArşı’ya katılır, teşekkür eder, gel gör ki, arayan filan yok, ayıptır ayıp.

Parti-devlete bir örnek

-BAŞTA Bakan ve Bakan Yardımcısı, önemli bürokratların neredeyse tamamı Diyarbakırlı. Bazıları ya eski AKP milletvekili ya da AKP’den aday adayı. Uzmanı olmadıkları alanlarda ilk adam. Ve bakanlığa bağlı kurumlarda yönetim kurulu üyeliği, yani ek gelir. Burası Tarım Bakanlığı.
CHP milletvekili Gökhan Günaydın Tarım Bakanlığı’nın röntgenini çekiyor. Günaydın’ın bulguları bakanlık kadrolarını ve performansı sergiliyor.
-Mehdi Eker on bir yıldır Tarım Bakanı, Diyarbakır milletvekili.
-Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu mimar. 2009 AKP Diyarbakır büyükşehir belediye başkan adayı, geçen dönem milletvekili.
-Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Mehmet Halis Bilden mimar. Personel Genel Müdür Yardımcısı, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı, Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Diyarbakır Bölge Kurulu üyesi, Yüksek Komiserler Kurulu üyeliği görevlerinde bulunuyor. Mimar ama et ve tohum sorunu, at yarışları uzmanlığı, arada koruma kurulu üyeliği.
-Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan eşzamanlı olarak Türkiye Jokey Kulübü Yüksek Komiserler Kurulu üyesi. Şimdi AKP’den aday adayı.
-Personel Genel Müdürü Nizamettin Ekinci eşzamanlı olarak Çay-Kur ve Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu üyesi. Şimdi AKP’den aday adayı.

140 MİLYAR DOLAR

Anadolu tarım ambarı. Ama, 2003-2014 arasında tarım ithalatı 140 milyar dolar. Buğday, mısır, soya, ayçiçeği, çeltik, pamuk, nohut, mercimek, fasulye, saman ve hayvansal ürünlerde net ithalatçıyız. Bunların bazılarını bir zamanlar ihraç ediyoruz. Aynı dönemde çiftçinin işlemekten vazgeçtiği alan 27 milyon dönüm. İki Trakya büyüklüğünde tarım alanı boş.

GAP’TA 66 YIL

Kadro madem Diyarbakırlı, Gökhan Günaydın Türkiye’nin en büyük tarım ve enerji projesi GAP’ı mercek altına alıyor. GAP’ta enerji yatırımlarında fiziki gerçekleşme yüzde 74. Yıllık 27 milyar kilovat saatlik enerji üretimi yerine 20.6 milyar kilovat saat üretiliyor. 1.7 milyon hektar sulanmayı bekleyen alan varken, şu anda 411 bin hektar sulanıyor. Son on iki yılda ortalama 19 bin 332 hektar sulamaya açılıyor, bu hızla GAP’ta sulanabilir alanların tümü ancak 66 yılda sulanabiliyor.
Burası Tarım Bakanlığı, “parti-devlet” yönetimine bir örnek. Nasıl bir yönetim olduğu da rakamlarla ortada.

X