Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Boğaziçi’nde yüzyılın cinayeti

CİNAYETİ planlayan, her geçen gün Boğaziçi’ni baştan başa cinayet aletleriyle tarayan, cinayet yerlerini belirleyen, on binlerce İstanbullunun hayat hakkını eline geçirmeye çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB). Oyalama oyunlarıyla, bir öyle, bir böyle İBB’ye yardıma yeltenen bir belediye daha var, CHP’li Beşiktaş Belediyesi.
İstanbul’da kara bitti, Kadir Topbaş denize inmeye çabalıyor, 2007’den bu yana bir projeyi adım adım uyguluyor:
Boğaziçi’nin iki kıyısında Kuruçeşme, Bebek, İstinye, Tarabya, Çengelköy, Anadoluhisarı, Paşabahçe, Beykoz koylarına on bir marina inşa etmek. Kıyı boyunca beş bin tekne. Bunlar için karada otopark. İstinye ve Tarabya, işletme belgesi olmadan, açılmış bulunuyor.

AYKIRILIK ZİNCİRİ

İBB’nin (AKP) kimlere hizmet verdiği ortada. On binlerce İstanbulluyu gözden çıkararak, bir avuç tekne sahibine hizmet vererek, 150 milyon lira gelir uğruna akıl almaz proje:
-Yasalara aykırı: Kıyı Kanunu, Boğaziçi Yasası, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararlarına,
-Avrupa Peyzaj Projesi’ne,
-Boğaziçi sit alanı, UNESCO kararlarına,
-Çevre korumaya aykırı.
-İnsanlara saygısızlık ötesinde, büyük tehlike. Boğaz’dan yılda elli bin gemi geçiyor, on bini tehlikeli kargo taşıyor. Boğaz’da insanların hayatı, tarihi binalar tehlikede, çevre sizlere ömür.
Sonuçları bakımından tahmini zor bir felaket riski.


SIRADA BEBEK

Şimdi Bebek’e marina hazırlığı başlıyor. Bebek halkı bilinçli, örgütleniyor, Bebek’i kurtarmak adına oluşan sivil inisiyatif, Bebek Semt Girişimi her türlü çabayı gösteriyor.
Bebek’e kurulması planlanan marina, İBB “tekne parkı” diyor, 300 teknelik, Bebek kıyısı boyunca 622 metre genişliğinde alana yayılıyor. Ayrıca Aşiyan Yolu’nda 126 bin metrekareye, sahil boyunca tekne sahipleri için 150 araçlık otopark. Orada yol zaten dar, ne otoparkı, denizi dolduracak.
Asıl hayati tehlike: Bebek Boğaz’ın en dar yeri, denize doğru 150 metre uzunluğunda çakılacak kazıklar, denize atılacak pontonlar (yüzer iskele) Boğaz’ı iyice daraltıyor. Boğaz trafiği için büyük tehlike, can ve mal güvenliği askıda, Boğaz’dan geçecek gemilerin yolu daralıyor. Tekne boyaları, kimyasallar, sintineler ile kirlilik bütün Boğaz’a ve Bebek Koyu’na yayılıyor. Projeyi gördüm, marina karşı kıyının görülmesini bile engelliyor.
Bebek Semt Girişimi, Boğaziçi Dernekleri Platformu yüzyılın cinayetini önlemek üzere her türlü girişimde bulunuyor ve bulunacak. On bir marina yılda elli bin gemiye Boğaz’dan geçecek yer bile bırakmıyor. Boğaz çok kanlı bir cinayete hazır hale geliyor.

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ

Bebek Semt Girişimi resmi makamlarla görüşmeler yapıyor, gülünç yanıtlar alıyor. İhaleye çıkmayan otopark yapımları mı, ön izinle tahsis edilen koylar mı, hık mık yanıtlar mı, hepsi cinayet aleti.
Bebek Semt Girişimi CHP’li Beşiktaş Belediye Meclis üyelerine bilgi veriyor, Belediye Başkanı Murat Hazinedar’a 15 Nisan’da sunum yapıyor, Bebek ona bağlı, Hazinedar:
“Sizin demenizle olmaz, ben inceleteceğim, ayrıca sizi tanımıyorum, muhtarlar gelsin”.
Sosyal demokrat(!) Belediye Başkanı sivil inisiyatifi dinlemiyor, “İnceleteceğim” diyor, Nisan-temmuz, hâlâ yanıt yok. Hazinedar’dan Beşiktaş halkının şikâyeti her geçen gün artıyor.
Deyim var ya, “Eyyy Davutoğlu, eyyy Kılıçdaroğlu, hangi partiden olursa olsun, eyyy İstanbul milletvekilleri İstanbul elden gidiyor, Boğaz’da yüzyılın cinayeti işleniyor, Boğaz’a ve Bebek’e el koyun”.
Aksi halde, bugün ve gelecek kuşaklar sizi affetmeyecek, İBB ve Beşiktaş Belediyesi gibi.

X