Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Aslanım ifade özgürlüğü

O gün erken geliyor, “Hukuk bir gün herkese lazım olur” kuralı AKP’nin başına taş gibi düşüyor.

Doğu Perinçek İsviçre’de 1915 Ermeni olaylarıyla ilgili konuşuyor. İsviçre soykırımı inkâr ettiği, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı yaptığı gerekçesiyle Perinçek’i mahkûm ediyor. Perinçek AİHM’ye başvuruyor ve
davayı kazanıyor. İsviçre
kararı temyiz ediyor, dava önümüzdeki çarşamba AİHM Büyük Daire’de nihai karara bağlanıyor.
Bizde davaya hukuki hazırlık üç koldan. Biri Perinçek’in hazırlığı. Konunun uzmanı emekli büyükelçi Pulat Tacer ile Utah Üniversitesi öğretim üyesi Hakan Yavuz başta, Türkiye ve Avrupa’dan hukuk profesörlerinin katkısıyla hazırlanan savunma.
İkincisi, diğer sütunda var, Celal Bayar’ın dört dörtlük çalışması.

BATI ÖLÇÜLERİNDE

Üçüncüsü Dışişleri’nin savunması. AKP Perinçek’i yalnız bırakmıyor, bu gerçekten iyi tavır. Türk ve yabancı hukuk profesörlerinin, AİHM’yi bilen emekli büyükelçilerin ortak çalışmasıyla hazırlanan savunma evrensel hukuk ilkelerini içeriyor. Yurtiçinde AKP hukuku yerle bir ediyor ama AİHM savunması Batı ölçülerinde.
Dışişleri ısrarla ifade özgürlüğünü vurguluyor. Yurtiçinde ifade özgürlüğünü binlerce kez çiğneyen, işçi, öğrenci, gazeteci, emekli demeden, ağzını açanı içeriye tıkan AKP, Perinçek savunmasında aslanlar gibi ifade özgürlüğü diyor da başka şey demiyor.

AİHM’Yİ KUCAKLAMAK

Bitmedi, Dışişleri benzer davalarda AİHM kararlarından örnekler veriyor. Perinçek gibi, bir Fransız mahkemesinin bir Musevi’yi soykırımı inkâr ve ırkçılıktan mahkûm ettiğini, bu davanın AİHM’den döndüğünü hatırlatıyor.
“AİHM kararını tanımıyorum, uygulamam” diyen Türkiye, AİHM kararlarına bel bağlıyor. Yaşşşşaaa.
Beyler, “hukuk bir gün
size de lazım olacak”, daha çoook olacak. Dolaylı da olsa, işte ilk örnek.


Celal Bayar’ın çabası


TÜRKİYE’nin Üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın torunu dedesinin ismini taşıyor. Torun Celal Bayar Türk-İsviçre İşadamları Derneği Başkanı. Perinçek’i savunmak için müdahil oluyor. Dilekçeyi İsviçre milletvekili bir avukat dahil, Avrupalı hukukçulardan oluşan bir heyet hazırlıyor. Celal Bayar başından beri bu davada
hiç bir özveriden kaçınmıyor.

İsviçre: Gizli olsun


BİR buçuk ay önce ve ikinci kez on beş gün önce İsviçre AİHM’ye başvurarak, “Doğu Perinçek’le ilgili davanın gizli oturumda görüşülmesini” istiyor. Gerekçesi, “Oturumu izleyenler olay çıkarabilir, güvenliğin sağlanması gerekir”. AİHM isteği geri çeviriyor: “Güvenlik sağlanır”.


Fransa’ya bak sen

DOĞU Perinçek davasında İsviçre’yi savunan üç devlet var. Biri İsviçre, o tamam, ikincisi Ermenistan o da tamam, üçüncüsü Fransa, ona ne oluyor? Söylemesi ayıp şeyler geliyor aklıma, Fransa’nın devlet olarak davaya müdahil olmasından belli ki, Ermenistan’dan çıkarları var, ayrıca oradaki Ermeni lobisi gerçekten güçlü.
Savunmaları aynı noktada birleşiyor: “Bir ülkede takdir yetkisi önce ulusal mahkemeye aittir, ulusal mahkeme Perinçek’i mahkûm etmiştir, AİHM buna uymak zorundadır”. Her zaman AİHM’yi örnek gösteren bu ülkeler şimdi ulusal mahkeme kararını savunuyor. İbretlik.


24 Nisan erken başladı

AMERİKA, Almanya ve Kanada’da Ermeni iddialarına dönük eylemler erken başlıyor. Amerika’da Las Vegas’ın en ünlü yeri Sunset Park’ta Ermeni anıtı yapılmasına karar veriliyor. 120 bin dolarlık anıtı Amerika’daki Ermeni lobisi yaptırıyor.
Almanya’daki Ermeni lobisi Alman Parlamentosu’nun 1915 olaylarını anma oturumu düzenlemesini istiyor. Alman Dışişleri: “Bu Türkiye ile Ermenistan’ın sorunudur, Alman hükümeti bu konuda anma eylemi düşünmemektedir”. Kanada’da ise yine Ermeni lobisi 24 Nisan anma etkinliği için var gücüyle çalışıyor.

X