"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeni Sarıyer vizyonu

İSTANBUL’da seçimin nabzının hızlı attığı önemli ilçelerden birisi Sarıyer.

CHP’li Belediye Başkanı Şükrü Genç ilçeyi 10 yıldır yönetiyor. AKP ise son 4.5 yıldır ilçe başkanlığı yapan Salih Bayraktar’ı aday gösterdi.

Adaylığıyla birlikte medyanın da gündemine giren Salih Bayraktar, Sarıyerliler nezdinde olumlu karşılığı olan bir isim. Sarıyerliler, Bayraktar’ın millet tarafından çabuk benimsenmesinin sebebini iki faktöre bağlıyor.

Birincisi ilçede yaşayanların neredeyse yüzde 90’ını ilgilendiren mülkiyet problemi için yaptıkları... İkincisi ise yine Sarıyer’in en önemli ihtiyacı olan sağlık hizmetleri konusunda 4.5 yıldır yaptığı çalışmalar.

Bayraktar, ilçe başkanı olur olmaz eski belediye başkanları, yardımcıları, muhtarlar, partisinin eski yöneticileri gibi 430 kişiyle 22 gün boyunca tek tek mülakat yapmış. Ardından da en acil sorun olarak belirlenen mülkiyet ve sağlık için harekete geçmiş.

‘İmar barışının mimarı’ olarak gösterilen Bayraktar, bu konunun hükümet gündemine girmesinde önemli pay sahibi... Yine denizden 5-6 kilometre içerideki mahallelerin öngörünüm engeli nedeniyle kanun dışı kalması üzerine devreye girerek binlerce insanın kanundan faydalanmasını sağlayan isim. İlçeye 350 yataklı, her gün 3 binin üzerinde hasta muayene edilen Hamidiye Etfal Hastanesi’nin hızlıca kazandırılmasında Bayraktar’ın büyük emeği var. Sarıyer’in kuzeyinde başta Zekeriyaköy’de olmak üzere pek çok site mevcut. Bu sitelerde ikamet edenlerin yıllardır çözemedikleri sorunları için başvurdukları adres de yine Bayraktar olmuş. Bu girişimci, çözüm odaklı ve siyasi parti farklılığı gözetmeksizin herkese kucak açan siyaset anlayışı Bayraktar’ın Sarıyer’deki 250 bin seçmenin tamamı nezdinde bir karşılık bulmasını sağlamış.

Salih Bayraktar’ı tanıyanlar için aslında tüm özellikler normal karşılanıyor. 150 yıllık Sarıyerli bir ailenin bir ferdi olarak balıkçılık yapmış, dünyaya deniz araçlarının motor ticaretiyle uğraşmış.

Aynı zamanda ‘Bayraktar Kardeşler’in kısaltması olan ve İnsansız Hava Araçları üreten ünlü Baykar Makina’nın sahipleri olan Özdemir ve Ömer Bayraktar kardeşlerin en küçüğü. Yani bu pratiklik aileden geliyor.

Bayraktar’ın vatandaşı kandırmaması, açık ve net konuşması, başkan olunca sadece çözebileceği sorunlar için şimdiden söz vermesi Sarıyer siyaseti için önemli bir kazanım olmuş.

 

‘KÖMÜRÜ’ HERKES TANIYOR

Bayraktar’ın yıllar önce sokakta yaralı bulup sahiplendiği Kömür isimli köpeğini geçtiğimiz günlerde yaptığı proje tanıtım toplantısında ailesinin bir parçası olarak sahneye getirilmesi siyasete ayrı bir güzellik kattı.

Bayraktar’ın hızlı ve pratik çözüm yeteneğini seçim kampanyasında ve geçtiğimiz günlerde oldukça çarpıcı bir tanıtım toplantısıyla kamuoyuna açıkladığı 62 projede de görmek mümkün. Tek tek sayamayız ama kendi ismiyle açılan sitesinde detaylıca anlatmış.

Örneğin Sarıyer’in en önemli sorunlarından biri olan trafik ve otopark için Kilyos’tan Dolmabahçe’ye uzanan 4 ayrı tünel yapacağını açıklıyor.

Yine Sarıyer merkezdeki otopark sorunu için Sarıdağ’a tünel otopark projesi var.

En çok ilgi çeken ise Yeni Sarıyer Vizyonu

Bir sanayici olarak Sarıyer’de sanayileşme olamayacağını vurgulayan Bayraktar, ilçeyi kalkındırmanın ve Sarıyerli gençleri meslek ve iş sahibi yapmanın yolunun Sarıyerli gençlere bilim, teknoloji, yazılım eğitimleri verecek imkanları sağlamaktan geçtiğini ifade ediyor.

Bayraktar, Sarıyer’i kültürün, sanatın, turizmin, eğitimin merkezi yapacağını ifade ediyor.

 

CHP’NİN KADIN ADAYSIZLIĞINA AĞIR ELEŞTİRİ

BEŞİKTAŞ’a aday olacağı söylenen, eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, İstanbul’da kadın aday yokluğunun vahimliğinin altını çizerek, “Bunun sorumlusu PM, vekil ve MYK üyesi olan tüm arkadaşlarımızdır. Bir şey daha söylemeliyim: Kadın adaylar ekipleşmenin ve lobilerin kurbanı olmuştur. Kadın yöneticilerin de sessiz kalması vahimdir. Atatürk’ün partisi kadın konusunda nasıl bu hale gelmiştir? Her şeye rağmen ve herkese rağmen CHP’nin bir üyesi olarak aydınlık ve laik yarınlara olan inancımla çalışmaya devam edeceğim” dedi.

 

BİLİYOR MUSUNUZ

ÇYDD’NİN ÇEVRE PANELİ

ÇYDD Çevre Birimi tarafından cumartesi saat 13.00’te Karaköy’deki Mimarlar Odası Genel Merkezi’nde yapılacak olan ‘Yerel Yönetimler ve Çevre Politikaları’ konulu panelde ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, mimar Mücella Yapıcı, Prof. Dr. Zerrin Bayraktar ve enerji analisti Özgür Gürbüz’ün konuşacaklarını...

ANTALYA’dakiDemre Dr. Hasan Ünal Meslek Yüksek Okulu’nun bugün 17.00’deki açılışına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılacağını duyuran Dr. Hasan Ünal’ın “Sürekli değişen ve yenilenen küresel koşullara ve teknolojiye uyum sağlayacak, çağın gereksinimlerini algılayan, bölgesel ve milli sorunlara çözüm üretme gayretinde olan öğrencilerin yetişeceğine inanıyorum” dediğini...

 

FİKRET MUALLA SERGİSİ

- FİKRET Mualla’nın gün yüzüne çıkmamış bazı eserlerinin sergileneceği ve koleksiyoner Atila Taşpınar’ın ‘Fikret Mualla’ kitabını tanıtacağı, yönetmen Metin Güngör’ün ‘Renklerde Kaybolan Hayat’ filminin kısa bir tanıtımının da gerçekleşeceği, 20 Şubat Çarşamba 18.00’de açılacak serginin Sarıyer Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde 10 Mart’a kadar izlenebileceğini...

 

NEDİM GÜRSEL’E ÖDÜL

- ULUSLARARASI Çukurova Sanat Günleri kapsamında verilen, jürisi Çetin Yiğenoğlu, Orhan Apaydın ve Yaşar Öztürk’ten oluşan ‘Çukurova Ödülü’ne bu yıl yazar kimliğiyle dünyaca tanınan ve eserleri çok sayıda yabancı dile çevrilen Nedim Gürsel’in değer bulunduğunu; ödülün 19 Mart’ta Adana’da verileceğini...

 

SİYASET

- ANTALYA’da CHP örgütü, büyükşehir ve 19 ilçe belediye başkan adaylarıyla düzenlediği basın toplantısı ile gövde gösterisi yapan büyükşehir adayı Muhittin Böcek’in, “25 yıllık belediyecilik deneyimimizi ‘Ben, sen yok biz varız, biz birlikte yaparız’ diye sürdüreceğiz. Bu birlikteliğimizde, Antalyamızda, 913 mahallemizde bütün gençlerimiz, kadın kollarımız, bize gönül vermiş bütün hemşerilerimizle; sadece CHP-İYİ Parti değil, Antalya’da yaşayan herkesle beraber ittifakımız vardır” dediğini...

ATAKÖY 7, 8, 9 ve 10. Kısım Muhtarı Aylin Keserkaya’nın 25 yıllık hizmetinden sonra 6. kez adaylığa soyunduğunu...

 

X