"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Türkiye dev iken cüce oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hafta sonu Tekirdrağ’da Trakya’daki STK mensupları ile bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu hepsini dinledi; Ergene sorunlarından Trakya topraklarının yağmasına, laik Cumhuriyet’e yönelik darbelerden öğretmenlerin sorunlarına kadar vatandaşın ‘dert küpü’ olduğunu gördü.

 

Vatandaşlar yeni anayasa ve başkanlık sisteminden rahatsız olduklarını gösterdiler.

 

Türkiye’nin yaşadığı sıkıntılar nedeniyle özeleştiriler yapan Kılıçdaroğlu “Yeni bir hareket başlatmak zorundayız, ülkemizden yana, insanımızdan yana.

 

Ama bu hareket içi bilgi dolu bir hareket olacaktır; kaba değil” dedi.

 

‘Büyük Buluşma Trakya’ adındaki toplantının ilki Ankara’da yapılmıştı.

 

Türkiye’nin geleceğine yönelik bir strateji ortaya koymak istediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, bu tür toplantıların süreceğini açıkladı.

 

Daha sonra İstanbul’a geçen ve Şişli’de Halide Edip Adıvar Mahallesi’nde, Sarıgül döneminde temeli atılan ve İnönü tarafından da kültür merkezine dönüştürülen yapıya bir süre önce ‘Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’ adı verilmişti.

 

Kılıçdaroğlu’nun burada yaptığı konuşmada partinin ‘geri kalmışlığı’nın ipuçlarını sergiledi.

 

Bazı partililer tarafından bu konuşma ‘tarihsel’ olarak nitelendirildi. Kamuoyu ile aralarındaki kopukluğun bir itirafı gibiydi.

 

Konuşma özetle şöyle:

 

VAKIF VE DERNEKLERİ İHMAL ETTİK

 

“Eğitim, kültür ve sanat alanında çok daha fazla vakıf, dernek gibi kuruluşlara ihtiyacımız var. Burada faaliyet gösteren derneklere daha fazla destek olmalı, geleceğe daha fazla yatırım yapmalıyız. İçinde yaşandığımız ülkeye ve dünyaya karşı sorumluluğumuzu ancak böyle yerine getirebiliriz. Cumhuriyet’in ideallerini, demokrasiyi kuracağımız kurumlar ve yapılarla Türkiye’nin her yanına yaymak bizim temel görevlerimizden biri olmalıdır. Özeleştirimizi de yapalım, çok uzun zaman bu alanları ihmal ettik. Rahmetli Türkan Saylan’ın öncü hareketinden gereken dersi çıkaramadık. Şimdi yeniden başlamanın, bu alandaki irademizi ve gücümüzü göstermenin tam zamanıdır.”

 

Anayasa’nın 42. maddesinin, “Herkes eğitim ve öğretim hakkına sahiptir. Devlet maddi imkânı olmayan çocukların bu haktan yararlanması için gereken tedbirleri alır” dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

 

“İlk ve ortaöğretim düzeyinde yurt ve pansiyon açmak Milli Eğitim Bakanı’nın görevleri arasındadır. Özel kuruluşlar, ilk ve ortaöğrenim düzeyinde. yurt açamıyorlar. AKP ideolojik nedenlerle bilinçli olarak bu alanda bir boşluk yarattı. Eğitim ve öğretim faaliyetlerini, devlet denetimi dışına çıkararak eğitimi bir anlamda kendi ideolojisine yakın militan yetiştirmeyi amaçlayan dernek ve vakıflara teslim etti. Yoksul ailelerin çocukları, taşımalı sistem ile şehir veya ilçe merkezlerinde eğitim almaya mecbur bırakıldı. Eğitimine devam etmek isteyen çocuklar belli vakıf ve kuruluşlara yönlendirildi. Bu vakıf ve kuruluşların yasadışı faaliyet göstermesine izin verildi. Denetim yapılmadı, çocuklar bu kuruluşların insafına terk edildi. Türkiye’de binlerce, onbinlerce yasadışı yurt ve ev kurdular. Bu ev ve yurtlarda yoksul ailelerin çocuklarını ne idiğü belirsiz insanların insafına teslim ettiler. Milli Eğitim Bakanlığı personeli, öğretmenler, okul müdürleri hükümet baskısıyla bu vakıflara ses edemez hale geldi. Çocuklar bilerek bu vakıfların kucağına itildi. Denetim mekanizmaları devre dışı bırakıldı. Sorumlular hareket edemez hale geldi. Her türlü suçun işlenebileceği bir ortam üzülerek ifade edelim, kuruldu. Bugün Karaman’da yaşadığımız olaylar işte bu tablonun doğal sonucudur. Sorumlusu da sadece bu vakıf ve dernekler değil AKP hükümetinin ta kendisidir.”

 

DEV İKEN CÜCE OLDUK

 

Türkiye’nin hemen her alanda geriye gittiğini, giderek yalnızlaşan bir ülke konumuna itildiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, “Bu ülke, bunu hak etmiyor. Bu güzel ülke buna layık değil. Dev gibi bir ülke daha fazla cüce gibi duramaz. Bu ülke, AKP’nin mahkûm ettiği küçücük kafese asla sığmaz. Biz dünyaya ilham olacak, sanatta, bilimde hayatın her alanında evrensel standartlarda ürünler ortaya koyacak bir ülkeyiz. Dünyada yerimizi alacağız, özgürlükçü, demokratik bir ülke olacağız. Bu tünelin sonu çok açık. Hep birlikte bunu başardığımızı, Türkiye’nin bu badireden çıktığını göreceğiz. CHP gelecek günlerin, güzel günlerin garantisidir. Biz bu ülkenin teminatıyız ve geleceği biz kuracağız.”

 

GÜNÜN SÖZÜ

 

“Bütün savaşları dövüşemeyecek kadar korkak olan, bu yüzden de kendileri adına dövüşmek için dünyanın gençlerini cepheye süren hırsızlar çıkarır.”(Emma Goldman)

 

NÂZIM HİKMET İLE ABİDİN DİNO BULUŞTU

 

ŞİŞLİ Belediye Başkanı Hayri İnönü törendeki konuşmasında “Nâzım Hikmet ve Abidin Dino gibi iki yakın arkadaşı Şişli’de buluşturmak bizim için büyük bir onur” dedi.

 

Günün anısına, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na Nâzım Hikmet biblosu hediye etti.

 

Rutkay Aziz bibloyu hediye ederken Kılıçdaroğlu ve İnönü’ye teşekkür ederek, “Şairin düşünce ve duygularını burada yaşatacağız.

 

Yeter ki bizi yalnız bırakmayın” ifadelerini kullandı.

 

Açılışta Nâzım Korosu, Fazıl Say’ın Nâzım Oratoryosu’ndan bölümler seslendirdi.

 

Kültür ve Sanat Evi’nde 300 kişilik tiyatro salonu, 150 kişilik çok amaçlı salon, dans stüdyosu, sergi salonları, çocuk kütüphanesi, atölyeler, Nâzım Hikmet’e ait müzelik eşyaların sergilendiği anı odası yer alıyor.

 

Kültür ve Sanat Evi’nde ressam Abidin Dino’ya ait 80 eserden oluşan sergi de açıldı.

 

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ

 

SAVUNMAYI temsil etmesi bakımından Avukatlar Günü olarak tanımlanan bugünkü gün, salt avukatların değil, tüm yargının ve kutsal savunma hakkına sahip olan bütün insanların günüdür. Şu özdeyişler bunun kanıtıdır:

 

- Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunamaz. Mustafa Kemal Atatürk
- Avukatlar köle kullanmadılar ama efendileri de olmadı. Molierac
- Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten hayırlıdır. Hz. Muhammed
- Bir kişiye yapılan haksızlık, bütün topluma yöneltilen bir tehdittir. Montesquieu
Tüm insanların bağımsız ve özgür savunma hakkını simgeleyen Avukatlar Günü’nü kutlarız.
Derleyen: Av. A. Erdem AKYÜZ

 

MESAJ PANOSU

 

DIŞİŞLERİ Bakanı “Obama eleştirisini Erdoğan’a değil Türkiye’ye yaptı” demiş. Benzetilecek deyim “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen işit”. Sayelerinde Atatürk’ün kurduğu koca Türkiye Cumhuriyeti gelin de oldu! Allah böyle bakanlarımızı başımızdan eksik etmesin!
Dr. Akın YILDIZ

X