"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Tramvaylar ‘havaray’ olmalı

BAĞCILAR-Kabataş tramvayı kendi güzergâhında, özellikle Zeytinburnu-Kabataş arasındaki yolda ‘havaray’ şekline dönüştürülse...

Dönüştürülmelidir. Böylelikle çok daha hızlı ve verimli sonuç alınacaktır.İBB’ye diyorum ki: Tramvaylar artık yetmiyor. Misalen, 80 kişilik nefes için yapılan bir kabin tramvaya 288’den fazla kişi biniyor; ne alan kalıyor ne klima yetiyor. Tam bir rezalet, hatta eziyet... Yavaşlığı da çabası.

Yetkililerin de asla umurlarında değil!

Oysa artık yeni, nispeten daha geniş, konforlu, klima gücü yüksek tramvaylar gerekiyor!

Bahsettiğim güzergâhta ise bu tramvay hizmeti havaray şeklinde uygulanmalıdır. Tramvayın araç ve insan trafiğine tabi olmayacağı gibi bu yollarda rahatlığa da sebebiyet verecektir havaray... Havaray aynı şeklilde boğaz güzergâhlarına da uygulanabilir. Ufuk ASIMPINAR

 

GÜNÜN SÖZÜ

CHP’liler ilgileniyor rolü oynamak için gidiyorlar Berberoğlu’na. Hepsi numara! Berberoğlu’nun durumu anayasaya açıkça aykırı. Bunu garibanlar bile anlar. Berberoğlu, cezaevine ziyaretçi kabul etmemekte çok haklı.”Dinçer ÖNAL - Hukukçu

 

MESAJ PANOSU

- ÖZELKALEM Dergisi’nin 10. Yerel Yönetim Ödülleri Töreni, bu yıl öncesinde 4 oturumun yapılacağı bir yerel yönetim zirvesi olarak 18 Eylül Salı günü, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Zirve sonrası Valide Sultan Gemisi’nde 10. Özelkalem Yerel Yönetim Ödülleri verilecek.

- ŞİDDETSİZ Toplum Derneği olarak 10 Eylül’de ‘üretici ve tüketici kooperatifleri’ modeli önerdik. Bunun için kooperatifler, özel sektör ve odaları ile devlet kuruluşları arasında iletişim kurulması gerektiğini belirttik. Önerilerimize medya katkı vermedi. Tek TV bile gelmedi. Yazık!            

Rıza SÜMER

 

BİLİYOR MUSUNUZ

EĞİTİMCİ yazar Zeki Sarıhan’ın ‘Cumhuriyet’teki Dönüş’ başlıklı yazısında “Cumhuriyet gazetesindeki yönetim ve buna bağlı olarak gerçekleşen ideolojik değişim, yalnız gazetenin okurlarını değil, Türkiye’nin nereye gitmekte olduğunu sorup soruşturan herkesi ilgilendiriyor” dedikten sonra “Tasfiye edilen grupla, yönetime gelen grubun solculukları hangi noktada ayrılıyor?” diye sorduğunu...

 

CHP’DE ‘SEÇİLMİŞ SULTAN’ KAVGASI

CHP genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve PM üyelerinden oluşan heyetler 81 ili dolaşarak ekonomik ve siyasi krizden çıkış yollarını ve çözüm etkinlikleri anlatıyor. Kılıçdaroğlu, 20 Eylül Perşembe günü de Trakya Babaeski’de yerel seçimlere hazırlık vuruşu ile sahaya çıkacak. CHP’liler partinin halkla buluşması ve yerel seçimlere hazırlık açısından bu etkinliği çok önemli sayıyorlar. Burada bir soru gündeme geliyor: CHP, belediye başkanları yükünden kurtulabilecek mi?

Türkiye’de yerel örgütleri tarayan İmambakır Üküş, kendisiyle konuşurken “Bugüne kadar kendini ‘seçilmiş sultan’ gören, halkı ve partiyi dikkate almayan belediye başkanları yeniden belediye başkanlıklarına atanacak mı?” diye soruyor. Sonra şunları ekliyor: “CHP bu belediye başkanlarından kurtulmadan iktidar yolunu açamaz. İster kurultay tartışmasında Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alsın, ister karşısında yer alsın... Bunun bir önemi yok. Çünkü belediye başkanları birbirinden farklı değil. Herkes kendi koltuğunu korumak için bu tartışmada taraf oldu. Hiç kimsenin derdinin ‘parti ve Türkiye’ olmadığı anlaşılıyor. Halbuki iktidara giden yol yerel yönetimlerden geçer, bunun örneğini de Tayyip Erdoğan İstanbul Belediye Başkanlığı’nı kazanarak göstermiştir ve Cumhurbaşkanlığı’na kadar uzanmıştır. Evet, CHP yerel seçimlerin sonuçlarına göre iktidar yolunu açıp açmayacağını görecektir.”

AKP’nin sürprizlerini görmeden CHP’nin işinin çok zor olduğu anlaşılıyor.

 

‘ORTADA BİR KAZA YOK’

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’dan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer’in sorularına yanıt geldi. Ancak Yüceer, iki ay sonra gelen yanıtlar için “Bakan, hatlarda hiçbir şekilde kusur olmadığını, denetimlerin eksiksiz yapıldığını anlatıyor. Bakana göre ortada hiçbir kusur yok, hatta ortada bir kaza da yok.”

 

YABANCI HAYRANLIĞI BİZİ ZORA SOKTU

- TEKNİK izolasyon firması sahibi Ahmet Şuyun diyor ki: “4.5 yıldan beri deprem izalöterleri imal ediyoruz. Ortaya çıkmamızla ülkemize bu ürünleri sağlayan Amerika, İtalya, Almanya ve Çin firmaları satış fiyatlarında yaklaşık yüzde 35 civarında indirim yapmaya başladılar. Şu anda yatırım maliyetlerimizi karşılayamıyoruz. Ülkemizdeki yabancı hayranlığı bu konuda önümüzü tıkamakta. Yerli ve milli olarak bize destek olunmasını istiyoruz.”

 

X