"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Şahinkaya’yı tanıyınız

ÜLKEMİZİN 12 Eylül 1980 günü büyük bir felaketin kenarından döndüren komutanlarımızdan merhum Hv. Org. Tahsin Şahinkaya hakkında 1980-90’lı yıllar süresinde bazı çirkin iftiralar basılı ve sözlü medyamızda dolaştı; bunlardan birisi hatta Türk Vikipedi’sine bile sokuldu (İngilizce Wikipedia’da bu iftira yoktur). Biri TIME dergisinin kendisini kapak konusu yaparak dünyanın en zengin generallerinden biri ilan ettiğiydi. Bu haberi duyar duymaz TIME’a baş vurarak bu haberin yapıldığı dergi tarih ve numarasını sordum. Niyetim, böyle bir haber varsa, bunu belgelerle tekzip etmekti. TIME’ın cevabı, bırakın böyle bir haberi, bu kişi hakkında özel bir haber bile yapılmadığı oldu. Hatırlayabildiğim kadarıyla aldığım cevap şöyleydi: “Not only has there been no such news item published by the Time Magazine, no independent news item has ever been published by it concerning this person.” 2000’li yılların başında ve komutanımızın vefatının hemen akabinde tam emin olabilmek için iki kez daha TIME arşivinde yapılan arama böyle bir haberin asla olmadığını gösterdi (bu aramayı günümüzde herkes yapabilir).

F-18’İ İSTEDİ, ABD VERMEDİ


İkinci iftira, 12 Temmuz 2015’te Radikal’de tekrarlanan bir iddia: Bu habere göre güya F-18’lerin alımı için merhum komutanımız rüşvet almıştı. Bu haberin gerçekten ne kadar uzak olduğunu bizzat içeriği gösteriyor: Türk Hava Kuvvetleri hiçbir zaman F-18 sahibi olmamıştır. Şahinkaya generalim F-18 istemişse bu işini ne kadar iyi bildiğini gösterir, rüşvet aldığını değil, çünkü F-18 serisi Amerika’nın 1983’te envanterine giren ve bizzat en yaygın olarak kullandığı (bilebildiğim kadarıyla avcıların neredeyse % 85’i veya daha fazlası) vurucu gücü ile manevra kabiliyeti çok yüksek bir avcı ve taarruz uçağıdır (Amerika’nın askeri süpersonik akrobasi takımı da bu uçakları kullanmaktadır: F/A-18 Super Hornet). İlk tip olan F-18L bile hem F-16’dan daha hafif hem de performansı daha yüksekti. Bahsi geçen yazıda alıntılanan Sayın Şükrü Elekdağ’ın Sayın Yalım Eralp tarafından nakledilen sözleri ise rakiplerini kötülemeye çalışan General Dynamics firmasının (F-16’nın yapımcısı) ağzından nakledilen belgesiz ve isim anmayan sözlerdir. Sonunda Türkiye zaten sözde Şahinkaya generalin istediği uçağı değil de General Dynamics’in istediğini, yani F-16’yı almıştır. Dolayısıyla Şahinkaya generalin aldığı iddia edilen rüşveti almış olması imkânsızdır.NEDEN Mİ KARALANDI


Yukarıda anlatılan yalanlar Türk ordusunun en etkili vurucu gücü olan, okyanus aşırı taarruz kabiliyeti sahibi dünyanın sayılı hava kuvvetlerinden Türk Hava Kuvvetleri’ne çağ atlatan, tarihinin en büyük komutanlarından biri hakkında söylenmiştir. Bunun tek amacı vardır: Türk Hava Kuvvetleri’ni ve Türk ordusunu halkının gözünde küçük düşürmek. Ne yazık ki elimizdeki belgelerden doğru olmadıkları görülen bu iddialar iyi araştırma yapmayan medyamızda sürekli yer bulmuştur. Bu yazının amacı artık bunlara son vermek ve aziz milletimizi aydınlatmaktır. Şahinkaya’yı 13 yaşımdan beri yakından tanımaktayım (o zaman kendisi tuğgeneraldi). Hava Kuvvetlerimiz içindeki eşsiz şöhretinin de yakın şahidiyim. 11 Temmuz Cumartesi günü Selimiye’de yapılan veda törenini basın mensuplarımız izleyebilselerdi, merhum komutanımızın, kendisinden büyük (sadece üç kişi kalmışlardı) ve küçük tüm silah arkadaşlarının nasıl gözyaşları içinde uğurlandığına şahit olurlardı. Tahsin Şahinkaya, Cumhuriyet tarihimizin en büyük komutanları, en içten vatanseverleri arasındadır. Tüm varlığı, Yalova’daki minik bir yazlığı olan merhum komutanımın ömrüm boyu tanıdığım en dürüst insanlardan biri olduğundan en küçük bir şüphem yoktur. Gerçekleri öğrenecek gelecek nesillerimiz ve bilhassa Hava Kuvvetlerimiz merhum komutanımızı her zaman şükranla yâd edecek, genç nesil havacılara onu örnek gösterecektir.
A. M. Celal ŞENGÖR

56 yaşında güreşen Aliço’nun rekorunu kırmak istiyor

Ahmet Taşçı’ya ‘taş’ konuluyor

TOPLUMUMUZ bu kadar ‘haset’ mi oldu? 2010’da UNESCO’nun ‘İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanan Kırkpınar kültümüzün önemli bir ögesi olan yağlı güreşler için çok kafa yoran bir isimdir, Ahmet Taşçı. Üç sefer art arda birinci olan güreşçi, altın kemer sahibi oluyor. İki altın kemer sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti’nde yok... Taşçı, üçüncü kemeri alırken, son güreşinde kendisine ‘taş koydular’. Yani üçüncü kemeri almasına engel olundu. 56 yaşına kadar güreşen Kel Aliço’nun (1845-1922) rekorunu kırmak istiyor Taşçı... Bunun için bir yıldır yoğun bir çalışma yapıyor. Karamürsel’de baltayla kim bilir kaç kütüğü parçaladı? “Ben tarihi temsil ediyorum; 654’ncü Kırkpınar’da yer alarak, 57 yaşımda, Osmanlı dönemindeki Kel Aliço’nun rekorunu kırmak istiyorum” diyor. Federasyon ise 45 yaşından sonra çayıra çıkılmasını istemiyor. Böyle muhteşem bir güreşçiye niye engel olunur. O federasyon yetkilileri, Ahmet Taşçı’nın bu sezon Kırkpınar başpehhilvanını kaç kez yendiğini hiç araştırdı mı? Kırkpınar Yağlı Güreşleri bu yıl 24, 25, 25 Temmuz tarihlerinde yapılacak.

İlgezdi-Ataşehir açıklamaları


ATAŞEHİR
Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Size ettiği telefonda avukat, sahtekârlık yaptı; bir vatandaşın arsasını kendi üzerine geçirirken yakaladım” (10.07.2015) şeklindeki sözlerinin asılsız olduğunu” belirten Av. Erdal Ilıkgöz şu açıklamayı yaptı: “Öncelikle benim belediyede çalıştığım birim tapu dairesi değil, hukuk işleri müdürlüğü idi. O yüzden bu iddialar imkânsız, asılsız ve son derece komik. Ayrıca benim kimler tarafından dövüldüğümü henüz emniyet teşkilatı bile tespit edememişken, failler belirlenememişken bir müvekkilim tarafından dövüldüğümün ortaya çıktığını söylemiş. Bu kişilerin kim olduklarını madem kendisi öğrenmiş ve biliyorsa açıklasa da soruşturma dosyası aydınlansa ne iyi olur.”

REZİDANS KAÇ EMSAL


Ataşehir Belediyesi, köşemizde vatandaşların gecen hafta sorduğu ‘emsal’ sorusuna şu notu gönderdi: “Arsanın tümü 4.613 metrekare... 4-5 ortaklı hisseli arsanın 1.113 metrekaresi Battal İlgezdi’nin şahsına aittir. 2004’de alınmış. Alındığı tarihteki imar durumu ile şu andaki imar durumu arasında hiçbir fark yoktur. Yani emsal 1.8 değişmemiş. İlçe belediyelerinin imar arttırımı yetkisi yoktur; bunu ancak bakanlık ve büyükşehir yapabiliyor. ‘Buz Rezidans’ın çevresindeki arsaların ise 2.5 emsal olduğunu da hatırlatırız.”

Kavaklıpark gitti


25 yıldır tüm Ataköy ve Bakırköylülere hizmet veren Ataköy Kavaklıpark maalesef bugün Bakırköy Belediyesi tarafından yıkıldı. Ardahan’da gezide bulunan CHP’li Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, kandil günü ve üstelik bir gün sonra ihalesi yapılacakken, Ataköy’ün en nezih Aile Çay Bahçesini bayrama 2 gün kala yerle bir ettirilmesi tepki uyandırdı. Rant zihniyeti Bakırköy’deki son kaleyi de düşürdü! m Atahan ZİLCİOĞLU

AÇIKLAMA
PAZAR günkü ‘MSC ve RES’ yazısında sözünü ettiğimiz yer İstanbul Çatalca’ya bağlı Yalıköy Mahallesi değil, Kırklareli Vize’ye bağlı Kıyıköy’dür. Düzeltir, özür dileriz.

X