"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

S-400’den F-35 krizine tırmandırılan süreç

ESKİ Milli Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, “ABD’nin Türkiye’yi F-35 savaş uçağı ile ilgili ortak projede devre dışı bırakmak istemesi ve Türkiye’nin bedelini ödediği uçakları teslimden kaçınmasının, bu konudaki sözleşmeye ve hukuka aykırı bir hareket olduğunu” vurgulayarak “Türkiye, ülke bütünlüğünü her türlü saldırıya, bu arada ayrılıkçı, bölücü terör örgütlerine karşı savunmak durumundadır. Bu hakkımızı kimse tartışamaz” dedi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzeleri satın almasına karşılık, önceki gün (2 Nisan 2019) ABD Savunma Bakanlığı’nın Kasım 2019’da Türkiye’ye gönderilmesi planlanan 2 adet F-35 uçağı ile ilgili hazırlık çalışmalarının ve Türk pilotlarının eğitim uçuşlarının durdurulduğunu açıklaması, dün (3 Nisan 2019) ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Türkiye’nin Suriye’yi vurmaması konusunda uyarıda bulunması üzerine eski Milli Savunma ve Adalet Bakanı, DSP Parti Meclisi üyesi Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir açıklama yaptı. Prof. Türk’ün bu açıklamasının tümünü internetteki köşemizde okuyabilirsiniz.

 

ALTIN 1 YILDA YÜZDE 35 ARTTI

SAHTE altına karşı vatandaşları uyaran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Düğünlerde en çok tercih edilen çeyrek altının fiyatı geçen yılın nisan ayına göre yüzde 35 artış gösterdi. Bunu fırsat bilen sahtekârlar yine iş başına geçebilir. Altın satın alırken de bozdururken de insanlar bildikleri ve güvendikleri kuyumcu esnafını tercih etmeli” şeklinde konuştu...

 

‘GERÇEKTEN DOĞAL MI?’

BUĞDAY Derneği, ‘doğal’ teriminin, gıda etiketlerinde ve pazarlama malzemelerinde kullanımına izin verilmemesine yönelik yürüttüğü çalışmada, ‘www.change.org’da süt sektörüne yönelik yeni bir kampanya başlattı. “Gerçekten doğal mı?” sorusuyla 2018’de “Doğal Kampanyası”nda 53 bin imzaya ulaşmış, imzalar Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletilmişti. Bu kez ürün etiketlerinde ve pazarlama malzemelerinde “doğal” ifadesini kullanan markalara soruyoruz: Gerçekten doğal mı? Süt sektörüne yönelik başlatılan kampanyaya imza vererek destek olabilirsiniz.

 

TELEKOM 11 YIL ÖNCEKİ BORCUNU YENİ HATIRLADI

'ÖYLE duyumlar çıkıyor ki, Türk Telekom 11 yıllık alacaklarının peşine düşmüş. Kadıköy’de internetin bağlı olduğu telefon hattının güya 49.50 TL borcu varmış. İnternetimizin bir anda kesilmesinin nedenini araştırmak için Telekom’a sorduğumuzda ‘Evet, 2008 yılından borcunuz var, faturayı getirirseniz bir sorun olmaz’ deniyor. Böyle bir faturayı attığımızdan ispatı zor oluyor tabii... Peki Telekom’a soralım, 11 yıl öncesinden borcum olduğunu iddia ettiğinize göre, bugüne kadar niye takip etmediniz? Borcu almak için 11 yıl mı beklenir?  Niye bilgisayarım 3 gündür kapalı? Bunun sebebini anlatınız.’

 

GÜNÜN SÖZÜ

Küreselleşme sürecinde sadece malımız mülkümüz talan edilmedi. Asıl ahlakımız talan edildi.” 

Bülent ESİNOĞLU

 

BİLİYOR MUSUNUZ

- ERZURUM Çat’ta bir dönem başkanlık yaptıktan sonra İstanbul’a dönüp Şişli’den adaylık bekleyen, ancak gösterilmeyen, bunun üzerine ilçesinde yeniden aday olan CHP’li Arif Hikmet Kılıç’ın, AKP’li Melik Yaşar’ın yüzde 51 oyuna karşılık kaybettiğini...

EDİRNE İpsala’da İYİ Parti ve CHP’nin ortak adayı ziraat mühendisi Abdullah Ünsal’ın, Enez’de CHP adayı Özkan Gönenç’in AKP’nin başkanlıklarını elinden aldıklarını...

- KIRKLARELİ’nde CHP’nin elindeki Kofçaz, Pınarhisar ilçeleri ile Büyükmandıra ve Alpullu beldelerini AKP’ye kaptırdığını; Vize ilçesi ile Kıyıköy, İğneada ve Karaalil beldelerini ise kazandığını...

 

KURUYEMİŞ ESNAFI ZORDA

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, kuruyemiş esnafının ekonomik darboğaz içinde olduğunu bildirdi. Türkiye’de satılan kuruyemiş ürünlerinin önemli bir kısmının ithal olması sebebiyle küçük esnaf rekabette zorlanmakta, kuruyemiş üretim maliyetlerinin krizle birlikte büyümesiyle ithal ürünlerin pazar payı artış göstermektedir.

Gök, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a soruyor:

“2002–2019 yılları arasında kuruyemiş sektöründe ithal ürün oranları nasıl gerçekleşmiştir? Yıllık temelde açıklar mısınız? Aynı yıllar arasında Türkiye’de yıllık temelde tüketilen kuruyemiş miktarlarını açıklar mısınız? Aynı şekilde kuruyemiş üretim miktarlarını açıklar mısınız? 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında kuruyemiş üretim maliyetlerinde yaşanan değişimlerin yönünü ve miktarlarını açıklar mısınız?”

 

İstanbul sonucu 2009’daki Adana seçimi gibi oldu

İSTANBUL’da seçim sonuçları 2009 Adana seçimini hatırlattı. Aytaç Durak’ın MHP adayı olarak AKP adayı M.Ali Bilici ile rakip olduğu Büyükşehir Başkanlığı seçiminde oyların %95’inin açıldığı saatlere kadar başabaş bir yarış olup, Durak öne geçmeye başladı. Bu aşamada elektrikler kesildi ve ilçe seçim kurullarında çalışma durdu. AA da bir türlü yeni veri girmedi ve 2 gün boyunca kalan son sandıkların sonucunu sisteme girmedi. Bütün Türkiye, Adana sonuçlarına kilitlenmiş sonucu merakla bekliyordu. Bu arada sonuçları AA’dan almakta olan Hürriyet, Milliyet, Posta, Kanal D ve Star TV kendi grubundaki ajans olan Doğan Haber Ajansı’ndan (DHA) veri almaya başladı. Büro şefi Orhan Apaydın kısa sürede ekip oluşturup kaynaklarını kullanarak net sonucu ortaya çıkardı ve seçimden 2 gün sonra risk alıp Aytaç Durak’ın 2 bin oy fark ile seçimi kazandığını TV ekranlarından duyurdu. AA ancak ertesi gün eksik sandıkları girerek sonucu açıklayabildi.

 

 

Kırım-Türk futbol takımlarının İstanbul gezisinde neler oldu

RUSYA Federasyonu Kırım Cumhuriyeti Başkanının danışmanı, Eğitim, Bilim ve Gençlik Komitesi Başkanı Prof. Dr. Lemara Selendili, İstanbul’da yapılan Kırım Kızıltaş ile Küçükçekmece futbol takımlarının futbol maçı ve Ukranya’nın etkinliğe müdahale etmesi üzerine bir açıklama yaptı.

Selendili’nin Hürriyet’teki köşemizde geçen cuma günü yer alan ‘Tatar Futbol Takımı İstanbul’a geldi; Ukranya diplomatik kriz çıkardı’ başlıklı yazı üzerine şu bilgiyi verdi:

“Türkiye’deki Kırım Tatar Dernekleri Federasyonu üyelerini Kırım’da ağırladık. Bu arada Kızıltaş Futbol Kulübü’nü de ziyaret ettiler. Kulübün kurucusu ve başkanı Enver Emiraciev, Türkiye’de futbol maçı yapılması önerisinde bulundu. Böylece arkadaşlık ve dostluğun daha da gelişeceğini söyledi. İyi de oldu. Ben bu organizasyona katkı sağlamak için üç ay hazırlık yaptım.

Kırım Spor Bakanlığı’ndan ve Kırım Futbol Federasyondan gerekli izinleri aldık. Türkiye tarafı da bize büyük destek verdi. Türkiye Futbol Federasyonu ve UEFA da gerekli izinleri verdi. Bunun sonucunda İstanbulspor Kulübü bizi davet etti. 28 kişilik bir kafile ağırlandık. Kırım’dan geldiğimizi öğrenen Türk vatandaşları bizlere çok ilgi gösterdi, fotoğraf çektirdiler.

 

TÜRK MİSAFİRPERVERLİĞİ

Bu gelişmelerden önce Ukranya Büyükelçiliği’nin, İstanbulspor’un bizim takımla oynamaması için baskı kurduğunu öğrendik. BenTürkiye’ye 15 yıldır gelir giderim. Türkiye, kanunlara ehemmiyet veren demokratik bir ülkedir. Ukranya’nın bu girişimi çok anlamsızdı. Alt tarafı bir spor etkinliğinin siyasi tarafı yok... Türkiye’nin sorunu çözeceğine inandık. Sonuçta İstanbulspor yerine Küçükçekmece takımı ile oynanması kararı üzerinde mutabakat sağlandı. İki kulübün başkanına çok teşekkür ettik. Maçı, aralarında milletvekillerinin de olduğu çok sayıda Türk ve Tatar taraftar izledi.

Türkiye’nin bu misafirperverliği ve yakın dostluğu bizleri çok mutlu etti; sporcularımız bu ilişkiden olumlu etkilendiler. Akşam da bizlere müzikli yemek verildi; dostluklarımız daha da pekişti. Birbirlerimize hediyeler verdik.

İşadamı Enver Emiraciev’ın, Kırım’da yaptırdığı Noman Çelebican camisinin yeni yılın başında yapılacak açılışına davet ettik.”

 

 

 

X