"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

‘Önseçim’ koşullu yarış

İSTANBUL 2. bölgede CHP aday adaylığında ilginç isimler yer aldı.

Gercekgundem.com Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş, Gürsel Tekin’le görüştükten sonra aday adayı olmaya karar verdiğini belirterek “Kontenjan talebim yok; önseçim yapıldığı takdirde, önseçim adayı olarak yarışa gireceğim” dedi. CHP’de tabandaki çalışmaları ve TV’lerde çarpıcı konuşmalarla dikkat çeken bilişimci Cem Haydar Bektaş ile Av. Umut Çakır ve Halit Temiz de aynı bölgeden yarışa katılacak isimler arasında yer alıyor. Eski İstanbul İl Başkanı ve Milletvekili Berhan Şimşek’in da aday adaylığına başvuracağı kulislerde konuşuluyor. Baykal’a yakın bir isim olan Mehmet Sevigen, Gaziosmanpaşa’yı terk ederek bu kez Sarıyer’den (2. bölge) aday adaylığına soyundu ve “Sarıyer ve Derbentlilerin sorunlarını biliyorum. Malatyalılardan tam destek aldım” diye konuştu. Eski İstanbul İl Başkanı ve eski Milletvekili Şinasi Öktem ve eski PM üyesi Gülseren Onanç’tan başka, eski Beşiktaş Belediye Başkan aday adaylarından Hakan Atalay, Dursun Bulut, İnan Güney, Zeynel Öztürk, Ahmet Kartalkanat, Mustafa Ataç, Mehmet Arslan, Özgür Koçak, Yılmaz Yıldız, Hasan Babacan, Ali Aksoy, Turan Durmuş, Gülay Yedekçi Arslan, Pelin Yurdakul da aday adayı...
Eski Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’ın ‘adaylığı’ gündeme gelirken, Deniz Baykal’ın kendisini, Antalya’ya çekebileceği konuşuluyor. 3. bölgeden eski Yaşam Gazetesi sahibi ve siyasal danışman Umut Veli Develi ‘yarışta iddialı’ olduğunu açıkladı.

ATAŞEHİR’DEN İLGEZDİ

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin eşi, diş tabibi Gamze Akkuş İlgezdi’nin ‘Yaşasın sol, yaşasın sosyal demokrasi, yaşasın Cumhuriyet’ sloganı ile birinci bölgeden aday olması sürpriz sayıldı.


ÖZPOLAT’IN ÖNSEÇİM ŞARTIEn ilginç başvuruyu Yurt Gazetesi sahibi ve Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat yaptı. Özpolat, Ankara 1. bölgeden ‘önseçim’ için başvurdu. Bugüne kadar sadece Özpolat’ın önseçim talebinde bulunması dikkat çekti. 1. bölgeden Mehmet Perçin de aday adayı ve diğer isimler de şöyle: Ali Yılmaz, Erdoğan Kılıç, Necati Yılmaz, Vedat Aydın, Cemil Ala, Nevin Uygurer.
Bu arada Vatan yazarı Hüseyin Yayman’dan (Hatay) başka Sabah yazarı Mahmut Övür’ün de Kars’tan aday olacağı söyleniyor.


GÜNÜN SÖZÜ


“Leonardo
(Da Vinci) kendine saray ya da gökdelen yaptırmazdı. Çünkü onun sarayı beyni idi.”Doğan KUBAN


Ben ne için adayım

EĞİTİMDE gerici yapılanmaya dur demek... Öğretmenlerimize, eğitimcilerimize haklarını ve saygınlıklarını yeniden kazandırmak için, çocuklarımızı, gençlerimizi ilkel ve çağdışı bir eğitimin pençesinden kurtarmak için, tüm ça-
lışanların, emeklilerimizin ve ezilenlerin hak mücadelesi için, ülkemin bölünmemesi, Türk milletinin onuru için, hukuk devletini yeniden kurmak, bağımsız yargının güvencesine kavuşmak için, yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele için... Kardeşlik, dayanışma ve birlik için, özgürlükler, demokrasi, insanca ve hakça düzen için... Sosyal demokrasinin iktidarı için, yeniden yola çıktım, İstanbul 1. bölgeden önseçim için milletvekili aday adaylığına başvurdum. İmza CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nur Serter.”


‘Koyun gibi olun’ çağrısı

CUMHURİYET ve Radikal’de yer alan BBC kaynaklı haberi okuduk. Hong Kong’un geçen yıl demokrasi yanlısı eylemlerin ‘şemsiye devrimiyle’ karşı karşıya kalan ‘kurt lakaplı yöneticisi C.Y. Leung, Çin kontrolündeki özerk bölgenin sakinlerine “koyun gibi olmalarını” salık verdi.
12 hayvanlı Çin takvimine göre iki gün önce dünya ‘koyun yılı’ (keçi) olarak anılan yıla girdi.
Pekin tarafından desteklenen C.Y. Leung, yeni Çin yılı mesajında, geçen yıl demokrasi yanlılarının yaptıkları protestolara değindi; artık eylemlerin geride bırakılması ve “uyumlu davranarak birlikteliğin sağlanması” çağrısında bulundu. Hong Konglulara “daha yumuşak ve nazik” olmalarını da tavsiye etti. Leung’un mesajında şu ifadeler yer aldı:
“Geçen yıl Hong Kong için hiç kolay değildi. Toplumda farklılıklar ve çatışmalar yaşandı. Yeni yılda umarım tüm Hong Kong halkı koyunlardan ilham alır ve Hong Kong’un geleceği için uyumlu bir tavırla birliktelik sağlanır.”
Siz de koyun olmak ister misiniz?

Sormak yaşamaktır

MALAKA Boğazı’ndan Basra Körfezi’ne, Doğu Akdeniz’den Kızıldeniz’e uzanan coğrafyayı bir kez daha kana bulamak için uğraşan Pentagon damgalı ‘demokrasi saldırısının’ yakmalı/yıkmalı bütün cinayetlerini anımsamanın acaba tam zamanı değil mi?
Madımak’tan Roboski’ye uzanan büyük yangının nedeni acaba hiç sorulmayacak mı?
Bunca olaydan sonra eskilerin deyişiyle ‘finans kapitalin tam desteğindeki’ yeni türedi ‘İslam sermayesinin; Arap ırkçılığıyla birlikte’ hareket eden; ‘siyaseten’ en gerici, en ümmetçi, en şoven kesimlerinin; Amerikan emperyalizminin güdümündeki açık ve terörist diktasıyla yönetilmeye aday bir ülkenin yurttaşlarına insan öğüten canciğer kuzu sarması bu ilişki acaba neden anlatılamıyor?
Tanklı toplu, cipli coplu ‘asker faşizm’ ile takkeli sarıklı, seccadeli tespihli ‘dinci faşizm’ arasında bir fark olmadığı ancak soru sormaya başlayarak anlatılabileceği acaba niçin unutuluyor?
Sormanın yaşamak demek olduğunu anlamak için acaba daha kaç Özgecan’lık, kaç Madımak’lık, kaç Roboski’lik bedel ödemek gerekiyor?
Erbil TUŞALP


İmam-cemaat misali


DEVLETİN tepesindekiler, kadını ‘eşit görmeyip’ her gün ona buna ‘bağırıp çağırıyorsa’... Anayasa Komisyonu Başkanı bazılarını ‘gırtlaklamak’ istiyorsa...
AB’den Sorumlu Bakan ‘Silahı elime alıp cezasını verirdim’ diyorsa...
Meclis, ‘sille tokat birbirini yiyorsa’...
Ülkedeki şiddet olayları neden tırmanıyor dersiniz?
Ahmet DEMİR

MESAJ PANOSU

-HZ. Ömer’in “Fırat’ın kenarında bir koyun kaybolsa hesabı benden sorulur” sözünü kullanan iktidar hiçbir ölümden kendini sorumlu tutmuyor! Fehim TAŞTEKİN
-SÖZDE
milletin olan Meclis’te görüşmelerin millete kapalı tutulması, yasanın ‘millete’ ne getireceğini
gösteriyor zaten.Aytek S.
-ADALETİN
en büyük düşmanı kendi hallerinden memnun olan kölelerdir.
M. UYSAL

X